Detektor lži: Bohemians nemluvili o uplácení upřímně

Exředitel Olomouce se přidal k obviněním proti klubu
Kubíček vypovídal u soudu proti "své" Olomouci.
Kubíček vypovídal u soudu proti "své" Olomouci. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Někteří aktéři fotbalové korupční aféry z pražských Bohemians neodpovídali na detektoru lži upřímně na otázky o uplácení, jehož se měl  v květnu 2009 dopustit olomoucký brankář Petr Drobisz.

Vyplývá to ze znaleckého posudku.

Podle obžaloby předal Drobisz hráčům Bohemians 300 000 korun, aby ´vypustili´ prvoligové utkání v Olomouci. Drobisz uplácení popírá.

V úterý obžaloval státní zástupce Petr Matoušek před Okresním soudem v Olomouci Drobisze z podplácení. Z přijímámí úplatku viní bývalého prezidenta Bohemians Karla Kapra a hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera a Davida Zoubka.

Státní zástupce se opírá především o tvrzení fotbalistů a funkcionářů Bohemians.

Znalkyně z pražského kriminalistického ústavu ve středu uvedla, že zvýšené hodnoty se při testu na detektoru lži ukázaly například u Obermajera, když odpovídal na otázku, jestli dostal od Drobisze peníze. 

Ve středu vypovídal proti Drobiszovi bývalý hráč střížkovských Bohemians Roman Dobeš. Původně nechtěl jako svědek vůbec mluvit, aby se nestal terčem trestního stíhání, ale soudce ho přesvědčil.

Čtěte také:
Jsou to báchorky, odmítá obvinění z korupce Psotka
Disciplinárka ke korupci: Nejsou žádné nové důkazy

Dobeš u soudu potvrdil, co řekl policejním vyšetřovatelům: "Telefonoval mi Drobisz, dal jsem mu kontakt spoluhráče Miroslava Obermajera a tím pro mě všechno skončilo. Do utkání se Sigmou jsme pak šli naplno."

Bohemians prý dlouho nevěděli, jak s úplatkem naložit

Další důležitý svědek, bývalý fotbalista Bohemians Mark Kincl, u soudu odmítl vypovídat. Také on se bál trestního stíhání. Kapr prohlásil, že právě kvůli obavám z mlčení hráčů otálel přes tři čtvrtě roku, než úplatek od Drobisze oznámil.  

Foto: www.sigmafotbal.cz

Bezpečnostní manažer Bohemians Praha Jaroslav Vlasák pracoval dříve jako policista, měl známé na protikorupčním oddělení, ale nevěděl, jak s úplatkem naložit.  

"Nikdo si s tím nevěděl rady, čas utíkal. Bohužel jsem asi zklamal. Dopadlo to tak, jak dopadlo," uvedl Vlasák.

"Bál jsem se, že když to oznámíme, spustí se lavina. Neměli jsme jistotu, že naši hráči z toho necouvnou," tvrdil Vlasák.

Sigma doma nad Bohemians vyhrála jasně 3:0 a probojovala se do Evropské ligy. Hráči Bohemians po domluvě se svým prezidentem Karlem Kaprem prý peníze převzali - údajně proto, aby odhalili korupci.

Bývalý olomoucký ředitel se přidal na stranu Bohemians

Podle Matouška Drobisz hráčům Bohemians telefonoval před utkáním a po něm předal Obermajerovi 300 000 korun. Na oplátku měli hráči Bohemians ´prodat´ Olomouci klíčové prvoligové utkání.

Olomouc se rozloučila s ligou vítězstvím s Plzní. U soudu se hraje o její bytí a nebytí v první lize.
Olomouc se rozloučila s ligou vítězstvím s Plzní. U soudu se hraje o její bytí a nebytí v první lize. | Foto: Lukáš Drštička

Drobisz tvrdí, že nic takového neudělal. Proti němu stály až do úterý jako jediné důkazy výpovědi Kapra a hráčů Bohemians.

Bývalý sportovní ředitel Olomouce Jiří Kubíček však při procesu zveřejnil své podezření, že v pozadí korupce byli trenér Zdeněk Psotka a ředitel SK Sigma Jaromír Gajda. Prý se o machinacích z penězi dozvěděl a odešel kvůli tomu z klubu.

Kubíček se u nám u soudu pomstil, protože jsme mu nedali peníze, které po nás chtěl. Tak se hájí vedení Sigmy před Kubíčkovým obviněním, že se její funkcionáři zapletli na jaře 2009 do uplácení hráčů Bohemians Praha.  

U soudu však Kubíček neuvedl, kde peníze skončily. Popsal pouze jejich cestu od pokladníka k asistentovi trenéra a za strůjce machinací označil trenéra Psotku. A ve své výpovědi ´namočil´ do korupční aféry i Gajdu.

