Dánové? Syn legendy Schmeichela či král všech potetovaných

Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 3. 2013 13:15
Jsou současní Dánové pouze tlupou bezejmenných? Posuďte sami v přehledu největších osobností týmu Mortena Olsena.
Dánský fotbalista Daniel Agger a jeho tetování.
Dánský fotbalista Daniel Agger a jeho tetování. | Foto: Reuters

Praha - Tlupa bezejmenných a neškodných? Ano, tak by se z určitého úhlu pohledu mohl jevit dánský výběr, který v pátek večer na Andrově stadionu v Olomouci vyběhne proti českému národnímu týmu k veledůležitému duelu kvalifikace o světový šampionát v Brazílii.

Samozřejmě že zdání může mnohdy klamat, nicméně fakta hovoří jasně. Dánové jsou v krizi. Devět zápasů v řadě nevyhráli, navíc jim chybí některé z jejich největších hvězd. 

Nejlepší útočník Nicklas Bendtner řídil v opilosti, což se vedení reprezentace nelíbilo natolik, že mu vystavila stopku. Kouč Morten Olsen nenominoval ani Thomase Kahlenberga z Wolfsburgu a Jakoba Poulsena z Monaca. Navíc záložník Stuttgartu William Kvist nemůže nastoupit kvůli žlutým kartám.

Další tradiční opory ale nechybí. Největší hvězdou je bezesporu potetovaný stoper Liverpoolu Daniel Agger. Seveřané budou spoléhat i na tvůrčí schopnosti talentovaného Christiana Eriksena a na rychlé nohy zkušeného Dennise Rommedahla. Pojďme si představit blíže největší osobnosti dánského výběru.

Daniel Agger (28 let)

Alias chodící galerie. Řízný stoper anglického Liverpoolu má potetované prakticky celé tělo. Přes celá záda se například skví hřbitov Vikingů a nápis "Mors Certa, Hora Incerta", tedy "Smrt je jistá, její hodina není". Na kotníku má zase nápis "Bolest je dočasná, vítězství je věčné". Agger, držitel ocenění pro nejlepšího dánského fotbalistu roku 2012, kroutí na Anfield Road už sedmou sezonu. V národním týmu odehrál 54 zápasů a vstřelil 6 branek.

Christian Eriksen (21 let)

Největší talent dánského fotbalu. Šikovný jednadvacetiletý středopolař je už několik let zařazován do žebříčků největších nadějí světového fotbalu a ve své domovině už si vysloužil přezdívku "Nový Laudrup". Jeho statistiky v Ajaxu Amsterdam jsou obdivuhodné. Letos už se trefil devětkrát a dalších 13 gólů připravil spoluhráčům. V létě se očekává jeho odchod do ještě věhlasnějšího klubu.

Dennis Rommedahl (34 let)

Dánský křídelník stárne, i v pokročilejším fotbalovém věku však překvapuje tím, že si udržuje svou pověstnou rychlost. Jeho výkonnost je konstantní a pro Mortena Olsena je stále jedním z nejdůležitějších kamínků do mozaiky. Rommedahl v kariéře prošel mnoha kluby, namátkou Eindhoven, Chartlon, Ajax nebo Olympiakos Pireus. V současnosti hraje doma za Bröndby.

Kasper Schmeichel (26 let)

Syn legendárního gólmana Manchesteru United Petera Schmeichela šel po stopách svého otce a také navlékl leckdy nepříliš "voňavé" brankářské rukavice. Věhlasu Schmeichela staršího ale nikdy nedosáhl. V Manchesteru City se neprosadil a teď hájí branku druholigového Leicesteru City. 

Michael Krohn-Dehli (29 let)

Ofenzivní záložník zazářil na loňském Euru, kde vstřelil dvě důležité branky Dánů. Na postup ze skupiny smrti to nestačilo, přesto mohl Krohn-Dehli po šampionátu očekávat nabídky z věhlasnějších klubů, než bylo Bröndby. Nakonec zvolil devětadvacetiletý fotbalista odchod do slunného Španělska, kde hraje v barvách Celty Vigo.

Simon Kjaer (23 let)

Kariéra talentovaného stopera se ve Wolfsburgu (jak už to tak pod Felixem Magathem bývá) poněkud přibrzdila, přesto zůstává Simon Kjaer velkým dánským příslibem. Zazářil na MS 2010, po němž měl z Palerma odejít do Tottenhamu. Z přestupu ale sešlo a Kjaer nakonec zvolil Německo, kde zůstává i přes krátké hostování v AS Řím.

 

Právě se děje

Další zprávy