Další skandální gól. Po Henryho ruce africké břevno

26. 1. 2010 16:55
Podívejte se na góly z 2.německé ligy a Poháru národů
Fotbalisté Egypta se radují z gólu do sítě Kamerunu
Fotbalisté Egypta se radují z gólu do sítě Kamerunu | Foto: Reuters

Praha - Když Thierry Henry přihrál rukou Williamu Gallasovi na rozhodující gól v baráži o MS a vyřadil tak Irsko, začalo se nahlas mluvit o zavedení videorozhodčího.

Prezident Mezinárodní fotbalové federace Joseph Blatter i Evropské fotbalové unie Michel Platini se však nechali slyšet, že v žádném případě využít služeb brankových videorozhodčích nehodlají.

V krátké době po sobě jim však dali rozhodčí dvěma neregulérně uznanými góly další důvod k zamyšlení. První padl ve druhé německé bundeslize, druhý dokonce na Poháru afrických národů.

Před týdnem v neděli se "sekli" němečtí rozhodčí v zápase mezi Duisburgem a FSV Frankfurt.

Za stavu 4:0 pro domácí rozehrál v závěrečných minutách brankář hostí míč před pokutové území, který však zachytil domácí záložník Christian Tiffert. Těsně za šestnáctkou napřáhl a míč se od břevna odrazil metr do pole.

Vyčerpaní hostující obránci pak odkopli míč do bezpečí a zdálo se, že zápas dohrají bez další inkasované branky. Jenže k údivu všech včetně samotného Tifferta se pomezní rozhodčí rozeběhl ke středu hřiště, což znamená signalizaci k dosažení branky.

Hlavní rozhodčí na popud této signalizace ukázal na střed hřiště a domácí se začali radovat. Rezignovaní hosté jen nevěřícně kroutili hlavami, ale příliš neprotestovali.

Podívejte se, jak fotbalisté Duisburgu skórovali proti FSV Frankfurt

To neregulérní gól v pondělním čtvrtfinále Poháru národů Egypt - Kamerun přinesl mnohem větší diskuze.

Dvojnásobní obhájci trofeje z Egypta se v úvodu prodloužení ujali vedení 2:1 a v jeho páté minutě dostali příležitost zahrávat přímý volný kop zhruba z 25 metrů od branky.

K tomu se postavil kapitán a se 170 reprezentačními zápasy africký rekordman Ahmed Hassan, jeho střelu vyrazil brankář Kameni na břevno a míč se poté odrazil těsně před brankovou čáru.

Jenže rwandský pomezní Celestin Ntagungira se rovněž rozeběhl ke středu hřiště, a když hlavní sudí Damon z Jižní Afriky branku uznal, sesypali se kamerunští hráči na oba rozhodčí jako vosy.

Jejich rozhodnutí však ani jeden z hráčů nezměnil, a tak si Egypťané mohli až do konce prodloužení své dvoubrankové vedení v poklidu pohlídat.