73. Foden
56. Antony
84. Martial
90+1 Martial (pen)

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u on-line přenosu z utkání 9. kola fotbalové Premier League mezi Manchesterem City a Manchesterem United. Zápas začíná v 15 hodin.

Reprezentační přestávka utekla jako voda a ligový fotbal se vrátil na scénu jako uragán. Pro české fanoušky byl zajímavý hned páteční rozjezd kola Bundesligy, včera se pak děly velké věci i ve Fortuna:Lize. V Premier League už jsou na velké věci zvyklí, nejsou však zvyklí na ztráty Liverpoolu, který doma sice otočil s Brightonem z 0:2 na 3:2, ale nakonec jen remizoval 3:3. Také výhry West Hamu s českými hráči jsou spíše už zaprášenou relikvií, včera se však Kladiváři, byť jen s Tomášem Součkem, vytáhli a podruhé v sezoně vyhráli - zdolali doma Wolves 2:0. Kdo však v nové sezoně válí, je londýnský Arsenal. Ten včera zvládl derby s Tottenhamem a s 21 body vévodí tabulce. Dotáhnout na jeden jediný bod jej bude chtít největší favorit a obhájce titulu z Manchester City. Toho za pár desítek minut čeká důležité domácí derby s Manchesterem United.

Manchester City vstupoval do sezony jako jasný favorit na titul. Ten získal už ve čtyřech z posledních pěti sezon, dvakrát to bylo suverénně a dvakrát o bod před Liverpoolem. Ten se v úvodu sezony trápí, Citizens ale poměrně válí. Uspěli na hřišti West Hamu, doma rozdrtili Bournemouth, poté ale ztratili na Newcastlu, kde remizovali 3:3. Doma si poradili vysoko s Crystal Palace i Nottinghamem, druhou ztrátu ale svěřenci Pepa Guardioly zažili ve Villa Parku. Na vítěznou vlnu se vrátili v Lize mistrů, kde čtyřmi brankami vykradli stánek Sevilly a doma přehráli v bitvě Dortmund. Před reprezentační pauzou pak porazili Wolves 3:0. V tabulce jsou tak druzí se 17 body. Největší oporou je jedenáctigólový Erling Haaland.

Právě norský útočník vzal Premier League útokem. Letní posila z Dortmundu si podmanila Bundesligu i Ligu mistrů, kde má úctyhodné statistiky, v létě se ale rozhodl jít vytáhlý střelec ve stopách svého otce a přestoupil do Manchesteru City. Ten minulý rok dominoval Premier League, ale po konci Aguera mu chyběl typický zabiják, který by zužitkoval geniální nahrávky De Bruyneho a spol. Stále teprve dvaadvacetiletý Haaland nasázel v Premier League v sedmi utkáních neskutečných jedenáct branek a od úvodu vede závod o korunu krále střelců. Kromě gólů typických pro vytáhlé devítky však v Lize mistrů vytáhlý i akrobatický gól ala Zlatan Ibrahimovič. Tento norský šutér má ve svém repertoáru vše, proto je tak nebezpečný. Rád by dnes skalpoval i červeného městského rivala.

Takto dnes vypadá sestava Manchesteru City. Guardiolovi chybí klíčový defenzivní záložník Rodri, proto dnes bude záloha trochu ofenzivnější ve složení Gündogan, De Bruyne a Bernardo Silva. Vepředu nastoupí vedle Haalanda Grealish a Foden. Překvapivá je i stoperská dvojce, kdy dnes nehrají Dias ani Laporte, ale překvapivě Aké a Akanji. Zajímavé tahy od španělského kouče.

Manchester United je před tímto utkáním na šestém místě s dvanácti body, ale mohlo být i daleko hůř. Start do sezony byl totiž přímo katastrofální. Domácí porážka s Brightonem a čtyřbrankový příděl v Brentfordu. Nový kouč Erik Ten Hag si asi představoval lepší start nového angažmá. Poté se ale Red Devils nakopli domácí výhrou nad rivalem z Liverpoolu, na což navázali v Southamptonu i Leicesteru, vždy k výhře stačila jedna branka. Před reprezentační pauzou pak dokázali v šlágru zatím jako jediný přehrát Arsenal. Nálada je tak nyní o poznání lepší, přesto však bude tým nizozemského kouče na Etihad Stadium za outsidera, který může v derby zaskočit lépe postaveného konkurenta.

To Erik ten Hag poslal na hřiště sestavu, která měla v posledních kolech úspěch. V defenzivě chybí zraněný kapitán Maguire, který v úvodu sezony moc štěstí týmu nepřinášel. Střed obrany obstarají Varane Lisandro Martinez, kraje pak Dalot a Malacia. Střed pole funguje ve složení McTominay, Eriksen a Bruno Fernandes, místo tak nezůstalo na posilu z Realu Madrid Casemira.

Z křídel nastoupí podle očekávání Sancho a rekordní posila Antony. Překvapivé je však obsazení hrotové pozice. Nečekaně se uzdravil Marcus Rashford, který nastupuje místo očekávaného Ronalda. Pro něj tak zbylo místo jen na lavičce náhradníků. Na to v takto velkých zápasech není moc zvyklý.

Hlavním rozhodčím dnes bude zkušený sudí Michael Oliver. Na Etihad Stadium je téměř vše připraveno. Bledě modří i červení už nastupují na trávník.

Manchesterské derby právě odstartovalo.

1

Poprvé byl u míče Erling Haaland, na půli hřišti byl ale faulován Martinezem.

2

Michael Oliver se s tím nepáře a už v 2. minutě ukázal Diogu Dalotovi žlutou kartu. Pravý bek United totiž u lajny nedovoleně zastavil Jacka Grealishe.

3

Manchester City se málem ujal vedení. Centr Bernarda Silvy našel na zadní tyči hlavu Haalanda, norský útočník ale spíš vracel míč do ohně. Hosté odvrátili míč, jenže jen k De Bruynemu, pokus belgického záložník i následně Bernarda Silvy však hostující obrana na brankové čáře odvrátila.

6

Grealish si narazil míč ve vápně s Haalandem, jenže se v pohybu zastavil a míč pak už nedostihl na trávníku.

8

Domácí mašina se rozjížděla dnes velmi rychle a také velmi rychle udeřila. Skvělý start Citizens v 8. minutě korunuje gólem Phil Foden. Ten celou akci rozjel, míč se poté dostal na levé křídlo k Bernardu Silvovi, jehož střílený centr našel výborně naběhnutného Fodena. Mladý Angličan se nerozpakoval a ranou z první překonal bezmocného De Geu.

11

Hosté se s míčem poprvé dostali na dostřel vápna United, ale Rashfordův špatný dotek využil Gündogan a odkopl míč do bezpečí.

12

Po Fodenově centru ze standardní situace se k hlavičce prodral Akanji, míč ale na bránu United neprošel.

15

Walker na chvíli zaváhal a pustil za sebe Sancha, ten pod sebou hledal Eriksena. Dánský záložník však z těžké pozice v záklonu neposlal na bránu ideální střelu. Ederson v bráně Citizens tak neměl problém zasáhnout.

17

Grealish se krásnou individuální akcí dostal z levé strany až na střed, narazil si s Haalandem, ale na hranici vápna jej poslal nedovoleně k zemi Lisandro Martinez. Domácí tak mají šanci na skórování z přímého kopu zhruba z 18 - 20 metrů.

18

Zodpovědnost na sebe vzal Gündogan, kapitán domácích ale trefil "jen" tyč za De Geou.

21

Další skvělá spolupráce Grealishe s Bernardem Silvou. Portugalec vracel míč do vápna, Haaland sice na míč nedosáhl, ale doputoval až k Fodenovi. Střel první branky si tentokrát zpracoval míč, poté ale bránu poměrně výrazně minul.

23

Další žlutá karta, tentokrát pro Malaciu, i když největší podíl na této kartě měl špatně rozehrávající Rashford. Ten nalil Fodenovi a Malacia poté jen hasil rozbíhající se brejk Man City.

27

Domácí nadále na míči dominují, ale na pár minut hosté mohli vydechnout, protože nečelili brankové příležitosti.

29

Málokdy se stane, že by se Kevin de Bruyne ukopl. To se stalo nyní při pokusu o ránu zpoza vápna. Belgický záložník zamířil vedle.

31

Hosté zase měli namále. Po výborné práci Fodena se do šance dostal Grealish, jehož pokus zablokoval Lisandro Martinez. Následně pálili i Gündogan nebo De Bruyne, De Gea ale musel zasahovat až proti poslední ráně a vyrazil míč na roh.

32

První pokus Phila Fodena zřejmě zranil Raphael Varane. Blokoval střelu dobře, jenže zřejmě si poranil kotník.

34

Hostům při rohovém kopu chyběl Varane a hned se to vymstilo. Roh De Bruyneho přistál přesně na hlavě Erlinga Haalanda. Tyler Malacia sice míč vykopl z brány, ale už za brankovou čárou. Norský kanonýr skóruje už podvanácté v této sezoně.

37

Tak toto je fotbalová paráda! Brejk jako z fotbalové učebnice a naprostá dominance domácích je potřetí zúročena gólem. Míč po dobré práci Bernarda s Gündoganem vyvezl Grealish, který poté přenesl míč na De Bruyneho. Ten ignoroval nabíhající Fodena po pravé ruce a poslal raději do vápna milimetrový střílený centr, na který přesně načasoval náběh Erling Haaland a ve skluzu zakončil přesně kole hostujícího brankáře.

39

Bruno Fernandes to zkusil z velké dálky, Ederson ale jeho pozdrav přijal s povděkem do náruče.

41

Hosté střídají. Raphael Varane nemůže pokračovat, nahradil ho Victor Lindelöf.

42

Zranění postihlo i zadní řady Citizens. Kyle Walker nemůže pokračovat, na trávníku jej vystřídal Sergio Gomez. Ten se postavil na levý kraj obrany, Joao Cancelo se přesunul doprava.

44

Před minutou se Haaland se vápně nezorientoval ideálně, ale o minutu později domácí znovu slaví. De Bruyne vyslal do úniku Haalanda, ten se změnil v nahrávače a z levé strany přesně našel stříleným centrem na zadní tyči Phila Fodena. Anglický křídelník neměl problém do odkryté brány přidat svou druhou a celkově čtvrtou trefou.

První půle skončila a domácí vedou jednoznačně 4:0. Obrovský debakl se začal rodit od úvodní minuty, domácí City dominovali a v 8. minutě se radoval poprvé Phil Foden. Poté přicházely další šance, Gündogan trefil tyč, gól mohli dát i Grealish nebo De Bruyne. Nakonec udeřili Guardiolovi svěřenci v 34. minutě, když se po rohu trefil Haaland. Norský kanonýr k 12. gólu přidal i třináctý, když skvěle načasoval náběh na geniální přihrávku De Bruyneho. A aby toho neměli United málo, do poločasu přidal čtvrtou trefu znovu Foden. Derby se tak proměnilo v naprosto jednostrannou záležitost.

Před startem druhé půle nahradil Luke Shaw na levém beku Tylera Malaciu.

Druhá půle začala.

47

Hosté si v úvodu druhé půle užili nejdelší pasáž na míči, zatím z ní ale nic není.

51

Domácí evidentně maličko ubralo na intenzitě, už ale se znovu hnali do vápna, centr Gomeze byl ale zablokován.

51

56

Hosté se můžou radovat alespoň z dílčího úspěchu. Z velké dálky to zkusil levačkou Antony a parádně míč zakroutil za Edersenoa. Brazilský křídelník se trefil i ve svém druhém utkání v Premier League.

59

Erik ten Hag dělá dvojité střídání. Marcuse Rashforda nahradil Anthony Martial, Scotta McTominaye pak ve středu pole vystřídal brazilský záložník Casemiro.

63

Domácí si počínají v druhé půli šikovně. Po nečekaní brance United více drží míč a nepouští soupeře do hry, aby ho nějakým způsobem nerozjeli.

