Damková promluvila: U Romana si podávali dveře, teď nás zapírají. Je mi z nich zle

Jiří Škuba Jiří Škuba
6. 10. 2021 9:08
Byla součástí partnerské dvojice, která dlouhá léta fakticky ovládala český fotbal. Až do loňského října, kdy byl její manžel a někdejší místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr zadržen a obviněn z korupce a zpronevěry. Nyní se Dagmar Damková rozhodla poprvé promluvit.
Roman Berbr a Dagmar Damková
Roman Berbr a Dagmar Damková | Foto: Milan Kammermayer

Dagmar Damková je první českou ženou, která kdy pískala nejvyšší českou soutěž mužů. Během svého působení jako rozhodčí odřídila 101 fotbalových mezinárodních utkání a 45 duelů v české lize. 

Úspěšná byla i později ve své funkcionářské dráze: ve strukturách UEFA a FIFA to dotáhla až do komise rozhodčích, v nichž zůstala i po loňském obvinění a pádu svého manžela.

"Moje veškerá práce v zahraničí mě podržela nad vodou v těžkých časech. Všichni, včetně prezidenta UEFA Aleksandra Čeferina a FIFA Gianniho Infantina, mě podrželi a věnovali mi spoustu povzbudivých slov, když jsem to potřebovala," říká. 

V České republice ale takovou podporu nemá. Naopak, z "růže mezi trny" se stal psanec. "Reakce kotlů fanoušků někdy bolela. Pořvávali na mě různé věci a bylo jim jedno, jestli jsem ženská, nebo chlap," prohlásila Damková v pořadu, který bude premiérově odvysílán v pondělí od 19:00 na YouTube kanále Red Card Tomáše Řepky.

"Když bylo nejhůř, poznali jsme, kdo je kdo. Ve své době se u Romana (Berbra) netrhly dveře, lidi mu volali 24 hodin denně a pořád po něm něco chtěli, pak byli schopni nás zapírat. Bylo mi z nich zle," dodala.

S Berbrem se naopak mohli opřít o známá jména. "Koho si vážím? Těch, kteří něco dokázali, zůstali sví a neotočili se k nám zády. Patří sem Franta Chvalovský - a ať si každý říká, co chce - i Míra Pelta a Jarda Starka. V těžkých chvílích jsem poznala, kdo je naším opravdovým přítelem."

Přestože svou kariérní budoucnost spatřuje v zahraničí, český fotbal zpovzdálí sleduje. "Mám radost z úspěchů reprezentace, ale na druhou stranu se pozastavuju nad tím, že někteří současní funkcionáři nemlčí a místo toho si hrajou na očistu fotbalu. Je po volbách, je tady nějaká fotbalová evoluce, ale někteří by si měli zamést před vlastním prahem a vzpomenout si na vlastní historii. Každý má nějaký škraloup," říká.

V pořadu se vyjádří i ke svému nástupci v čele komise rozhodčích Radku Příhodovi. "Já mu k tomu gratuluju. Určitě bude dostávat dost mailů, jako jsem je dostávala já, a jistě nebudou všechny pochvalné. A když si dneska někdy přečtu internetovou diskusi, zjišťuju, že už to není jenom o Berbrovi. Všem bych doporučila, aby si zametli před vlastním prahem. Házet na někoho špínu je jednoduché.”

Čtvrtníček k Peltovi: To je přesně ten váš svaz, jedna velká zlodějna!

Předsedu FAČR Miroslava Peltu, kterého v současnosti vyšetřuje policie, si do své televize v roce 2015 pozval Petr Čtvrtníček. A uctivě se nechoval. | Video: Petr Čtvrtníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy