Plivance, flašky a nadávky. Anglie má další problém s rasismem, zápas se nedohrál

mar mar
22. 10. 2019 16:07
Anglie má další problémy s rasismem v domácích soutěžích. Kvůli zavrženíhodnému chování fanoušků se nedohrál zápas FA Cupu mezi Haringey Borough a Yeovilem.
Foto: Tomáš Liška

Zápas čtvrtého předkola byl rozhodčími ukončen poté, co hráči domácího Haringey opustili hřiště na popud trenéra Toma Loizoua. "Fanoušci soupeře mé hráče rasisticky napadali. S takovou jsem je nemohl nechat hrát dál. Je mi jedno jestli dostaneme trest a vyhodí nás ze soutěže," řekl po zápase.

Co ho tak rozlítilo? Hostující příznivci si zasedli na dva hráče tmavé pleti v jeho týmu, anglického obránce Cobyho Rowea a především kamerunského brankáře Valeryho Douglase Pajetata.

Toho měla po hodině hry před zahráním penalty soupeře zasáhnout láhev a hostující fandové, kteří jsou na stadionu Coles Park umístěni hned za bránou, jej dokonce poplivali. Hostující Rhys Murphy pak penaltu proměnil, krátce nato hráči Haringey opustili hřiště a utkání bylo ukončeno.

"Měl to být svátek pro Haringey a pořád nemůžu věřit, že tohle píšu v roce 2019, ale dnes jsem se stal obětí rasismu," napsal později na Twitter obránce Coby Rowe. "Další fotbalový zápas, který rasisté zničili. Díky všem hráčům a realizačnímu týmu Yeovilu, že nás při našem rozhodnutí opustit hřiště podpořili," dodal Rowe.

"Bylo to nechutné, opravdu mě takové chování hluboce zneklidnilo," pokračoval trenér Loizou. Zároveň také ocenil chování týmu Yeovilu, který se snažil fanoušky uklidnit. "Udělali proto všechno, podpořili nás. Řekli: pokud jdete ze hřiště, jdeme s vámi," dodalo Loizouovi útěchu chování soupeře.

"Nechci, aby za to dostal Yeovil trest. Pokud skončíme v soutěži a oni půjdou dál, nebude mi to vadit," dodal. "Udělal jsem to jen proto, že jsem viděl jako jsou moji hráči šokovaní, nic víc v tom není. Tohle nikdo z nich nečekal," konstatoval Loizou.

Zástupci Yeovilu později vyjádřili Haringey podporu. Manažer Darren Sarll čin fanoušků klubu rozhodně odsoudil. "Zatočila se mi z toho hlava. Nikdy bych neřekl, že se dostanu do takové situace. Ve fotbale schytáte urážky, ale nikdo by se neměl cítit na hřišti diskriminovaný," řekl. Opuštění hřiště pak označil za správnou věc.

Celý incident se odehrál ani ne týden po skandálním zápase anglické reprezentace v Bulharsku, během kterého čelili rasismu angličtí reprezentanti. Po utkání kvůli zlehčování situace skončili jak bulharský předseda svazu Boris Michajlov, tak trenér reprezentace Krasimir Balakov.

Už po tomto utkání připustil anglický obránce Tyrone Mings, že přes příšerné chování bulharských fanoušků ani Anglie nemá problém rasismu zcela vyřešený. Incident z londýnského Haringey už vyšetřuje policie, zápas FA Cupu proti Yeovilu se bude opakovat v úterý 29. října.

 

Právě se děje

Další zprávy