Cizinci a česká liga. Z nikoho hvězdou jako Džeko?

Martin Jůzek
23. 7. 2009 11:00
Českou nejvyšší soutěž bude hrát skoro sto cizinců
Sparta vstoupí do ligy zápasem v Teplicích
Sparta vstoupí do ligy zápasem v Teplicích | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalová liga bude mít letos zvláštní a dost možná atraktivní náboj. Na českých trávnících se totiž představí skoro stovka cizinců, což by mohlo být lákadlo hlavně pro už znuděné fanoušky.

Nejvyšší soutěž začíná o tomto víkendu, již v pátek obstará předehrávku zajímavý šlágr mezi Teplicemi a Spartou.

Severočeský klub má kromě exotického Japonce v týmu početnou bosenskou kolonii. Na druhé straně zase působí Chorvat, Rakušan, Rus a také krajan Didiera Drogby z Pobřeží slonoviny.

Pryč jsou časy, kdy byl cizinec na hřišti raritou a kdy se kluby spoléhaly často jen na domácí, popřípadě slovenské fotbalisty.

Čtěte dále: Nejlepší fotbal mají v Anglii, Česko až za Libanonem

Ačkoliv hráči od našeho východního souseda mezi těmi zahraničními stále dominují, najdou se tady i nové tváře z Belgie, Austrálie, Etiopie, Tuniska, a dokonce i Kapverdských ostrovů.

Kdo bude nový Džeko?

"Když jde o kvalitního cizince, je to pro českou ligu jedině dobře. Přináší totiž nové herní prvky, díky nimž se mohou zlepšovat i domácí fotbalisté. Navíc je to oživení pro diváka," shrnul pro Aktuálně.cz expert a bývalý reprezentant Milan Luhový.

Právě na příkladu teplického mužstva je poznat, jak se dělá dobrý skauting.

Žádná Afrika, ale neprobádaná Bosna a Hercegovina zaručila severočeskému celku zvuk. Týmem totiž prošel Edin Džeko, kanonýr Wolfsburgu, o kterého se přetahovala celá Evropa.

Může se objevit nový Džeko? "Těžko se to odhaduje. U Sparty dávám šanci Prudnikovovi, i když přišel jen na hostování. Také Wilfried je mladý a má kvalitu. U Slavie si asi budeme muset počkat, ale i ona získala dobré hráče," dodal Luhový.

Čtěte také: Talentovaný Prudnikov: Chci respekt a pro Spartu LM

O mistrovském klubu bylo na evropském trhu slyšet v obou směrech. Už v zimě totiž prodala Tavarese do Hamburku a během letního přestupového období koupila makedonského střelce Naumova, dalšího Tunisana Ragueda, ale také zpět přilákala Krajčíka.

Jarolím a ti další trenéři

Právě červenobílý tým má výhodu v postavě trenéra Karla Jarolíma.

Slávistický kouč má výborný přehled i kontakty a řada přestupů se neuskuteční díky manažerům nebo skautům, ale díky němu. Například právě on přivedl mladého Mata Ivanoviče z chorvatské Cibalie.

Čtěte více: Slavie chce do Ligy mistrů. A povede ji Stanislav Vlček

Zálibu v cizincích má také trenér Robert Žák, který už v Mostě pracoval s mnoha zahraničními fotbalisty. Nyní vede Bohemians Praha a fanoušci tohoto týmu se mohou těšit na hráče z nejrůznějších koutů světa.

Na exotickou posilu jsou zvědaví i v Ostravě, která získala Korejce Hyung-Sang Leea, jenž zkoušel štěstí v Portugalsku a Bulharsku. Stal se prvním hráčem v historii Baníku, jenž nepochází z Evropy.

"Nevěřím, že by jej získali kvůli marketingu," odmítá Luhový spekulace o tom, že Baník jeho příchodem chtěl získat sponzora korejské automobilky Hyundai. "Nejde o národnost, přece," konstatoval.

Hned nato pak trenér Koubek získal dalšího málo známého hráče. Jmenuje se Fernando Neves a pochází z Kapverd.

Otázkou ale nadále zůstává, jak se cizinci popasují s českou ligou, jejími specifiky a také chladným počasím v zimě. Právě kvůli tomu řada angažmá ztroskotala, a i proto se dá očekávat, že většina jmen zapadne.

 

Právě se děje

Další zprávy