64

Domácí umí zrychlit hru z ničeho nic, Bernardo našel za obranou Haalanda, ten ale z poměrně velkého úhlu trefil jen boční síť De Geovy brány.

64

Uplynula ani ne minuta a blonďatý ďábel z Norska uzavírá hattrick. De Bruyne našel vlevo volného Sergia Gomeze, který se vyhnul ofsajdu a stříleným centrem našel na hranici penaltového puntíku osamoceného Haalanda. To může znamenat jediné, uklizení míče do brány a 14. branka v této sezoně Premier League. Celkově v sezoně už 17. v pouze 10 zápasech, Neskutečná bilance.

70

Cristiano Ronaldo se dnes na trávník nepodívá. Posledním pátým střídajícím hráčem je záložník Fred, který nahrazuje Jadona Sancha. Postaví se vedle Casemira, Eriksen se posune výš a Bruno Fernandes na křídlo.

71

Antonymu to už dnes jednou vyšlo, tak proč to nezkusit znovu. Tentokrát ale zpoza vápna mířil vedle.

73

Dnešní duel má i druhého hráče s hattrickem. Je jím Phil Foden, ten si chytře pohlídal ofsajdovou past a převzal míč od Erlinga Haalanda. Nerozpakoval se a míč poslal přesně do sítě. Ve dvojici s Haalandem překonali pětici bránicích hráčů. Branku posvětil i VAR.

75

Pep Guardiola zvolil po šesté brance hned čtyřnásobné střídání. Cole Palmer nahradil ve středu pole Ilkaye Gündogana. Riyad Mahrez poté vystřídal na pravém křídle Phila Fodena. Julian Alvarez nahradil Kevinda de Bruyneho a Jacka Grealishe vyměnil Aymeric Laporte.

77

Jak to nyní vypadá na hřišti. Nathan Aké se posunul na levý kraj obrany, Aymeric Laporte hraje středního obránce. Sergio Gomez se posunul do středu zálohy vedle Palmera a Bernarda Silvy. Vepředu pak ze stran podporují Haalanda Mahrez a Alvarez.

80

Frustrovaný Bruno Fernandes si vysloužil žlutou kartu.

84

Hosté se dočkali i druhé branky. Kosmetická úprava po skvělé práci Freda, ten vtrhl do vápna a z úhlu vypálil na Edersona. Ten vyrazil míč před sebe, kde Anthony Martial předčil Laporteho a hlavou dorazil míč do odkryté brány.

90

Anthony Martial si skvěle udělal prostor ve vápně a rychlou otočkou si vynutil faul Cancela. United budou kopat ještě v závěru penaltu.

90+1

Antohny Martial poslal míč přesně do horního rohu a snížil na rozdíl tří branek.

90+1

Nastavují se jen 2 minuty.

Utkání končí, Manchester City zdemoloval městského rivala United 6:3.

Toto derby o Manchester mělo jednoznačného pána a tím byli domácí Citizens. Ti od úvodu dominovali, v osmé minutě to navíc potvrdil brankou Foden. Poté domácí neproměnili několik šancí, než přišly momenty Erlinga Haalanda. Norský ostrostřelec nejprve po rohu zvýšil hlavou na 2:0 a za 3 minuty skvěle naběhl na geniální přihrávku De Bruyneho. Před pauzou Haaland ještě přihrál na druhou trefou Fodenovi.

Zdálo se, že v druhé půli nebude o co hrát, brzy ale snížil Antony. City se však znovu zvedlo. Nejprve po hodině hry zkompletoval hattrick Haaland, aby za dalších deset minut dopřál asistencí tutéž výsadu i Fodenovi. Mladý křídelník zaznamenal první hattrick, norský střelec měl dnes bilanci 3+2. Navíc dal doma v lize hattrick potřetí v řadě a v 8 utkáních nasázel už 14 branek.

V závěru domácí prostřídali a hosté využili slabší koncentrace. Dvakrát se trefil Martial a snížil na konečných 3:6. Citizens se tak dotáhli na rozdíl bodu k Arsenalu.

Ode mě to je z derby o Manchester vše. Děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.