Kostarika na MS šokovala, Balotelli porazil Angličany

FOTO Albion smutní, Italové slaví triumf v zápase favoritů
Mario Balotelli (vpravo) si na oslavu vítězného gólu na 2:1 v zápase s Anglií zatančil s týmovým kolegou Marco Verrattim.
Italové se dočkali první výhry po sedmi zápasech a svého rivala porazili počtvrté z posledních pěti vzájemných duelů.
Angličanům tak nevyšla odveta za penaltové vyřazení Itálií ve čtvrtfinále předloňského Eura.
Italům před zápasem vypadl ze sestavy zraněný brankář Buffon a mezi tyče tak musel Sirigu.
Aktualizováno 15. 6. 2014 1:54
Po páteční vysoké výhře Nizozemců nad Španěly (5:1) je tu další velké překvapení fotbalového mistrovství světa v Brazílii, o které se postarala Kostarika. Tři body získali také Italové.

Fortaleza/Manaus - Po páteční vysoké výhře Nizozemců nad Španěly (5:1) je tu další velké překvapení fotbalového mistrovství světa v Brazílii.

Kostaričané ve skupině D, která je experty přezdívána jako Skupina smrti, vyhráli nad semifinalisty posledního šampionátu z Uruguaye 3:1, přestože ještě v úvodu druhého poločasu prohrávali 0:1.

V zápase favoritů skupiny se díky gólu Maria Balotelliho z 50. minuty radovali z cenných tří bodů Italové, kteří porazili Anglii 2:1. Předtím dokázal na gól Claudia Marchisia odpovědět útočník ostrovního celku Daniel Sturridge. Anglie tak prohrála zahajovací duel MS po 28 letech.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Italové se tak dočkali první výhry po sedmi zápasech a svého rivala porazili počtvrté z posledních pěti vzájemných duelů. Angličanům naopak nevyšla odveta za penaltové vyřazení Itálií ve čtvrtfinále předloňského Eura.

Angličané tlak zúročit nedokázali

Italům před zápasem vypadl ze sestavy zraněný brankář Buffon a mezi tyče tak musel Sirigu. V náročných podmínkách poblíž amazonského pralesa zvolily oba týmy volnější tempo a v úvodu se hrálo na jistotu.

Nebezpečnějším dojmem zprvu působil omlazený anglický celek, který hrozil akcemi po stranách. Po jedné z nich v polovině poločasu přihrával před branku Welbeck a Sturridge na tečovaný míč jen těsně nedosáhl.

Italové ale znovu ukázali, že dokážou udeřit prakticky z ničeho. V 35. minutě po rohovém kopu Pirlo chytře pustil míč na nabíhajícího Marchisia a ten přízemní střelou zpoza vápna otevřel skóre. Italský záložník dal třetí gól v posledních čtyřech zápasech za klub a národní tým.

Předloňští vicemistři Evropy ale vedli jen dvě minuty. Rooney našel centrem z levé strany nabíhajícího Sturridge, pro kterého už nebyl problém trefit odkrytou branku. Radoval se z třetího gólu v posledních čtyřech vystoupeních za reprezentaci.

Angličany ochromil Balotelliho zásah

Italové ještě do přestávky mohli znovu získat vedení. Balotelliho chytrý oblouček přes Harta ale zastavil na čáře bek Jagielka a Candreva vzápětí napálil tyč.

Co se týmu z Apeninského poloostrova nepovedlo v závěru poločasu, dokázal těsně po přestávce. Candreva v 50. minutě nacentroval do vápna a Balotelli hlavou překonal Harta.

Angličané dostali šestý gól v posledních dvou zápasech na světovém šampionátu, což je stejně jako v předešlých třinácti duelech na MS dohromady.

Výběr Albionu se hnal za druhým vyrovnáním. Dosáhnout na něj ale nedokázal ani Rooney. Ve velké šanci netrefil branku a neukončil čekání na svůj první gól na světovém šampionátu.

Na druhé straně trefil v nastavení trefil Pirlo z přímého kopu jen břevno a tak se zrodil stejný výsledek jako v jediném předchozím duelu na MS, který Italové vyhráli také 2:1.

Bezradným Uruguajcům vedení nestačilo

Uruguajci se sice dostali ve 24. minutě do vedení zásluhou proměněného pokutového kopu Edinsona Cavaniho, Kostaričané však po změně stran během tří minut skóre otočili, když se trefili Joel Campbell a Óscar Duarte, v 84. minutě pak uzavřel skóre Marco Ureňa.

Poslední minuty navíc Uruguajci dohrávali bez vyloučeného Maxiho Pereiry, který po brutálním zákroku musel jako první muž šampionátu předčasně opustit nedobrovolně hřiště.

Uruguajcům viditelně na hřišti chyběl nejlepší střelec historie a zároveň nejlepší držitel zlaté kopačky pro nejlepšího střelce evropských soutěží Luis Suárez, který se zotavuje po operaci kolene.

