Detektor lži v akci. Ale Sportradar podezřelé sázky nehlásil

Luděk Mádl Luděk Mádl
Aktualizováno 12. 5. 2015 10:35
V Mostě spustili vyšetřování fotbalistů na detektoru lži. Systém Sportradar ale sázkařský podvod nezaznamenal
K příběhu fotbalistů z Mostu už se vyjádřila dokonce i FIFA
K příběhu fotbalistů z Mostu už se vyjádřila dokonce i FIFA | Foto: Dalibor Sosna

Most, Praha - Už to začalo. Prvních šest hráčů Baníku Most v pondělí absolvovalo výslech na detektoru lži.

Důvod? Šéfové klubu pojali podezření, že utkání druhé ligy s Pardubicemi, které se hrálo 26. dubna a Most v něm doma prohrál 2:5, mohlo být zmanipulováno ve prospěch sázkařské mafie.

Hráči takové nařčení odmítli. "A tak jsme je vyzvali k vyšetření na detektoru lži," spustil celou akci před týdnem Antonín Stehlík, člen představenstva klubu. (Více o začátku aféry čtěte zde.)

"V pondělí se to stihlo se šesti hráči, původně jsme počítali s tím, že v úterý budeme pokračovat s další šesticí. Ale vzhledem k tomu, že už ve středu hrajeme mistrovské utkání ve Varnsdorfu, domluvili jsme se nakonec s trenérem, že další testy na detektoru lži odložíme až na čtvrtek. S tím, že ve čtvrtek zveřejníme i výsledky testů pondělních," vysvětluje Antonín Stehlík.

V celé věci Baník Most intenzivně komunikuje i s Fotbalovou asociací ČR, o kauze informoval mimo jiné její disciplinární komisi.

FAČR úzce spolupracuje se švýcarskou společností Sportradar, která upozorňuje na to, když je na nějakou sportovní událost nasázeno podezřele vysoké množství peněz, což signalizuje útok sázkařské mafie. V případě utkání Most-Pardubice ale nic takového nehlásil.

"Sportradar ve svém reportu toto utkání jako problematické nevyhodnotil, ale nevyloučil možnost lokálního ovlivnění," říká Martin Synecký, tzv. integrity-officer Fotbalové asociace ČR, který má právě tuto problematiku na starosti.

"Sportradar je ale jen dílčí součástí šetření. Disciplinární komise FAČR bude celou  záležitost šetřit dál," doplnil Synecký.

FIFPro je proti detektoru, FIFA zase pro

Případ použití detektoru lži při ověřování poctivosti fotbalistů Baníku Most vzbudil doslova celosvětový zájem. Všechno začalo tím, že tuto metodu vyšetřování zpochybnila Markéta Haindlová, prezidentka České asociace fotbalových hráčů.

ČAFH je členem Mezinárodní asociace fotbalových profesionálů (FIFPro). A když Haindlová o "operaci Most" informovala ústředí, vyšlo i odtud jednoznačné stanovisko, že detektor lži není dostatečně hodnověrnou metodou pro takové vyšetřování.

Stanovisko FIFPro ke kauze Most zařadila do svého servisu agentura Reuters a díky tomu se o Baníku Most začalo psát třeba i na webu BBC.

Společnost Sky Sports v této věci oslovila i mluvčího Mezinárodní fotbalové asociace FIFA. Ten Sky Sports sdělil, že FIFA vítá veškeré úsilí v boji proti manipulacím zápasů kvůli sázkám, nicméně metoda s použitím detektoru lži není součástí její vlastní strategie.

Proti jeho použití však nemá námitek, nedojde-li k narušení právního pořádku příslušné země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy