"Čistý sexismus." Moderátor chtěl po držitelce Zlatého míče, aby na pódiu twerkovala

Rudolf Černík
4. 12. 2018 8:30
Poprvé v historii dostala Zlatý míč i nejlepší fotbalistka. Přelomovou událost však zastínila sexistická aféra, kdy moderátor slavnostního večera vyzval na pódiu historicky první vítězku, aby zatwerkovala.
Moderátor Martin Solveig chtěl po vítězce Adě Hegerbergové při vyhlašování Zlatého míče, aby na pódiu twerkovala | Video: Reuters

Měla to být slavnostní chvíle, ale průvodce vyhlašováním Zlatých míčů ji totálně zazdil. Francouzský DJ Martin Solveig totiž premiérovou ženskou držitelku prestižní trofeje Adu Hegerbergovou vyzval, aby na pódiu předvedla twerk. Což je tanec, při němž tanečnice předvádí především vyzývavé pohyby pánví. "Ne," odmítla zjevně zaskočená norská fotbalistka a vypadalo to, že z jeviště odejde.

Solveig ji pak "umluvil" alespoň na několik tanečních kroků, které sledovalo auditorium v Paříži za mrazivého ticha. Na internetu se hned strhla lavina reakcí, které Solveigovo jednání odsoudily.

"2018 - a konečně máme Zlatý míč pro ženy (šokující, eh) a jeho první vítězka, Ada Hegerbergová, musí čelit tomuhle nesmyslu. Požádal tenhle člověk taky Modriče, jestli může zatwerkovat?" ptá se třeba novinářka Victoria Uwonkundaová. Chorvatský záložník Luka Modrič zvítězil v tradiční mužské části ankety, kterou pořádá francouzský časopis L´Equipe.

Solveigovo chování je pak většinou označováno jako "čistý sexismus". Populární DJ se po smršti kritiky rozhodl omluvit prostřednictvím videa, které umístil na sociální sítě, obvinění ze sexismu však odmítl. "Lidi, byl jsem trochu ohromen a překvapen tím, co jsem si přečetl na internetu. Samozřejmě jsem nechtěl nikoho urazit," prohlásil Solveig ve videu s tím, že za "nedorozumění" může i jeho horší úroveň angličtiny.

"Nikdy by mě nenapadlo, že tohle může být považováno za nějaký útok. Zvlášť když uvážíte celý kontext, že jsme já a Ada vše zakončili tancem na píseň Franka Sinatry. Byl to jen vtip. Možná špatný vtip. Omlouvám se těm, koho to urazilo. Promiňte," zopakoval Solveig a připsal: "Moje hledisko: Nepozval jsem ženu na twerk, ale na tanec na Sinatrovu píseň. Podívejte se na celý úsek. Lidé, kteří mě dvacet let sledují, tak ví, s jakou úctou se chovám a obzvlášť k ženám."

Omluva Martina Solveiga:

V dalším tweetu pak Solveig uvedl, že fotbalistka francouzského Lyonu celou záležitost pochopila. "Vysvětlil jsem Adě celý ten rozruch a ona mi řekla, že rozumí, že to byl vtip," napsal Solveig a znovu se omluvil.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy