Vardyho góly přiblížily Leicester k titulu, Tottenham doma přejel United

Aktualizováno 10. 4. 2016 19:23
Fotbalisté Leicesteru City udělali další důležitý krok k šokujícímu titulu v anglické Premier League.
Jamie Vardy, střelec Leicesteru City.
Jamie Vardy, střelec Leicesteru City. | Foto: Reuters

Londýn - Popáté za sebou vyhráli bez inkasované branky! Fotbalisté Leicesteru City udělali další důležitý krok k šokujícímu titulu v anglické Premier League. Lišky dokázaly zvítězit na hřišti Sunderlandu 2:0. O výhře svého týmu rozhodl kanonýr Jamie Vardy, jenž si připsal nejprve dvacátou a v samém závěru i jednadvacátou branku sezony.

Na čele tabulky Leicester udržel náskok sedmi bodů před Tottenhamem. Kouhouti si ve šlágru 33. kola vyšlápli na Manchester United, doma zvítězili jasně 3:0 po bezbrankové první půli. Góly vítězů během šesti minut nastříleli Alli, Alderweireld a Lamela.

Vardy navázal na legendárního Linekera

Vardy se stal prvním hráčem Leicesteru od sezony 1984/85, který v nejvyšší soutěži pokořil metu dvou desítek zásahů. Tehdy se to podařilo Garymu Linekerovi.

Zápas dlouho nepřipomínal střetnutí celku bojujícího o udržení s lídrem tabulky. Několik šancí si vypracovaly obě strany, v závěru prvního poločasu podržel hosty po tečované střele gólman Schmeichel.

V 66. minutě přišel rozhodující okamžik. Drinkwater pasem z vlastní poloviny vyslal do úniku Vardyho, který ukončil 651 minut dlouhé čekání na gól. Poprvé od ročníku 2009/10 dokázali vstřelit dva angličtí fotbalisté 20 a více gólů v Premier League - vedle Vardyho se to povedlo také Kaneovi z Tottenhamu, který má na kontě zatím 22 zásahů.

V nastavení vyběhl brankář Mannone proti unikajícímu Vardymu, anglický forvard si jej ale obhodil a definitivně pojistil výhru "Lišek". "Skvělý zápas. Věděli jsme, že to bude těžké, ale zvládli jsme to. Je to další krok k tomu, čeho se snažíme dosáhnout," poznamenal hrdina zápasu.

Leicesteru se nedaří pouze v útoku, ale také v defenzivě. Gólman Schmeichel udržel 14. čisté konto v sezoně a "Lišky" navíc poprvé v historii v nejvyšší soutěži neinkasovaly v pěti zápasech po sobě.

Sunderland čeká v závěrečné části sezony těžký boj o záchranu. Z osmnáctého místa ztrácí na Norwich čtyři body, má ale zápas k dobru. Právě s Norwichem se na jeho hřišti utká v příštím kole.

United uvízli v zácpe a pak propadli

Duel Tottenham - Manchester United začal s půlhodinovým zpozděním kvůli dopravní zácpě, v níž uvízl autobus s týmem hostů. V prvním poločase neviděli fanoušci na stadionu White Hart Line jedinou střelu na branku, zato mezi 70. a 76. minutou se mohli hned třikrát radovat z gólu.

Nejprve si Eriksen připsal desátou asistenci v sezoně, když povedenou přihrávkou našel Alliho, jenž se s osmi trefami stal nejproduktivnějším anglickým záložníkem v této sezoně Premier League společně s Barkleym z Evertonu.

U dalších dvou branek byl čtyřiadvacetiletý záložník Lamela, který nejprve asistoval Alderweireldovi a následně sám přesně zakončil. Tottenham doma porazil United poprvé od května 2001.

Liverpool nastřílel čtyři góly

Liverpool se posunul na osmé místo po výhře 4:1 nad Stoke. Na Morenovu trefu z osmé minuty, která byla pro španělského beka první od prosince 2014, ještě zareagoval Krkic. Oba týmy skórovaly ze své první střely na branku v zápase.

Pak už ale úřadovali pouze domácí. Poprvé se v základní sestavě Liverpoolu objevil osmnáctiletý záložník Ojo a hned se prezentoval asistencí u druhého gólu "Reds", který vstřelil Sturridge. Anglický reprezentant se v sedmi ligových duelech proti Stoke podílel na stejném počtu branek: čtyři dal a na tři přihrál.

Definitivně potvrdil vítězství Liverpoolu Origi, který vstřelil dvě branky v jednom zápase anglické ligy poprvé. "Reds" z posledních devíti domácích utkání prohráli pouze jediné, 17. ledna s Manchesterem United (0:1).

Anglická fotbalová liga - 33. kolo:

Sunderland - Leicester 0:2 (66. a 90.+5 Vardy), Liverpool - Stoke 4:1 (50. a 65. Origi, 8. Moreno, 32. Sturridge - 22. Krkic), Tottenham - Manchester United 3:0 (70. Alli, 74. Alderweireld, 76. Lamela).