Damková: Chyby byly a budou, rozhodčí se ale zlepšili

ČTK Sport ČTK, Sport
5. 12. 2014 16:40
Předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou těší, že z celkového pohledu se výkony rozhodčích stabilizují a zlepšují
Dagmar Damkovou těší zlepšené výkony rozhodčích.
Dagmar Damkovou těší zlepšené výkony rozhodčích. | Foto: Eduard Erben

Praha - Ačkoli se sudí během podzimní části první fotbalové ligy nevyhnuli chybám, předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou těší, že z celkového pohledu se jejich výkony stabilizují a zlepšují. Projevuje se to i na mezinárodní scéně, kde šéfka sudích cítí, že čeští rozhodčí v čele s Pavlem Královcem jsou žádaným zbožím.

"Podzimní část hodnotíme kladně. Rozhodčí se samozřejmě nevyhnuli chybám, které jsme vnímali a důsledně také s dotyčnými vyhodnocovali. Celkově si však myslím, že se výkony rozhodčích nejen stabilizovaly, ale v mnoha směrech i zlepšily. Chyby byly, jsou a budou, ale taková je realita v soutěžích na celém světě," řekla Damková při hodnocení podzimu pro web FAČR.

Pomáhá pravidelný trénink

Na zlepšení výkonů se podle ní projevuje pravidelný trénink. "Změněný přístup k samotné přípravě rozhodčích realizujeme už druhým rokem. Mám tím na mysli pravidelné minisemináře. Organizujeme je odděleně pro hlavní rozhodčí a asistenty, ale pak následuje společná příprava - to vše v rychlém sledu v podstatě po týdnu. V těchto seminářích se zaměřujeme na nácviky konkrétních herních situací na hrací ploše a při tom používáme kameru k záznamu činností rozhodčích pro následnou analýzu," popsala Damková.

"Určitě i to vše přispělo k tomu, že v porovnání s loňskou podzimní částí soutěže bylo v té letošní méně problémů a v posledních čtyřech kolech se o rozhodčích ani téměř nemluvilo, což je vždy dobře," dodala.

Zazářila nastupující generace

Za potěšující označila výkony mladších rozhodčích, z nich někteří zastínili i zkušenější kolegy. "Potěšili nás výkony nastupující generace rozhodčích, kterou představují Jiří Houdek, Ondřej Pechanec či Pavel Orel. Udělali ohromný výkonnostní skok, byť se také nevyvarovali některých prohřešků. Jsou tu i další rozhodčí, jejichž jména se na scéně budou dál postupně objevovat, ale jejich čas teprve přijde," dodala.

Vyzdvihla i výkony rozhodčích Jana Jílka a Miroslava Zelinky v nejsledovanějších podzimních zápasech Plzně se Spartou a Jablonce s Plzní. "Zaslouží absolutorium. Nebyly to vůbec jednoduché zápasy, ale zvládly je výborně," chválila Damková.

Brankoví rozhodčí se osvědčili

V těchto zápasech vyzkoušela i nasazení brankových rozhodčích, v čemž hodlá pokračovat. "Tato varianta se osvědčila a v budoucnu ji určitě znovu využijeme. Možná to zvenčí tak nevypadá, ale brankoví rozhodčí mohou svému kolegovi na hrací ploše hodně pomoci, o čemž se například znovu přesvědčil také Pavel Královec při nedávném utkání Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Bayernem Mnichov," uvedla.

Právě výkony Královce na mezinárodní scéně jí rovněž dělají radost. "Na všechny naše mezinárodní rozhodčí přicházejí v drtivé většině výborná hodnocení. Vlajkovou lodí je Pavel Královec, o jehož kvalitách není třeba pochybovat. Rozhodoval velmi důležitá utkání v Lize mistrů i Evropské lize a neměl problémy. Stejně tak Miroslav Zelinka či Jana Adámková s Lucií Ratajovou. Zkrátka lze říci, že čeští rozhodčí jsou nyní na mezinárodním poli žádaným zbožím," řekla Damková.

Se spreji se sudí teprve sžívají

Na miniseminářích se zaměřila i na používaní sprejů pro určování vzdálenosti zdi při rozehrávání standardních situacích.

"Je to novinka, s níž se rozhodčí teprve sžívají. Ne všichni sprej využívají optimálně a v těch situacích, které to opravdu vyžadují. Bude nějaký čas trvat, než dojde ke sjednocenému a zcela správnému používání," dodala šéfka rozhodčích.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy