ČOV rozdělil loterijní poklad, 93 milionů do Peltova fotbalu

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 3. 2014 5:00
Český olympijský výbor přijal klíč na rozdělení příspěvků od loterijních firem. Nejvíc dostane fotbalová mládež, bude to 30 procent částky.
Miroslav Pelta si připsal další diplomatický úspěch, fotbal bude 30 procenty participovat na penězích od loterijních firem
Miroslav Pelta si připsal další diplomatický úspěch, fotbal bude 30 procenty participovat na penězích od loterijních firem | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Miroslav Pelta získal pro český fotbal dalších 93 milionů. Přinejmenším.

Vyplývá to z klíče, podle kterého se budou rozdělovat příspěvky, jež sportu zašlou české loterijní firmy. Ve středu tento klíč přijal Český olympijský výbor.

Podle novely loterijního zákona si "sázkařské" firmy mohou u částky představující čtvrtinu jejich daňové zátěže samy rozhodnout, zda je státu odevzdají na daních, nebo zda tento obnos poukážou na konto Českého olympijského výboru.

Ten se zaručuje, že tyto peníze transparentně rozdělí do mládežnického sportu.

Příslušné dohody v tomto smyslu už ČOV učinil se Sazkou a Tipsportem. "S dalšími společnostmi stále jednáme," říká Jiří Kejval, předseda ČOV.

Od Sazky 200 milionů, od Tipsportu polovic

Sazka slíbila zaslat v tomto kalendářním roce na konto ČOV 200 milionů korun, Tipsport pak 100 milionů.

"Věřím, že jsme přijali klíč, který tyto příspěvky rozděluje spravedlivě," říká Jiří Kejval.

Jak tedy onen klíč vypadá?

10 % si na financování svých aktivit ponechá Český olympijský výbor

31 % získává Fotbalová asociace ČR

8 % Český svaz ledního hokeje

1 % Český paralympijský výbor

2 % Česká obec sokolská

45 % si rozdělí sportovní svazy (vyjma fotbalu a hokeje), které jsou zařazeny do programu MŠMT Top 80 sportovních svazů

3 % všechny ostatní sportovní svazy splňující další pravidla tohoto klíče.

Pokud se tedy nyní rozděluje suma 300 milionů korun, patří 31 procent, tedy 93 milionů fotbalu, 24 milionů (= 8 procent) lednímu hokeji a podobně. Jak už Kejval nastínil, jedná se stále o tom, aby se přidaly další loterijní firmy, pak by se samozřejmě základní suma pro rozdělení a potažmo i podíly jednotlivých sportovních svazů a organizací navýšily.

Kdo konkrétně klíč pro rozdělování loterijních peněz připravoval? Speciální komise ČOV ve složení Libor Varhaník (atletika), Zdeněk Ertl (Sdružení sportovních svazů), Hana Moučková (Sokol), Tomáš Král (hokej), Miroslav Pelta (fotbal), Jaroslav Pollert (kanoistika), Filip Šuman (florbal).

Jak vidno, Miroslav Pelta, předseda počtem členů nejsilnější sportovní asociace v zemi, se na rozdělování prostředků podílel osobně.

"Jeho" fotbal už nyní dostává od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zhruba 300 milionů korun ročně, nyní se tedy může těšit na přinejmenším dalších 93 milionů z loterijních příspěvků.

 

Právě se děje

Další zprávy