Další turecký zázrak nepřišel. Němci vydolovali finále

Ondřej Roubínek
25. 6. 2008 22:40
Německo - Turecko 3:2 (1:1)
Philipp Lahm (vpravo) slaví s Lukasem Podolskim (vlevo) a Thomasem Hitzlspergerem rozhodující gól do sítě Turků. | Foto: Reuters

Basilej - Čtvrtý fantastický obrat už fotbalisté Turecka na evropském šampionátu nepředvedli. V semifinále proti Německu ještě dokázali odpovědět na gól Kloseho deset minut před koncem, ale v 91. minutě Lahm turecký zázrak definitivě utnul.

Turci zaplatili za postup přes Chorvaty několika zraněnými a vykartovanými hráči a trenér Fatih Terim musel hodně zahýbat se sestavou. Ale v historickém semifinále se do německého soupeře pustili odvážně.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Turci šli zaslouženě do vedení

Ze Semihova nebezpečného centru ještě nic nebylo, s Kazimovou střelou si Lehmann také poradil. Ale turecký tlak překvapivě rostl. Altintop vystihl rozehrávku a ocitl se před německým gólmanem, který ale dobře vyběhl.

Bitva Turecko vs. Německo je tady. S ní obavy z násilí
Brankář v záloze? Turecký zázrak se mění na zoufalost

Jenže Turci se i nadále tlačili do útoku a němečtí obránci nevěděli, kde jim hlava stojí. A málem se jim to nevyplatilo. Kazim Kazim dostal míč do druhé vlny na pravou nohu a v 15. minutě napálil břevno!

Němci se ovšem nepoučili a po další chybě už inkasovali. Kazim nejdříve z malého vápna nevydařenou střelou přehodil Lehmanna, ale trefil jen břevno. Jenže k míči se dostal Ugur Boral, který se štěstím prostřelil německého gólmana - 1:0.

Rychlé vyrovnání Turky nezlomilo

Z vedení se ale hráči od Bosporu neradovali dlouho. V první vážnější šanci Němců se Podolski uvolnil na levém křídle a poslal míč do vápna na nabíhajícího Schweinsteigera. A hrdina čtvrtfinále šajtlí elegantně přehodil Rüstüho a vyrovnal.

Ďábelské tempo Terimova výběru ale nepolevilo ani po inkasované brance. S Altintopovou bombou z dálky měl Lehmann velké problémy.

Pak se ovšem do otevřené obrany hnali Němci. Podolski postupoval sám na tureckého gólmana, ale před dobíhajícím bekem volil střelu, která skončila metr nad Rüstüho brankou.

Do další šance se po faulu Lahma tlačili Turci, Boral zkusil vystřelit z úhlu přímo z trestného kopu, ale Lehmann si s tvrdou ranou poradil, dorážka už se ztratila v hradbě těl před německou brankou.

Turci vykřesali naději jen na chvíli

Na začátku druhého poločasu vzbudil největší rozruch zákrok Sabriho, který na hranici pokutového území srazil Lahma, ale rozhodčí Busacca ze Švýcarska neodpískal ani volný přímý kop.

Němci hráli o poznání aktivněji, gólem ale neskončila ani dělovka Hitzlspergera zpoza velkého vápna, přímý volný kop z hodně nebezpečné vzdálenosti poslal Ballack jen do zdi.

S přibývajícím časem se hra trochu uklidnila, Turci přečkali chvilkový tlak Němců a soupeře do ničeho nepouštěli.

Philipp Lahm posílá Němce svým gólem na 3:2 do finále Eura.
Philipp Lahm posílá Němce svým gólem na 3:2 do finále Eura. | Foto: Reuters

Jenže po obrovské chybě gólmana Rüstüho poslal tým Joachima Löwa do vedení hlavou Miroslav Klose a turecký zázrak byl na pokraji vyřazení.

To by ale nebyli svěřenci Fatiha Terima, kdyby nebojovali až do konce. Vyrovnání tak v 86. minutě zařídil Sentürk, který těsně před Lehmannem usměrnil do sítě centr Sabriho a zápas mířil do prodloužení.

Němci se ovšem také nevzdali. Lahm si pohrál s tureckou obranou, narazil si s Hitzlspergerem a v první minutě nastaveného času chladnokrevně poslal míč do Rüstüho branky.

Na třetí gól už Turci zareagovat nedokázali a na vytoužené finále tak nakonec nedosáhnou. Z toho se přeci jen radují favorizovaní Němci, i když v semifinále rozhodně nepředvedli ideální výkon.