reklama
 
 

Chvalovský do vězení nepůjde. Pomohla Klausova amnestie

1. 1. 2013 15:10
Případ nebyl pravomocně vyřízen takřka 12 let, bossovi pomohla i změna zákoníku

Praha - Kauza Františka Chvalovského, někdejšího šéfa českého fotbalu, je u konce. Soudy sice pravomocně nerozhodly, zda je vinen, či nikoli - ale trestní stíhání někdejšího podnikatele s chmelem či uzeninami je přesto po 12 letech u konce.

Na Chvalovského případ se totiž vztahuje amnestie, kterou prezident Václav Klaus vyhlásil ke 20. výročí vzniku samostatné České republiky (více zde).

Amnestie podle všeho pomůže i dalšímu bývalému fotbalovému funkcionáři. Dalibor Kučera, který donedávna zastával pozici místopředsedy fotbalové asociace, byl odsouzen za korupci ke dvěma letům vězení (více o kauze zde).

"Zdá se, že amnestie mi mění trest na podmíněný. Každopádně ale budu bojovat za úplné očištění v celé kauze," řekl Kučera pro Aktuálně.cz.

Takřka dvanáct let bez rozsudku

Ale zpět ke Chvalovskému. Jeho trestní stíhání bylo ukončeno, protože amnestie pamatovala na neúměrně dlouhé řešení některých případů. Chvalovského stíhání, které běželo od roku 2001, je tedy ukončeno.

"Ano, je to tak. Podle toho znění amnestie, které bylo publikováno v médiích, se prezidentova amnestie vztahuje i na zastavení trestního stíhání ve věcech, které nebyly pravomocně rozhodnuty do 8 let. A případ pana Chvalovského se táhnul už 12 let," řekl pro Aktuálně.cz Chvalovského advokát Tomáš Král.

"Se svým klientem už jsem o tom mluvil. Na jednu stranu je rád, že je konec, na druhou stranu ale věnoval po léta velké úsilí tomu, aby byla prokázána jeho nevina. A k tomu už teď nedojde," dodává Král, který je mimochodem zároveň předsedou Českého svazu ledního hokeje.

Komerční banka přišla o 1,5 miliardy

Státní zástupce vinil Chvalovského z úvěrového podvodu, díky kterému měla skupina osob způsobit Komerční bance škodu zhruba 1,5 miliardy korun.

Chvalovský byl obviněn už v roce 2001, dokonce strávil několik týdnů ve vyšetřovací vazbě. V létě téhož roku jej valná hromada fotbalového svazu odvolala z pozice předsedy tohoto největšího sportovního spolku u nás.

Obžaloba vinila Chvalovského a jeho spolupracovníky z toho, že v letech 1998 až 1999 podali za různé společnosti u Komerční banky žádosti o financování obchodů.

Muži před bankou údajně předstírali, že peníze půjdou například na nákup zboží, masa nebo chmele a jeho vývoz do zahraničí.

Z deseti let vězení sešlo

První rozsudek v "kauze Chvalovský" padnul až v červnu 2011, tedy deset let po zahájení trestního stíhání. Městský soud Chvalovskému uložil desetiletý trest odnětí svobody.

Odvolací Vrchní soud v Praze ale na podzim loňského roku tento rozsudek zrušil a vrátil případ na první instanci k novému projednání. Jako první o tom informoval deník Insider.

Mětský soud už ale znovu případ neotevře: trestní stíhání Chvalovského totiž zrušila dnes vyhlášená amnestie.

Pomohla mu i změna zákoníku

Chvalovskému pomohla i změna trestního zákoníku. Klausova amnestie se totiž v tomto bodě spojeném s neúměrně dlouho řešenými kauzami vztahuje na trestné činy, jejichž horní trestní sazba nepřevyšuje 10 let.

Starý trestní zákoník počítal u úvěrového podvodu až s dvanáctiletými tresty. Norma, která je však v platnostinyní, stáhla ale tuto horní sazbu na 10 let. Chvalovský se tedy do amnestie vešel naprosto přesně.

"Myslím si, že taková amnestie je zcela na místě. Pokud se ani po 12 letech nedojde k pravomocnému rozsudku, je to v rozporu s principem požadavku spravedlivého procesu. Těch 12 let bez rozsudku stejně pana Chvalovského poškodilo ekonomicky i společensky, a to už mu bohužel nikdo nevrátí," dodává advokát Tomáš Král.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

autor: Luděk Mádl | 1. 1. 2013 15:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama