"Čistý sexismus." Moderátor chtěl po držitelce Zlatého míče, aby na pódiu twerkovala

Rudolf Černík
4. 12. 2018 8:30
Poprvé v historii dostala Zlatý míč i nejlepší fotbalistka. Přelomovou událost však zastínila sexistická aféra, kdy moderátor slavnostního večera vyzval na pódiu historicky první vítězku, aby zatwerkovala.
Moderátor Martin Solveig chtěl po vítězce Adě Hegerbergové při vyhlašování Zlatého míče, aby na pódiu twerkovala | Video: Reuters

Měla to být slavnostní chvíle, ale průvodce vyhlašováním Zlatých míčů ji totálně zazdil. Francouzský DJ Martin Solveig totiž premiérovou ženskou držitelku prestižní trofeje Adu Hegerbergovou vyzval, aby na pódiu předvedla twerk. Což je tanec, při němž tanečnice předvádí především vyzývavé pohyby pánví. "Ne," odmítla zjevně zaskočená norská fotbalistka a vypadalo to, že z jeviště odejde.

Solveig ji pak "umluvil" alespoň na několik tanečních kroků, které sledovalo auditorium v Paříži za mrazivého ticha. Na internetu se hned strhla lavina reakcí, které Solveigovo jednání odsoudily.

"2018 - a konečně máme Zlatý míč pro ženy (šokující, eh) a jeho první vítězka, Ada Hegerbergová, musí čelit tomuhle nesmyslu. Požádal tenhle člověk taky Modriče, jestli může zatwerkovat?" ptá se třeba novinářka Victoria Uwonkundaová. Chorvatský záložník Luka Modrič zvítězil v tradiční mužské části ankety, kterou pořádá francouzský časopis L´Equipe.

Solveigovo chování je pak většinou označováno jako "čistý sexismus". Populární DJ se po smršti kritiky rozhodl omluvit prostřednictvím videa, které umístil na sociální sítě, obvinění ze sexismu však odmítl. "Lidi, byl jsem trochu ohromen a překvapen tím, co jsem si přečetl na internetu. Samozřejmě jsem nechtěl nikoho urazit," prohlásil Solveig ve videu s tím, že za "nedorozumění" může i jeho horší úroveň angličtiny.

"Nikdy by mě nenapadlo, že tohle může být považováno za nějaký útok. Zvlášť když uvážíte celý kontext, že jsme já a Ada vše zakončili tancem na píseň Franka Sinatry. Byl to jen vtip. Možná špatný vtip. Omlouvám se těm, koho to urazilo. Promiňte," zopakoval Solveig a připsal: "Moje hledisko: Nepozval jsem ženu na twerk, ale na tanec na Sinatrovu píseň. Podívejte se na celý úsek. Lidé, kteří mě dvacet let sledují, tak ví, s jakou úctou se chovám a obzvlášť k ženám."

Omluva Martina Solveiga:

V dalším tweetu pak Solveig uvedl, že fotbalistka francouzského Lyonu celou záležitost pochopila. "Vysvětlil jsem Adě celý ten rozruch a ona mi řekla, že rozumí, že to byl vtip," napsal Solveig a znovu se omluvil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Zeman udělil milost mladému muži s onkologickým onemocněním

Prezident Miloš Zeman dnes udělil milost mladému muži, který se dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním. 

Prezident republiky prominul omilostněnému muži zbytek jednoho a celý druhý nepodmíněný trest odnětí svobody, uložené mu za méně závažnou trestnou činnost převážně drobného majetkového charakteru. Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se přes svůj poměrně mladý věk dlouhodobě léčí se závažným onkologickým onemocněním, pro které mu již dříve soud výkon trestů opakovaně přerušil. K žádosti se s kladným hodnocením připojila i sociální pracovnice azylového domu pro mladé, ve kterém se odsouzený nyní nachází, uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident zatím udělil celkem 15 milostí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman podepsal zrušení daně z nabytí nemovitosti, osvobození bude i zpětné

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Tuto daň ve výši čtyř procent platil kupující a stát na ní ročně vybíral v posledních letech kolem 13 miliard korun. Zákon, kterým se ruší patřičné zákonné opatření Senátu z roku 2013, současně zachovává možnost kupujících odečítat si od základu daně z příjmů úroky z úvěru na bydlení.

Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se daň fakticky zruší zpětně od letošního 31. března. Lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání k této dani do 31. března a následně kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardním způsobem pro výplatu přeplatku. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr v prosinci 2019 nebo později.

Další zprávy