Derby píská Paták. "Řezník", co umí tým řádně vykostit

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 3. 2012 9:00
Má za sebou řadu skandálů s píšťalkou. Přesto řídí derby "S"
Michal Paták, fotbalový rozhodčí.
Michal Paták, fotbalový rozhodčí. | Foto: Eduard Erben

Praha - Fotbaloví rozhodčí se u veřejnosti obecně netěší příliš dobré pověsti. Ale jedno jméno si v posledních letech i ti nejotrlejší fanoušci zapamatovali obzvlášť dobře.

Sbírka skandálů Michala Patáka by totiž vydala na samostatnou brožurku.

Leč navzdory tomu všemu právě Paták povede zítra derby Slavia-Sparta. Tradiční svátek fotbalu bude řídit muž s přezdívkou "Řezník z Horní Břízy".

O fotbalu čtěte více:

Důvod? Nominovala ho komise rozhodčích v čele s Dagmar Damkovou. "Formu má výbornou, záleží jen na něm, jak zápas odpíská," říká rázná dáma, která je zároveň členkou rozhodcovské komise UEFA.

Damková: Paták pískat umí!

A Patákova pověst? "Každý má nějakou minulost. Ta se asi nesmaže, ale podstatné je, že to teď Patákovi šlape. On totiž opravdu pískat umí," zdůrazňuje Damková.

Patákova nominace má ještě jeden důvod. Damková rozdala sudím za chyby v úvodu jara tolik trestů, že teď má značně omezený výběr. Pozastavené delegace mají například Kovařík, Zelinka, Příhoda či Matějek.

Jasnou českou jedničku - Pavla Královce - pošle Damková s píšťalkou raději na zápas Plzně s Českými Budějovicemi. Patákovi tak Královec v sobotu v Edenu pomůže jen za pomezní čarou, jako čtvrtý rozhodčí.

Tým Lázní Bohdaneč kvůli němu odešel ze hřiště

Jméno Michal Paták se poprvé objevilo v novinových titulcích v roce 1999. A hned s plnou parádou.

Způsob, jakým řídil druholigový zápas Prostějov - Lázně Bohdaneč, byl pro hosty natolik šokující, že šéfové klubu v průběhu utkání stáhli tým ze hřiště a odmítli ho dohrát! Požadovali pak pro Patáka nekompromisně doživotní zákaz řízení fotbalových utkání.

Macelova komise rozhodčích věc vyřídila "jen" šestizápasovou stopkou. Po sezoně však mladý sudí vypadl z listiny sudích pro profisoutěže. A vrátil se na ni až o pět let později, v roce 2004.

Specializovaný web fotbalnaplno.cz uvádí u jména Paták hned 15 případů, kdy jednu ze soupeřících stran dovedl svým pískáním k šílenství. Připomeňme jen ty "nejslavnější".

Specialita: příbramská penalta v nastavení

Naprosto nepříčetní odjížděli fotbalisté Slovácka z Příbrami v listopadu 2005. Domácí totiž uklohnili bod jen díky penaltě vyčarované Patákem v nastaveném čase. „Příbram se k naší bráně nemohla dostat jinak než přes vymyšlené standardky. Celý zápas jsem trnul, kdy si Paták vymyslí penaltu. A přišlo to v nastavení," sípal vzteky Rudolf Baránek, ředitel slováckého klubu.

Posuňme se v čase o pár let. A jsme zase v Příbrami, jejíž tým hraje extrémně důležitý záchranářský duel se Zlínem. Hosté vedou 1:0, na hodinách už naskakuje 90. minuta. Vtom se po Otepkově akci balon lehce otře o Opielovu ruku. A vzduch rozřízne Patákův ostrý hvizd. Penalta, vyrovnání, skandál. Zářez je tak zjevný, že komise Patáka odstaví od ligových zápasů až do konce sezony.

Ironický Hoftych: Asi sudí pro krizové scénáře

Před inkriminovaným duelem se přitom Paták v daném ročníku ligy takřka neobjevoval. „A najednou se vynořil, z ničeho nic. Vytáhli ho zrovna na zápas v Příbrami. Asi je to rozhodčí pro krizové scénáře," citoval tehdy deník Sport kouče poškozených Pavla Hoftycha.

Přesně taková pověst se s Patákem táhla. Když bylo někde potřeba udělat hodně špinavou práci, zčistajasna se v nominaci k utkání objevil právě Paták. V zápase pak prokázal, že jeho žaludek snese cokoli. Následně sice vyfasoval nepřehlédnutelný trest, ale když bylo příště potřeba, zase si na něj jistí lidé vzpomněli...

Paták loni "vyoperoval" i Kroměříž v poháru

Odtud přezdívka "Řezník z Horní Břízy". Zmiňované příklady budiž důkazem, že když na to přijde, umí fotbalový tým "vykostit" opravdu dokonale.

Ale zpět k Horní Bříze. Připomeňme, že jde o obec ležící blízko města Plzně. Právě tam sídlí šedá eminence českého fotbalu a rozhodcovství zvláště Roman Berbr. Jeho životní partnerkou je již zmiňovaná Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích FAČR.

Jako by měl Paták spadeno na moravské kluby. Spanilou jízdu Kroměříže pohárovou soutěží totiž loni osobně zastavil, a to v semifinálovém odvetném utkání s Mladou Boleslaví. Po zjevně nafilmovaném pádu Chramosty chybně vyloučil domácího gólmana Vogla - a bylo. To vše po tzv. "puštěném" ofsajdu". Sudí tam Kroměříž fotbalovou hantýrkou takzvaně "vyoperovali".

A světe, div se: v aktuálním ročníku ligy navzdory tomu všemu Paták píská relativně pravidelně, na kontě má už deset prvoligových utkání.

Patáka navrhli i na mezinárodní listinu, FIFA řekla ne

Český fotbal si ho dokonce cení natolik, že před časem Patáka navrhoval i na mezinárodní listinu rozhodčích. Šlo zároveň o pokus rozšířit českou kvótu. Místo navíc ale Češi od FIFA tehdy nedostali - a Paták proto ostrouhal.

Nyní se dočkal náplasti: v sobotu bude řídit slavný duel Slavia-Sparta.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy