CNN: Pravda o vítězné sérii věštící chobotnice Paula

ČTK ČTK
12. 7. 2010 11:00
Paul má prý jen rád německou vlajku
Paul si vybral Španělsko za necelé tři minuty
Paul si vybral Španělsko za necelé tři minuty | Foto: Sport

New York/Berlín - Médium nebo obyčejný šarlatán? Pokud máte nějaký důvod věřit, že se ve vypouklé hlavě chobotnice Paula skrývá věštecká křišťálová koule, varujeme vás. Tenhle článek vás může zklamat. Jste na to připraveni? napsal zpravodajský server CNN.

Někteří námořní biologové a experti uvádějí, že je víc než pravděpodobné, že Paul nemá vůbec žádné věštecké schopnosti. Pravděpodobnější podle nich je, že se jednoduše naučil poznat německou vlajku.

Dvouletý sameček chobotnice, který se narodil v Anglii a nyní žije v německém akváriu, se stal fenoménem právě skončeného mistrovství světa ve fotbale, když přesně předpověděl vítěze všech šesti zápasů německého národního týmu - a jako bonus ještě výsledek nedělního finálového zápasu mezi Nizozemskem a Španělskem.

Čtěte také:

Němci mají smůlu: Chobotnice Paul věří v postup Španělů
Video: Chobotnice Paul předpovídá výsledky MS ve fotbale

"Má sérii, o jaké si mnozí gambleři mohou nechat jen zdát," říká Tony LaCasse, mluvčí New England Aquarium. "Paul má za sebou podivuhodnou řadu správných tipů, ale upřímně řečeno pochybuji, že má nějaké mimosmyslové schopnosti."

Během každého "věštění" spustí ošetřovatelé do Paulovy nádrže dvě plastikové nádoby naplněné mušlemi s vlajkou soupeřících týmů na boku. Z které nádoby se Paul nakrmí, ten tým vyhraje.

Médium s osmi chapadly se drželo jedné linie a během několika prvních předpovědí pravidelně vlezlo do německé nádoby. Zoufalé výkřiky přihlížejících chobotnice vyvolala až v semifinále, kdy po krátkém zaváhání nad německou nádobou vlezla do druhé, španělské - a Španělsko zápas skutečně vyhrálo 1:0. Jako vítěze finálového zápasu Paul opět určil Španělsko.

Chobotnice patří mezi nejinteligentnější mořské tvory na světě, říká Mike Henley, ošetřovatel zvířat ve Smithsonian National Zoo. Jsou svou podstatou lovci a bystře se učí, takže rychle přijdou na to, jak manévrovat a oklamat kořist. V zajetí je ale často třeba je naučit, aby přijímaly připravenou potravu, dodává Henley.

A je to tu, chobotnice Paul jde věštit víkendové zápasy
A je to tu, chobotnice Paul jde věštit víkendové zápasy | Foto: Sport

LaCasse říká, že v New England Aquarium dávají námořní biologové často chobotnicím plexisklové krabice s různými uzávěry, víky a záklopkami, aby zjistili, zda z nich budou schopny dostat ven potravu. A právě tato schopnost věci rychle pochopit může být vysvětlením, proč Paul neustále vybírá vítězný tým.

"Když se podíváte na jeho sérii předpovědí, tak se zdá, že může jít o naučený úkol," říká Jean Boalová, profesorka námořní biologie Pensylvánské univerzity.

Boalová, která s hlavonožci pracuje déle než dvacet let, věří, že Paulův první tip mohl být šťastnou náhodou, a že od té doby, tedy od Eura 2008, vybíral německou vlajku, protože se to jednoduše naučil. "Chobotnice jsou vůči lidem velmi vnímavé. Je možné je vycvičit; dokonce i nechtěně," dodává Boalová.

Ale co případy, kdy Paul německou vlajku nevybere? Součástí procesu učení, vysvětluje Boalová, je i to, že "jednou za čas si mohou vybrat něco jiného".

Je tedy jen možné, že Paula přitahuje červená a žlutá na německé a španělské vlajce? Ne, odpovídají odborníci. Chobotnice sice skvěle vidí, ale jsou barvoslepé. "Nemají barevné vidění, ale jsou schopné vidět různé odstíny šedé," říká Richard Learner, kurátor oddělení ryb v baltimorském National Aquarium ve státě Maryland.

Po nedělním finále mezi Španělskem a Nizozemskem už je jasné, že i v tomto případě chobotnice vybrala správný výsledek, když vítězství přiřkla Španělsku. "Bude zajímavé sledovat, co udělá příště," říká Henley. "Má prostě vždycky kliku. Měli bychom ho vzít do Las Vegas."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy