Plivance, flašky a nadávky. Anglie má další problém s rasismem, zápas se nedohrál

mar mar
22. 10. 2019 16:07
Anglie má další problémy s rasismem v domácích soutěžích. Kvůli zavrženíhodnému chování fanoušků se nedohrál zápas FA Cupu mezi Haringey Borough a Yeovilem.
Foto: Tomáš Liška

Zápas čtvrtého předkola byl rozhodčími ukončen poté, co hráči domácího Haringey opustili hřiště na popud trenéra Toma Loizoua. "Fanoušci soupeře mé hráče rasisticky napadali. S takovou jsem je nemohl nechat hrát dál. Je mi jedno jestli dostaneme trest a vyhodí nás ze soutěže," řekl po zápase.

Co ho tak rozlítilo? Hostující příznivci si zasedli na dva hráče tmavé pleti v jeho týmu, anglického obránce Cobyho Rowea a především kamerunského brankáře Valeryho Douglase Pajetata.

Toho měla po hodině hry před zahráním penalty soupeře zasáhnout láhev a hostující fandové, kteří jsou na stadionu Coles Park umístěni hned za bránou, jej dokonce poplivali. Hostující Rhys Murphy pak penaltu proměnil, krátce nato hráči Haringey opustili hřiště a utkání bylo ukončeno.

"Měl to být svátek pro Haringey a pořád nemůžu věřit, že tohle píšu v roce 2019, ale dnes jsem se stal obětí rasismu," napsal později na Twitter obránce Coby Rowe. "Další fotbalový zápas, který rasisté zničili. Díky všem hráčům a realizačnímu týmu Yeovilu, že nás při našem rozhodnutí opustit hřiště podpořili," dodal Rowe.

"Bylo to nechutné, opravdu mě takové chování hluboce zneklidnilo," pokračoval trenér Loizou. Zároveň také ocenil chování týmu Yeovilu, který se snažil fanoušky uklidnit. "Udělali proto všechno, podpořili nás. Řekli: pokud jdete ze hřiště, jdeme s vámi," dodalo Loizouovi útěchu chování soupeře.

"Nechci, aby za to dostal Yeovil trest. Pokud skončíme v soutěži a oni půjdou dál, nebude mi to vadit," dodal. "Udělal jsem to jen proto, že jsem viděl jako jsou moji hráči šokovaní, nic víc v tom není. Tohle nikdo z nich nečekal," konstatoval Loizou.

Zástupci Yeovilu později vyjádřili Haringey podporu. Manažer Darren Sarll čin fanoušků klubu rozhodně odsoudil. "Zatočila se mi z toho hlava. Nikdy bych neřekl, že se dostanu do takové situace. Ve fotbale schytáte urážky, ale nikdo by se neměl cítit na hřišti diskriminovaný," řekl. Opuštění hřiště pak označil za správnou věc.

Celý incident se odehrál ani ne týden po skandálním zápase anglické reprezentace v Bulharsku, během kterého čelili rasismu angličtí reprezentanti. Po utkání kvůli zlehčování situace skončili jak bulharský předseda svazu Boris Michajlov, tak trenér reprezentace Krasimir Balakov.

Už po tomto utkání připustil anglický obránce Tyrone Mings, že přes příšerné chování bulharských fanoušků ani Anglie nemá problém rasismu zcela vyřešený. Incident z londýnského Haringey už vyšetřuje policie, zápas FA Cupu proti Yeovilu se bude opakovat v úterý 29. října.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Platit kartou bude možné ve všech vlacích ČD s průvodčím, píše deník

S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českých drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to dnešní Lidové noviny. V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Výbuch ve výrobně zábavní pyrotechniky na Sicílii zabil pět lidí

Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní pyrotechniku na italské Sicílii. Neštěstí se stalo ve středu odpoledne ve městě Barcellona Pozzo di Gotto v provincii Messina. Informovala o tom agentura ANSA.

Obětí dvou explozí, po nichž následoval požár a jejichž příčina zatím není jasná, se stali čtyři zaměstnanci malé firmy. Při neštěstí zemřela i jednasedmdesátiletá manželka majitele podniku, který vyrábí zábavní pyrotechniku a organizuje i představení s ohňostroji. Sedmatřicetiletý syn majitele firmy byl při neštěstí vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice v Palermu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V centru Prahy shořel autobus, nikdo nebyl zraněn

V ulici Na Poříčí shořel ve středu před půlnocí autobus soukromého dopravce, při požáru nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Kvůli požáru autobusu byl v místě krátce omezen provoz tramvají v obou směrech.

Požár vypukl po půl jedenácté večer, v autobuse nebyli cestující. Plameny zcela zničily autobus a kouř poškodil fasádu vedlejšího domu. Hasiči oheň uhasili zhruba za deset minut, poté ještě místo zkontrolovali termokamerou.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Zaměstnankyně amerického rezortu obrany během slyšení zpochybnila republikánský argument na Trumpovu obhajobu

"Co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" ptali se podle Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, ukrajinští diplomaté 25. července. Bylo to ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump telefonoval se svým protějškem v Kyjevě, Volodymyrem Zelenským. 

Trumpovi republikánští spojenci dříve tvrdili, že prezident na Ukrajince nemohl tlačit tím, že by jim přislíbil obnovení dodávek pomoci výměnou za zkompromitování svého konkurenta, demokrata Joea Bidena a jeho syna, protože o pozastavení dodávek tehdy jeho partneři vůbec nevěděli. 

Výpověď Cooperové tento argument republikánů na Trumpovu obhajobu oslabuje. Cooperová vypovídala ve středu při veřejném slyšení před výborem pro tajné služby. Série výpovědí pokračuje dnes, poslanci si předvolali Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy