Čínské fotbalové kluby loni utratily za posily 451 milionů dolarů

ČTK ČTK
27. 1. 2017 9:22
Podle údajů mezinárodní fotbalové federace FIFA jde téměř o trojnásobek než v předchozím roce, kdy týmy za posily zaplatily 168,3 milionu.
Carlos Tévez, jedna z výrazných posil čínské ligy
Carlos Tévez, jedna z výrazných posil čínské ligy | Foto: Reuters

Curych – Čínské kluby loni utratily na přestupech zahraničních hráčů 451,3 milionu dolarů (asi 11,5 miliardy korun). Podle údajů mezinárodní fotbalové federace FIFA jde téměř o trojnásobek než v předchozím roce, kdy týmy za posily zaplatily 168,3 milionu.

"Tak rychlý nárůst nemá ve světě obdoby," uvedla FIFA ve zprávě na základě údajů online systému, který kluby musí využívat při transferech hráčů ze zahraničí. Podle něj se Čína v utrácení zařadila na páté místo za Anglii (1,37 miliardy dolarů), Německo (576,4 milionu), Španělsko (508,7) a Itálii (508,5).

Do čínské ligy loni zamířilo 159 cizinců v čele s brazilským záložníkem Oscarem z Chelsea nebo argentinským útočníkem Carlosem Tévezem. Vysoký nárůst však vyvolal i kritiku a vedení čínského fotbalu se rozhodlo omezit počet cizinců. Dosud jich mohlo do zápasů zasáhnout pět, od nové sezony to budou jen tři.

Čínský svaz tak chce bojovat s "nesmyslným" utrácením klubů, které přeplácejí hráče z Evropy. Obává se, aby kluby nerezignovaly na výchovu vlastních hráčů.

Kluby z celého světa loni za posily ze zahraničí zaplatily 4,79 miliardy dolarů, což je o 14,3 procenta víc než v předchozím roce. Vyřízeno bylo 14 591 přestupů oproti 13 601 v roce 2015. FIFA uvedla, že navzdory růstu nebylo finanční odstupné součástí 85 procent přestupů. Navíc jen u 1,5 procenta transferů přesáhly částky pět milionů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy