Císař slaví. Legendárnímu Beckenbauerovi už je sedmdesát let

ČTK Sport ČTK, Sport
11. 9. 2015 10:19
Sedmdesátiny dnes slaví bývalý německý fotbalista, trenér a manažer Franz Beckenbauer.
Franz Beckenbauer.
Franz Beckenbauer. | Foto: Reuters

Berlín/Praha - Sedmdesátiny dnes slaví bývalý německý fotbalista, trenér a manažer Franz Beckenbauer. Za svojí hráčskou kariéru získal kompletní sadu medailí ze světových šampionátů, jako trenér později přidal ještě zlato a stříbro.

Poprvé startoval na MS v roce 1966 v Anglii, kde jeho čtyři góly pomohly Němcům až do finále, po němž nakonec slavil domácí celek. O čtyři roky později si přivezl z Mexika bronz.

Na šampionátu před domácím publikem v roce 1974 už jako kapitán přešel na post libera a i přes počáteční nevýrazné výsledky dovedl západoněmecký tým ke kýženému zlatu. Toho se na MS 1990 v Itálii dočkal i jako trenér, v Mexiku 1986 skončili jeho svěřenci druzí.

Převážnou část své klubové kariéry spojil Beckenbauer s Bayernem Mnichov, kde působil od 14 let. V roce 1965 postoupil Bayern do bundesligy a v následujících deseti letech vybojoval čtyři tituly a stejný počet vítězství v domácím poháru. První vlaštovkou na evropské scéně byl triumf v PVP v roce 1967, od roku 1974 byl bavorský velkoklub v čele s Beckenbauerem díky třem výhrám v Poháru mistrů po sobě nejlepším klubem Evropy.

Pro sportovní, trenérské i manažerské úspěchy se mu přezdívá "císař" a patří bezpochyby mezi nejlepší fotbalisty všech dob. Je také čestným prezidentem FC Bayern Mnichov. V roce 2006 řídil organizační výbor mistrovství světa v Německu.

Franz Beckenbauer je potřetí ženatý a ačkoli pracuje v Německu, má trvalý pobyt v Rakousku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy