Další skandální gól. Po Henryho ruce africké břevno

26. 1. 2010 16:55
Podívejte se na góly z 2.německé ligy a Poháru národů
Fotbalisté Egypta se radují z gólu do sítě Kamerunu
Fotbalisté Egypta se radují z gólu do sítě Kamerunu | Foto: Reuters

Praha - Když Thierry Henry přihrál rukou Williamu Gallasovi na rozhodující gól v baráži o MS a vyřadil tak Irsko, začalo se nahlas mluvit o zavedení videorozhodčího.

Prezident Mezinárodní fotbalové federace Joseph Blatter i Evropské fotbalové unie Michel Platini se však nechali slyšet, že v žádném případě využít služeb brankových videorozhodčích nehodlají.

V krátké době po sobě jim však dali rozhodčí dvěma neregulérně uznanými góly další důvod k zamyšlení. První padl ve druhé německé bundeslize, druhý dokonce na Poháru afrických národů.

Před týdnem v neděli se "sekli" němečtí rozhodčí v zápase mezi Duisburgem a FSV Frankfurt.

Za stavu 4:0 pro domácí rozehrál v závěrečných minutách brankář hostí míč před pokutové území, který však zachytil domácí záložník Christian Tiffert. Těsně za šestnáctkou napřáhl a míč se od břevna odrazil metr do pole.

Vyčerpaní hostující obránci pak odkopli míč do bezpečí a zdálo se, že zápas dohrají bez další inkasované branky. Jenže k údivu všech včetně samotného Tifferta se pomezní rozhodčí rozeběhl ke středu hřiště, což znamená signalizaci k dosažení branky.

Hlavní rozhodčí na popud této signalizace ukázal na střed hřiště a domácí se začali radovat. Rezignovaní hosté jen nevěřícně kroutili hlavami, ale příliš neprotestovali.

Podívejte se, jak fotbalisté Duisburgu skórovali proti FSV Frankfurt

To neregulérní gól v pondělním čtvrtfinále Poháru národů Egypt - Kamerun přinesl mnohem větší diskuze.

Dvojnásobní obhájci trofeje z Egypta se v úvodu prodloužení ujali vedení 2:1 a v jeho páté minutě dostali příležitost zahrávat přímý volný kop zhruba z 25 metrů od branky.

K tomu se postavil kapitán a se 170 reprezentačními zápasy africký rekordman Ahmed Hassan, jeho střelu vyrazil brankář Kameni na břevno a míč se poté odrazil těsně před brankovou čáru.

Jenže rwandský pomezní Celestin Ntagungira se rovněž rozeběhl ke středu hřiště, a když hlavní sudí Damon z Jižní Afriky branku uznal, sesypali se kamerunští hráči na oba rozhodčí jako vosy.

Jejich rozhodnutí však ani jeden z hráčů nezměnil, a tak si Egypťané mohli až do konce prodloužení své dvoubrankové vedení v poklidu pohlídat.

Podívejte se, jak fotbalisté Egypta skórovali proti Kamerunu

před 33 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

před 36 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.