Derby nepoznalo vítěze. A Slavia má nového Čaroděje

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
24. 3. 2012 17:52
Slavia - Sparta 1:1, Liberec - Bohemians 1905 3:0

Praha - Fotbalová Sparta v derby se Slavií v sobotu pouze remizovala 1:1 a její náskok v čele ligové tabulky na druhý Liberec se po 22. kole smrsknul na pouhý jeden bod. Liberec totiž dnes porazil Bohemians 1905 3:0.

Sparta v Edenu navíc dlouho prohrávala brankou Martina Latky a vyrvonání se dočkala až čtvrt hodiny před koncem po úspěšné dorážce Tomáše Přikryla.

V brance Slavie si několik parádních zákroků připsal brankář Martin Berkovec, který sice chytal teprve své čtvrté ligové utkání v kariéře, ale mezi třemi tyčemi si počínal jako zkušený matador a někdejší ikona slavia Martin "Čaroděj" Vaniak.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ zde
Derby fotbalových "S": rekordy, jubilanti a slavní přeběhlíci

Derby píská Paták. "Řezník", co umí tým řádně vykostit
Dukla zachránila v Příbrami bod v poslední minutě

Vezměme to ale popořádku. Slavia začala zápas hodně aktivně a brzy se dočkala kýženého protržení střelecké smůly, která "sešívané" na jaře provázela. Milan Nitrianský zahrál ve 14. minutě standardní situaci od autové čáry na malé vápno, kde se přes Jarošika s Holkem prosadil hlavičkou Martin Latka.

Sparta mohla vyrovnat v podstatě z identické situace ve 22. minutě, ovšem hlavičku Leonarda Kweukeho, jehož našel centrující Ladislav Krejčí, zastavil fantastickým zákrokem Martin Berkovec. Slávistický gólman se blýsknul i tři minuty před koncem prvního poločasu, když po přihrávce Krejčího pálil na branku osamocený Josef Hušbauer.

Sparta v mírném tlaku pokračovala i po přestávce, ale střelecké štěstí dnes nechala na Letné. Názorně to demonstroval Kweuke v 54. minutě, kdy po rohu Matějovského osamocen hlavičkoval zcela mimo svatyni Slavie. O deset minut později pálil ze třiceti metrů Josef Hušbauer, ale jeho ránu dokázal vyboxovat jistý Berkovec.

Letenští se tak dočkali až v 74. minutě, kdy nejprve nastřelil břevno po krásné individuální akci Ladislav Krejčí, a poté míč do sítě dopravil Tomáš Přikryl, který za Spartu skóroval již ve čtvrtém utkání za sebou.

Slavii poté ještě mohl poslat zpátky do vedení Jan Blažek, ovšem jeho hlavička po standardní situaci skončila těsně vedle branky Tomáše Vaclíka. Více gólových příležitostí už diváci neviděli, a tak 277. derby pražských S skončilo remízou 1:1.

To v Liberci byl vývoj utkání mnohem jednoznačnější. Slovan rozdrtil díky brankám Theo Gebre Selassieho, Miloše Bosančiče a Jana Nezmara trápící se "klokany" 3:0.

V posledním dnešním duelu Slovácko zvítězilo nad Baníkem Ostrava 1:0 zásluhou trefy Filipa Hlúpika z 58. minuty. Slovácko Baník na vlastním hřišti porazilo po více než sedmi letech.

22. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Sparta Praha 1:1 (1:0)

Branky: 14. Latka - 74. Přikryl. Rozhodčí: M. Paták - Zlámal, Moláček. ŽK: Blažek (Slavia). Diváci: 16.516.

Sestavy:

Slavia: Berkovec - Dostál, Latka, Hubáček, Čonka - Cicman, Petrák (68. Milutinovič) - Nitrianský, Jarolím, Blažek (88. Trubila) - Böhm (79. Pospěch). Trenér: Poustka.

Sparta: Vaclík - Holek, J. Brabec, Jarošík, Pamič - Hušbauer - Přikryl, Matějovský, Krejčí - Kerič (85. Grajciar) - Kweuke (67. Kadlec). Trenér: Hašek.

Slovan Liberec - Bohemians 1905 3:0 (1:0)

Branky: 17. Gebre Selassie, 53. Bosančič, 76. Nezmar. Rozhodčí: Adámek - Chytil, Slavík. ŽK: Rilke, Rabušic - Lukáš, Moravec. Diváci: 5508.

Sestavy:

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Breznaník - Šural, Vácha, Bosančič (78. Liška), Rilke (74. Ndemen) - Štajner - Rabušic (84. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Cseh, Žižka (36. Kraják) - Moravec, Budínský, Abraham, Borek (82. Kaufman), Bartek - Vyhnal (26. Hartig). Trenér: Weber.

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 1:0 (0:0)

Branka: 58. Hlúpik. Rozhodčí: Mikel - Pelikán, Peřina. ŽK: Volešák, Kubáň, Heča - Vrťo. ČK: 76. Volešák. Diváci: 6355.

Sestavy:

Slovácko: Heča - Reinberk, Mezlík, Trousil, Kubáň - Volešák, Kordula (29. Hlúpik), Daníček, Pavelka - Lukáš (59. Čtvrtníček, 89. Franta), Došek. Trenér: Soukup.

Ostrava: Pietrzkiewicz - Frydrych, Adámik, Vomáčka, Zawada - Greguš, Droppa - Vrťo (72. Kraut), Fantiš, Kukec (79. Limanovský) - Magera. Trenér: Malura.