Kubíček předal soudci nahrávky, které si tajně pořídil při rozhovoru s pokladníkem Sigmy. Jejich obsah zatím není známý.

SK Sigma jakékoliv protiprávní jednání svých funkcionářů, trenérů a hráčů popírá, stojí v prohlášení klubu, které obdržela i redakce Aktuálně.cz. "Výroky Jiřího Kubíčka u soudu nás nepřekvapily, naopak jsme je očekávali," upozornilo vedení fotbalové Olomouce

Kubíček prý říkal: Buď mi dáte peníze, nebo vás poškodím

Podle současného vedení Sigmy Kubíček klub vydíral.

Při schůzkách, na nichž se projednávalo finanční vypořádání mezi Kubíčkem a klubem, Kubíček stupňoval neúměrně své požadavky a vznesl jednoznačné ultimátum  - buď mu Sigma vyhoví, nebo bude vypovídat u soudu tak, aby klub co nejvíce poškodil, vyplývá z prohlášení olomouckého klubu.

Trenéra Psotku (vlevo) obvinil Kubíček z machinací.
Trenéra Psotku (vlevo) obvinil Kubíček z machinací. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Jako akciová společnost i jako jednotlivci jsme odmítli podrobit se vydírání ze strany Jiřího Kubíčka, tvrdí vedení Sigmy. Pokud by se u soudu úplatek Sigmy pro hráče Bohemians prokázal, hrozilo by Olomouci vyřazení z první ligy. 

Podle obžaloby hráči Bohemians peníze od Drobisze vzali. Na pokyn prezidenta klubu Kapra. Ten jim pak dal dokument  o převzetí  peněz a nechal je sepsat čestné prohlášení. Peníze pak prý dal do úschovy k advokátovi.

"Řekl jsem jim, ať tu částku vezmou, že s tím zajdu na policii. Zároveň jsem je ale motivoval prémiemi, aby podali nejlepší výkon," tvrdil Kapr.

Hlavní líčení s Drobiszem, Kaprem, Obermajerem a Zoubkem bude pokračovat u olomouckého soudu 23. června.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion Kč," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Skupina Miton investuje 15 milionů do digitálního antikvariátu Knihobot.cz

Do českého digitálního antikvariátu Knihobot.cz, který funguje dva roky, vstupuje investiční skupina Miton. Za 15 milionů korun získá ve firmě třicetiprocentní podíl. "Všichni si rádi kupujeme knížky, ale ne všechny potřebujeme nastálo v knihovně. Některé ani nedočteme, jiné potřebujeme jen na krátkou chvíli. Málo z nás pak takové knihy vrací do oběhu," popisuje zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš. "Pak to připomíná začarovaný kruh, kdy by si čtenář rád pravidelně kupoval knihy z druhé ruky, ale často nemá kde," líčí, co se Knihobot snaží změnit.

Společnost už pomohla najít nového majitele více než 113 tisíci knihám, v přístím roce si dal za cíl vyplatit majitelům použitých knih 100 milionů korun. Knihy lze donášet na pobočky Knihobota nebo Zásilkovny, případně si po celém Česku objednat kurýra. Knihobot nyní dokáže přijmout do prodeje tisícovku knih denně, do konce roku by to mohl být trojnásobek. Peníze z prodeje vyplácí majitelům na základě skutečné prodejní ceny hned poté, co titul najde nového majitele. Výhledově chce Knihobot expandovat do Evropy. "Začneme nejspíš ještě letos na Slovensku," doplňuje zakladatel.

Skupin Miton vznikla roku 2000, jejím portfoliem prošly portály Stahuj, Heureka.cz, Dáme jídlo nebo Slevomat. V současnosti do skupiny patří on-line supermarket Rohlík.cz, obchod s nábytkem Bonami, e-shop s módou Glami nebo prodejce lístků GoOut. "Tým Knihobotu na koleně vybudoval fungující firmu. Když jsme viděli, co všechno dokázali sami postavit, museli jsme smeknout. Naše peníze a know-how z e-commerce mohou pomoci k dalšímu růstu," komentuje dohodu partner Mitonu Michal Jirák.

před 33 minutami

Z mysu Canaveral odstartovali k vesmírné stanici čtyři astronauti v lodi firmy SpaceX

Z floridského Mysu Canaveral v pátek po denním odkladu vynuceném nepřízní počasí odstartovala loď Crew Dragon Endeavour se čtyřmi novými obyvateli Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) včetně Thomas Pesqueta, astronauta Evropské kosmické agentury (ESA). Loď s lidskou posádkou poprvé nese na oběžnou dráhu již jednou použitý stupeň nosné rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Samotná loď má za sebou již také jednu cestu k ISS, loni v květnu tam vynesla testovací dvoučlennou posádku.

Cesta k ISS bude trvat necelých 24 hodin. Posádka má podle plánu dorazit ke stanici v sobotu v 11:10 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy