Damková: Chyby byly a budou, rozhodčí se ale zlepšili

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 12. 2014 16:40
Předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou těší, že z celkového pohledu se výkony rozhodčích stabilizují a zlepšují
Dagmar Damkovou těší zlepšené výkony rozhodčích.
Dagmar Damkovou těší zlepšené výkony rozhodčích. | Foto: Eduard Erben

Praha - Ačkoli se sudí během podzimní části první fotbalové ligy nevyhnuli chybám, předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou těší, že z celkového pohledu se jejich výkony stabilizují a zlepšují. Projevuje se to i na mezinárodní scéně, kde šéfka sudích cítí, že čeští rozhodčí v čele s Pavlem Královcem jsou žádaným zbožím.

"Podzimní část hodnotíme kladně. Rozhodčí se samozřejmě nevyhnuli chybám, které jsme vnímali a důsledně také s dotyčnými vyhodnocovali. Celkově si však myslím, že se výkony rozhodčích nejen stabilizovaly, ale v mnoha směrech i zlepšily. Chyby byly, jsou a budou, ale taková je realita v soutěžích na celém světě," řekla Damková při hodnocení podzimu pro web FAČR.

Pomáhá pravidelný trénink

Na zlepšení výkonů se podle ní projevuje pravidelný trénink. "Změněný přístup k samotné přípravě rozhodčích realizujeme už druhým rokem. Mám tím na mysli pravidelné minisemináře. Organizujeme je odděleně pro hlavní rozhodčí a asistenty, ale pak následuje společná příprava - to vše v rychlém sledu v podstatě po týdnu. V těchto seminářích se zaměřujeme na nácviky konkrétních herních situací na hrací ploše a při tom používáme kameru k záznamu činností rozhodčích pro následnou analýzu," popsala Damková.

"Určitě i to vše přispělo k tomu, že v porovnání s loňskou podzimní částí soutěže bylo v té letošní méně problémů a v posledních čtyřech kolech se o rozhodčích ani téměř nemluvilo, což je vždy dobře," dodala.

Zazářila nastupující generace

Za potěšující označila výkony mladších rozhodčích, z nich někteří zastínili i zkušenější kolegy. "Potěšili nás výkony nastupující generace rozhodčích, kterou představují Jiří Houdek, Ondřej Pechanec či Pavel Orel. Udělali ohromný výkonnostní skok, byť se také nevyvarovali některých prohřešků. Jsou tu i další rozhodčí, jejichž jména se na scéně budou dál postupně objevovat, ale jejich čas teprve přijde," dodala.

Vyzdvihla i výkony rozhodčích Jana Jílka a Miroslava Zelinky v nejsledovanějších podzimních zápasech Plzně se Spartou a Jablonce s Plzní. "Zaslouží absolutorium. Nebyly to vůbec jednoduché zápasy, ale zvládly je výborně," chválila Damková.

Brankoví rozhodčí se osvědčili

V těchto zápasech vyzkoušela i nasazení brankových rozhodčích, v čemž hodlá pokračovat. "Tato varianta se osvědčila a v budoucnu ji určitě znovu využijeme. Možná to zvenčí tak nevypadá, ale brankoví rozhodčí mohou svému kolegovi na hrací ploše hodně pomoci, o čemž se například znovu přesvědčil také Pavel Královec při nedávném utkání Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Bayernem Mnichov," uvedla.

Právě výkony Královce na mezinárodní scéně jí rovněž dělají radost. "Na všechny naše mezinárodní rozhodčí přicházejí v drtivé většině výborná hodnocení. Vlajkovou lodí je Pavel Královec, o jehož kvalitách není třeba pochybovat. Rozhodoval velmi důležitá utkání v Lize mistrů i Evropské lize a neměl problémy. Stejně tak Miroslav Zelinka či Jana Adámková s Lucií Ratajovou. Zkrátka lze říci, že čeští rozhodčí jsou nyní na mezinárodním poli žádaným zbožím," řekla Damková.

Se spreji se sudí teprve sžívají

Na miniseminářích se zaměřila i na používaní sprejů pro určování vzdálenosti zdi při rozehrávání standardních situacích.

"Je to novinka, s níž se rozhodčí teprve sžívají. Ne všichni sprej využívají optimálně a v těch situacích, které to opravdu vyžadují. Bude nějaký čas trvat, než dojde ke sjednocenému a zcela správnému používání," dodala šéfka rozhodčích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy