Dánsko otočilo úžasný zápas s Kamerunem a je ve hře

Zdeněk John
19. 6. 2010 22:19
Kamerun - Dánsko 1:2 (1:1), postupuje Nizozemsko

Pretoria - Nemusí hrát Argentina, Brazílie nebo někdo jiný z favoritů, aby se fotbal líbil. Dánsko a Kamerun předvedly v zápase, který skončil 2:1 pro Dány, úžasné ofenzivní představení.

Výsledek znamená, že jistý postup ze skupiny už mají Nizozemci a Dánové se s Japonskem ve vzájemném souboji poperou o druhé místo.

Manévry před brankou začaly hned v první minutě. Samuel Eto'o zatáhl míč do vápna a po jeho akci střílel do nohou dánských obránců Assou-Ekotta. Na druhé straně se Rommedahl řítil na brankáře Souleymanoua, ale také nedal.

Rychlý gól

Utkání pomohl rychlý gól. Obrovská chyba Paulsena poslala do šance Samuela Eto'oa, který z místa poblíž značky pokutového kopu tvrdou střelou po zemi překonal gólmana Sörensena. Kamerun vedl 1:0.

Oba týmy byly pod značným tlakem. Kdo chtěl šanci rvát se o postup, musel vyhrát poté, co odpoledne Nizozemsko porazilo Japonsko (1:0).

Kamerun po první brance pokračoval v rychlé hře, ale i Dánové měli v útoku nečekanou sílu. Grönkjaer střílel v 17. minutě nad, o minutu později si to zopakoval hlavou.

Kamerun, první africký tým, který dokázal na světovém šampionátu dojít do čtvrtfinále (1990), se snažil zmnožit svůj náskok. Samuel Eto'o nelhal, když před zápasem říkal, že nechá na trávníku vše. Především on zaměstnával obranu soupeře.

Ve 33. minutě bylo vyrovnáno. Po šedesátimetrovém pasu se míč dostal na kopačky Tomassona, ten poslal přesnou nahrávku na Nicklase Bendtnera, který v pádu zasunul balón do branky.

Během posledních minut prvního poločasu diváci viděli víc šancí, než v dosavadním průběhu turnaje dohromady. Eto´o trefil tyčku, na druhé straně Rommedahl v jasné příležitosti jen nohy brankáře.

I druhý poločas nabídl šance, kamerunský Webo měl tři hned za sebou v rozmezí pěti minut.

Jenže v 60. minutě udeřil Rommedahl. Pobláznil Makouna, svým klamným pohybem ho v pokutovém území poslal na druhou stranu, než opravdu běžel, a technickou střelou překonal kamerunského brankáře. Dánové otočili zápas a vedli 2:1.

Kamerunci víc kombinovali, protože se Dánové přece jen soustředili na udržení náskoku. V 73. minutě Song vypálil nad branku, francouzský trenér Kamerunu Paul LeGen poslal na trávník útočníka navíc.

Zázračný Sörensen

Čas se africkému týmu krátil. v 76. minutě Emana běžel na brankáře Sörensena a dánský gólman se stal hrdinou okamžiku. Byla to obrovská šance na vyrovnání, Emana mířil bezchybně, jenže Sörensen převedl famózní zákrok.

O čtyři minuty později Paulsen vleže zastoupil Sörensena - od jeho hlavy se odrazila gólová střela Kamerunců mimo branku. Dánský kouč Olsen čím dál častěji ukazoval "Vracejte se, vracejte se." Dánové se soustředili na ubránění náskoku. Kamerun spálil během posledních minut zápasu pět, možná šest šancí.

Kamerun - Dánsko 1:2 (1:1)

Branky: 10. Eto'o - 33. Bendtner, 60. Rommedahl.
Rozhodčí: Larrionda - Fandino, Espinosa (všichni Urug.).
Sestavy:
Kamerun: Souleymanou - Mbia, Bassong (71. Idressou) , N'koulou, Assou-Ekotto - Geremi, Enoh, Song, Emana - Webo, Eto'o. Trenér: Le Guen.
Dánsko: Sörensen - S. Poulsen, Agger, Kjaer, Jacobsen - Rommedahl, Ch. Poulsen, Jörgensen, Grönkjaer (66. Kahlenberg) - Tomasson, Bendtner. Trenér: Olsen.