Chyba tuniského gólmana poslala Ghanu do semifinále

5. 2. 2012 23:15
Semifinále: Mali - P.slonoviny, Zambie - Ghana
Fotbalisté Ghany.
Fotbalisté Ghany. | Foto: Sport

Libreville - Z dnešních vyrovnaných čtvrtfinálových zápasů na mistrovství Afriky postoupili fotbalisté Mali a Ghany.

Až penaltový rozstřel posunul mezi nejlepší čtveřici týmů Mali, které zdolalo Gabon na pokutové kopy 5:4 poté, co zápas i po prodloužení skončil 1:1.

Ghana vyřadila po vítězství 2:1 v prodloužení Tunisko, které doplatilo na chybu gólmana Maslúsího, jenž ve 101. minutě daroval gól Ayewovi.

VIDEO Bony řádil na africkém šampionátu. Oslavy si užil

V semifinále se ve středu střetnou Mali - Pobřeží slonoviny a Zambie - Ghana.

Čtyřnásobní afričtí šampioni Ghaňané šli do vedení v 10. minutě zásluhou kapitána Mensaha, jenž se vrátil do hry po zranění. Ještě v prvním poločase vyrovnal hlavičkou Chalífa.

V prodloužení pak Ayew využil hrubky brankáře Maslúsího, kterému vypadl míč z rukou po lehkém centru. Autora vítězné branky udeřil o pár minut později vztekle loktem Abdan Núr a byl vyloučen. Ghaňané mohou dál snít o tom, že navážou na dosud poslední triumf na africkém mistrovství z roku 1972.

Po sobotním vyřazení Rovníkové Guineji dnes skončil i druhý z pořadatelů turnaje Gabon. O jeho porážce rozhodl v rozstřelu Keita, jediným neúspěšným penaltovým exekutorem byl domácí Aubameyang. Gabon byl přitom blízko úspěchu, o výhru v normální hrací době ho k velkému zklamání 40.000 diváků na stadionu připravil až v 85. minutě střídající Diabaté.

"Nebylo to snadné, ale jsme v semifinále. Nehráli jsme jako Barcelona nebo Brazílie, ale dřeli jsme, jak umíme," uvedl barcelonský záložník Seydou Keita.

Čtvrtfinále mistrovství Afriky ve fotbalu v Gabonu:

Libreville: Gabon - Mali 1:1 (1:1, 0:0), na penalty 4:5
Branky: 55. Mouloungui - 85. Diabaté.

Franceville: Ghana - Tunisko 2:1 po prodl. (1:1, 1:1)
Branky: 10. Mensah, 101. Ayew - 42. Chalífa. ČK: 109. Abdennúr (Tunisko).

Semifinálové dvojice:
Mali - Pobřeží slonoviny, Zambie - Ghana.

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.