City v Římě vybojovalo postup, Čech byl kapitánem Chelsea

10. 12. 2014 22:31
Základní část Ligy mistrů skončila.
Kapitán Římanů Totti svádí marný boj s obranou Manchesteru City.
Kapitán Římanů Totti svádí marný boj s obranou Manchesteru City. | Foto: Reuters

Praha - Anglický mistr nebude v osmifinále letošní Ligy mistrů chybět. Manchester City dokázal v přímém souboji o postup ze základní skupiny vyhrát na hřišti AS Řím 2:0 a na poslední chvíli odvrátil blamáž. Jediné dvě výhry ve skupině totiž vybojoval ve dvou posledních kolech.

Rozhodující gól dal na Olympijském stadionu nádhernou ranou Francouz Samir Nasri. Výsledek pak zpečetil Argentinec Zabaleta.

Poslední místo v jarním play off obsadilo Schalke díky výhře 1:0 v Mariboru. Německému týmu na dálku pomohla i Chelsea, která porazila 3:1 Sporting Lisabon. "Blues" v Londýně vedl jako kapitán reprezentační brankář Petr Čech.

Postup z prvního místa skupiny F si zajistili fotbalisté Barcelony, kteří doma porazili 3:1 Paris St. Germain.

Bitvu o první místo vyhrála Barcelona

Jelikož ve skupině F bylo o postupujících rozhodnuto, spekulovalo se, jestli Barcelona a Paris St. Germain nenechají pro vzájený duel své největší hvězdy jen na lavičce. Nakonec oba giganti nastoupili do bitvy o první místo v plné síle a na kvalitě střetnutí to bylo znát.

Opatrné oťukávání vydrželo jen deset minut, poté se stavidla ofenzivních choutek naplno protrhla. Už v 15. minutě otevřel skóre hostující Ibrahimovic, který z první přesně napálil sklepnutí Matuidiho. Radost z vedení vydržela PSG jen čtyři minuty. Iniesta vyslal za obranu Suáreze, který nesobecky předložil míč ke druhé tyči Messimu a střelecký rekordman Ligy mistrů jej ve skluzu sklepl do brány.

A to byl jen začátek. Po centru z levé strany mířil těsně vedle Lucas a střelou po zemi zahrozil Cavani. Jenže další gól padl před přestávkou na druhé straně. Suárezovu ránu ještě Sirigu reflexivně vyboxoval, ovšem o chvíli později už na krásnou Neymarovu střelu k tyči nestačil.

Po změně stran mohli další trefy přidat Pedro či Lucas, ale své šance neřešili ideálně. To Suárez Sirigiho prostřelil, ale radost mu zkalila odpískaná ruka. A tak v 77. minutě definitivně rozhodl Suárez, který doklepl vyraženou střelu Neymara.

Citizens i bez opor dominovali

Manchesteru v Římě chyběli nejlepší střelec Agüero, Touré i kapitán Kompany a absence opor byla znát hlavně v úvodu, kdy měli víc šancí domácí. City ale postupně vyrovnali hru a po hodině hry otevřeli skóre, když se umístěnou ranou o tyč prosadil Nasri.

Francouzský záložník pak v 86. minutě ještě připravil pojišťovací zásah pro Zabaletu. Anglický mistr na pátý pokus vyhrál pohárový zápas v Itálii.

Ve druhém utkání skupiny E Bayern Mnichov porazil CSKA Moskva hladce 3:0. V Allianz Areně se nejprve trefil v 18. minutě Müller z penalty a v závěrečné desetiminutovce přidali další branky Rode s Götzem.

Schalke potřebovalo k postupu zvítězit a doufat, že Sporting neporazí jistého vítěze skupiny G Chelsea. Týmu z Gelsenkirchenu nakonec v Mariboru stačil jediný gól, který zařídil v 62. minutě pohotovou dorážkou devatenáctiletý Meyer.

Čech si zachytal pošesté v sezoně

Čech zasáhl teprve do šestého soutěžního duelu Chelsea v této sezoně a v Lize mistrů chytal potřetí. Vedle českého gólmana dostali od trenéra Josého Mourinha šanci i další obvyklí náhradníci Mikel, Zouma nebo Salah.

Domácí si na stadionu Stamford Bridge vypracovali dvogólový náskok už v úvodních 16 minutách, kdy skórovali Fábregas z penalty a Schürrle. Po přestávce sice snížil Silva, ale Mikel vzápětí vrátil Chelsea dvoubrankové vedení.

Borisov prohrál v Bilbau 0:2 a s 24 inkasovanými góly stanovil nový negativní rekord základních skupin LM. Athletic si pojistil třetí místo a postup do jarní fáze Evropské ligy.

Osmifinále "milionářské" soutěže si zahrají Atlético Madrid, Arsenal, Barcelona, Basilej, Bayern Mnichov, Chelsea, Dortmund, Juventus Turín, Leverkusen, Manchester City, Monako, Paris St. Germain, Porto, obhájce Real Madrid, Schalke a Šachtar Doněck. Losovat se bude v pondělí od 12:00 v Nyonu.

6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

AS Řím - Manchester City 0:2 (0:1)

Branky: 60. Nasri, 86. Zabaleta. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.).

Bayern Mnichov - CSKA Moskva 3:0 (1:0)

Branky: 17. Müller z pen., 84. Rode, 90. Götze. Rozhodčí: Benquerenca - Santos, Tavares (všichni Portug.).

Konečná tabulka:

1. Bayern Mnichov 6 5 0 1 16:4 15
2. Manchester City 6 2 2 2 9:8 8
3. AS Řím 6 1 2 3 8:14 5
4. CSKA Moskva 6 1 2 3 6:13 5

Skupina F:

FC Barcelona - Paris St. Germain 3:1 (2:1)

Branky: 19. Messi, 42. Neymar, 77. Suárez - 15. Ibrahimovic. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Cann (všichni Angl.).

Ajax Amsterodam - APOEL Nikósie 4:0 (1:0)

Branky: 45.+1 z pen. a 50. Schöne, 53. Klaassen, 74. Milik. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste (všichni Šp.).

1. FC Barcelona 6 5 0 1 15:5 15
2. Paris St. Germain 6 4 1 1 10:7 13
3. Ajax Amsterodam 6 1 2 3 8:10 5
4. APOEL Nikósie 6 0 1 5 1:12 1

Skupina G:

Chelsea FC - Sporting Lisabon 3:1 (2:0)

Branky: 8. Fábregas z pen., 16. Schürrle, 56. Mikel - 50. Silva. Rozhodčí: Oddvar Moen - Haglund, Andas (všichni Nor.).

NK Maribor - Schalke 04 0:1 (0:0)

Branka: 62. Meyer. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Rostkowski (všichni Pol.).

1. Chelsea 6 4 2 0 17:3 14
2. Schalke 6 2 2 2 9:14 8
3. Sporting Lisabon 6 2 1 3 12:12 7
4. Maribor 6 0 3 3 4:13 3

Skupina H:

FC Porto - Šachtar Doněck 1:1 (0:0)

Branky: 87. Aboubakar - 50. Stěpaněnko. Rozhodčí: Buquet - Debart, Gringore (všichni Fr.).

Athletic Bilbao - BATE Borisov 2:0 (0:0)

Branky: 47. San José, 88. Susaeta. Rozhodčí: Orsato - Faverani, Stefani (všichni It.).

1. FC Porto 6 4 2 0 16:4 14
2. Šachtar Doněck 6 2 3 1 15:4 9
3. Bilbao 6 2 1 3 5:6 7
4. BATE Borisov 6 1 0 5 2:24 3