"Tohle je těžká rána, výsledek, který jsme nečekali. Ale nesmíme ztratit srdce, musíme se prostě v dalších zápasech zlepšit," řekl uruguayský trenér Oscar Tabárez.

Kostaričané: Je to historický úspěch

Naopak Kostarika se mohla těšit ze svého nejvyššího vítězství na světovém šampionátu. "Tohle je pro nás historický úspěch, nejvýznamnější vítězství kariéry pro mě i pro hráče. Do dalšího průběhu turnaje nám to dodá obrovské sebevědomí," zářil kostarický kouč Jorge Luis Pinto.

Suárezova absence byla na hře Jihoameričanů cítit. Kouč Kostariky Pinto je možná zaskočil i pětičlennou obrannou linií, kterou soupeři omezil manévrovací prostor hlavně na krajích hřiště. Pintův výběr si však úvod zkomplikoval vlastními chybami.

Godínův gól v 15. minutě pro ofsajd ještě neplatil, Cavani poté nepotrestal zaváhání kostarické obrany a ve velké šanci mu míč sklouzl po nártu. Do třetice už se však Uruguay dočkala: Díaz ve vápně v náběhu přidržel Lugana a Cavani z pokutového kopu nezaváhal.

Favorit se však i přes vedoucí gól v poli na převahu nevzmohl. Kostarika ho vystrašila Campbellovou táhlou bombou z dobrých 30 metrů, která lízla tyč.

Těsně před poločasem se však možná klíčovým zákrokem blýskl kostarický brankář Navas, který bravurně vytáhl nad břevno Forlánovu tečovanou střelu a uchránil tým od druhého gólu.

Uruguajci: Vůbec nic jsme nehráli

Středoameričanům tím dodal kuráž pro nečekaný zvrat po změně stran. Uruguay nevzala vážně varování z 50. minuty, kdy Duarteho hlavičku vyrazil Muslera.

Kostarika však na trávníku rostla každou vydařenou akcí a brzy slavila vyrovnání. Rychlý kontr z pravé strany dotáhl kanonýr Campbell, který si ve vápně hbitě zpracoval odražený balon a nekompromisně zavěsil.

Kostariku na hřišti zachvátila fotbalová euforie a semifinalistu předchozího mistrovství přehrávala ve všech řadách. A během tří minut už vedla: Bolaňos poslal z trestného kopu Duartemu dokonalý centr na hlavu, od níž míč zapadl přesně ke vzdálenější tyči.

"Prohrávali jsme, ale neztratili jsem hlavu. Dali jsme góly v pravý čas. Vyhráli jsme proti skvělému týmu, neskutečně dobře jsme bojovali," pochvaloval si kostarický trenér.

To uruguayský kouč svůj tým nepoznával. "Vůbec jsme nehráli to, co jsme chtěli. Takové chyby jsme dlouho neudělali, takovéhle góly jsme v posledních letech nedostali," zlobil se Tabárez.

Uruguay reagovala dvojím střídáním, do hry se ale už nedostala. Soupeř mohl naopak přidat další branky, Campbellova bomba z dálky opět minula cíl jen o centimetry. Výhru Kostariky přesto v závěru po několika sekundách na bojišti zpečetil střídající Ureňa.

Výsledky skupiny D:

Uruguay - Kostarika 1:3 (1:0)

Branky: 24. Cavani z pen. - 54. Campbell, 57. Duarte, 84. Ureňa. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.). ŽK: Lugano, Cáceres. ČK: 90.+4 Pereira (všichni Uruguay). Diváci: 58.579.
Uruguay: Muslera - Pereira, Lugano, Godín, Cáceres - Stuani, Arévalo, Gargano (60. Lodeiro), Rodríguez (76. Hernández) - Forlán (60. A. González), Cavani. Trenér: Tabarez.
Kostarika: Navas - Gamboa, Duarte, G. González, Umaňa, Díaz - Ruíz (83. Ureňa), Borges, Tejeda (74. Cubero), Bolaňos (89. Barrantes) - Campbell. Trenér: Pinto.

Itálie - Anglie 2:1 (1:1)

Branky: 37. Sturridge - 35. Marchisio, 50. Balotelli. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Sterling (Angl.). Diváci: 39.800.
Anglie: Hart - Johnson, Cahill, Jagielka, Baines - Gerrard, Henderson (73. Wilshere) - Welbeck (61. Barkley), Sterling, Rooney - Sturridge (80. Lallana). Trenér: Hodgson.
Itálie: Sirigu - Darmian, Barzagli, Paletta, Chiellini - De Rossi - Candreva (79. Parolo), Verratti (57. Motta), Pirlo, Marchisio - Balotelli (73. Immobile). Trenér: Prandelli.