Chovanec: Šejky zajímal Vrba. To je nejžádanější český kouč

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 7. 2013 10:00
S Jozefem Chovancem o tom, jak je pro českého trenéra obtížné získat angažmá v zahraničí. A o tom, jak hodnotí dění ve Spartě a reprezentaci
Jozef Chovanec doporučuje Spartě, aby se víc soustředila na mistrovský titul než na Ligu mistrů
Jozef Chovanec doporučuje Spartě, aby se víc soustředila na mistrovský titul než na Ligu mistrů | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Premier League? Bundesliga? Serie A? Ne, tam na českého trenéra opravdu nenarazíte.

Když dnes čeští experti získají angažmá v zahraničí, tak v arabském světě, alespoň poslední dobou to tak platí. Například pro Ivana Haška či Karla Jarolíma, který se dokonce se saúdskoarabským Al-Ahlí dostal až do finále asijské Ligy mistrů.

Jozef Chovanec ale naprosto zásadně odmítá, že by arabský svět představoval nějakou periférii fotbalového glóbu. S asistenty Horstem Sieglem a Janem Kmochem působil Chovanec minulou sezonu ve Spojených arabských emirátech, v klubu Bani Yas.

Ve druhé části rozsáhlého interview pro deník Aktuálně.cz hovoří o tom, jak složité je pro české trenéry získat zahraniční angažmá. Zmiňuje, že v arabském světě je velký zájem o strůjce plzeňských úspěchů Pavla Vrbu.

A mluví také otevřeně o svém pohledu na situaci v klubu, s nímž má po desetiletí společnou DNA, tedy na dění v pražské Spartě. Nevynechá ani českou reprezentaci, kterou sám vedl mj. na turnaji Euro 2000.

První část rozhovoru, obsahující mimo jiné Chovancovo vyprávění o setkání s Diegem Maradonou či o zájmu klubu Bani Yas o služby Mialna Baroše a Petra Jiráčka čtěte zde.

Jak se trenér dostane k angažmá v arabském světě? Přes manažera?

"Já ani žádného nemám, nikdy jsem neměl podepsaného žádného agenta. Dneska si vás najdou. Někoho pověří, aby sledoval vaši práci, pak vás případně kontaktují. Je několik cest. Já jsem měl dobré doporučení. Rozhodnutí je pak na vedení klubu."

Angažmá v arabském světě se léta bralo jako jakýsi vejminek, jak pro hráče, tak pro trenéry. Kdo už měl své nejlepší roky za sebou a nenašel už dobré uplatnění v západní Evropě, šel mezi Araby. Už to tak neplatí?

"Dávno ne. Tam si vás prolustrujou komplet, co umíte. Než dostanete angažmá, není to jednoduché. Dřív se od nás chodilo hlavně do Kuvajtu, nejdéle v téhle oblasti působí Milan Máčala. Tady ho přitom nikdo nebere. Já ho třeba dával v anketě na Trenéra roku a dívali se na mě jak na blázna. A já jim povídám: Víte, proč tam pořád je? Protože má úspěchy. Kdyby nebyl dobrej, tak tam tolik let nezůstane. A v arabských zemích nás Čechy konkrétně pořád berou jako lidi z východní Evropy."

Jen my je vidíme na velbloudech

Jako Rumuny, Bulhary...

"Přesně. Dřív byl v Česku nějaký systém, koncept rozvoje fotbalu. Ale dneska už nás i ti Rumuni předbíhají a přijdou další země, Chorvati, Srbové... V Emirátech i jinde vám nedají žádné peníze jen tak, chtějí za ně nějaké zhodnocení. A oni už tomu dobře rozumí, nemyslete si. Už léta posílají mladé lidi studovat do Evropy velmi konkrétní obory, třeba sportovní management. To jen my si tady pořád myslíme, že tam pořád jezdí na velbloudech, nebo co."

Českému fotbalovému fanouškovi ale z jeho pohledu asi pořád přijde prestižnější, kdyby český kouč vedl, dejme tomu, Herthu Berlín než třeba Al-Wasl...

"Já bych to tak nebral. Když jste namátkově zvolil ty příklady, tak Hertha hraje pořád pro východní Německo, neví nikdy, jestli sestoupí nebo nesestoupí. A Al-Wasl hraje asijskou část Ligy mistrů."

Když se podíváme zhruba patnáct dvacet let dozadu, nenajdeme českou trenérskou stopu v západní Evropě takřka nikde. Dvojice Hašek-Jarolím vedla před lety Štrasburk, v Innsbrucku byli Františkové Cipro a po letech Straka, v Panathinaikosu Zdeněk Ščasný. A tečka. Čeští kouči už přestali dostávat angažmá i v Rusku...

"To je problém, no... Ven se jen tak někdo nedostane. Velký zájem tu ovšem měli o Pavla Vrbu, co jsem slyšel, tak to je nejžádanější český trenér. Je vidět, že tam mají přehled, ptají se na něj. A Karel Jarolím si v té arabské oblasti udělal velké jméno, když se dostal do finále tamní Ligy mistrů. Ale to všechno dokázal sám, nikdo jiný to za něj neudělal."

O místo v saúdskoarabském Al-Hilál jste se prý svého času potýkal s Ivanem Haškem?

"Bylo to rozjednané, my dva jsme byli kandidáti. Stejná situace teď byla v Al-Wasl s Ivanem a Karlem Jarolímem, rozhodli se tam nakonec pro Karla."

Ivan Hašek měl údajně v Al-Ahlí problémy s vyplacením části peněz. Zaznamenal jste tam také potíže tohoto druhu?

"Tak všude jsou problémy. Ty se objeví, když nastane nestabilita, mění se vedení klubů, pak vznikají prodlevy. Ale není to problém."

Měl jste roční smlouvu, ale ke konci angažmá už vás z trenérské funkce odvolali, proč?

"Já byl ale stále u mužstva, fungovaly tam určité dohody, v podstatě jsem tam působil jako sportovní šéf. V půlce mého působení se změnilo vedení klubu... Zdůrazňoval jsem, že bych tak měsíc před koncem kontraktu potřeboval vědět, co bude, možná jsem trochu předběhl situaci... Ale nedělo se nic dramatického, řekli prostě, že chtějí jít od další sezony jinou cestou."

Kolik jste na tomhle angažmá vydělal peněz?

"Já měl daleko menší příjmy než trenéři v jiných klubech tam. Bral jsem to jako zkušenost, ne že tam půjdu proto, abych tam vydělal spoustu peněz."

Sammer se učil v Praze. A dneska?

Takže to není tak, že byste teď zbytek života mohl prolenošit na zlatém lehátku?

"Ne, to určitě ne. Chci zůstat u fotbalu, to je produkt, který se neustále vyvíjí, rád se naučím nové věci."

Je pro českého trenéra reálné získat angažmá v západní Evropě?

"Nejdřív by asi na sobě musel zapracovat celý český fotbal... Není to tak dávno, co Mathias Sammer (tehdy sportovní ředitel německého fotbalového svazu) se svým otcem objížděli evropské země a hledali varianty, možnosti, novinky, cokoli, čím by zkusili oživit německý fotbal, byli i v Praze, řešili to tehdy s Dušanem Fitzelem a zajímali se, jak to děláme. A dneska? Podívejte se, kde jsou Němci a kde jsme my. Pořád jen o něčem mluvíme. A soustřeďujeme se na to, jakým způsobem by se mělo hrát. Jenže zapomínáme na to, že na to nemáme hráče! Ta výchova totiž nejdřív na něčem musí stát, tam musí být systém."

Když už jsme se posunuli k českému fotbalu... Minule jsme spolu obsáhlý rozhovor vedli v březnu loňského roku, několik měsíců po vašem odchodu ze Sparty. Vzkázal jste tenkrát vašim "následníkům", že nezískají-li navzdory velkému náskoku po podzimu mistrovský titul, měli by roztrhat trenérské licence... (čtěte zde)

"To byla nadsázka... Možná to někdo pochopil trochu jinak... Já jsem je tehdy chtěl jen trochu vybudit. Bohužel se to nepovedlo, co víc k tomu říct..."

V čem je problém Sparty?

"V tom, že tam představy nekorespondují s kvalitou. A v tom, že se ve Spartě pořád mění trenéři a s nimi i hráči a koncepce. My jsme v naší éře byli nejhůř druzí. To bylo špatné? Vždyť se to teprve budovalo, nebylo to dodělané. Všichni to dělají s dobrým úmyslem, po mně taky přišli, chtěli být první - a nebyli. Ale něco se nastartovalo, jsou tam mladí hráči, ti, se kterými jsem já podepisoval smlouvy, takže je vidět, že to byla správná cesta. Nevím, jestli už teď podávají kvalitní a stabilní výkony, Spartu jsem dlouho neviděl, nechci to hodnotit od stolu."

Je otázkou, jestli ty mladé talenty Sparta nezačne prodávat.

"Ale to se děje pořád... Mně taky prodali Bonyho. Vypiplali jsme ho, i s Kuckou. A pak mi oba odešli, potom i Vacek, kdyby se to nestalo, tak jsme se do Ligy mistrů dostali."

V poslední celé sezoně, kdy jste na Letné působil, Spartu předstihla Plzeň, po vašem zimním odchodu pak Liberec, v minulé sezoně zase triumfovali viktoriáni. Sparta už je tři sezony zcela bez trofeje. Co si o tom myslíte?

"To samozřejmě není dobře, klub jako Sparta trofeje potřebuje. Pro Spartu je podle mě důležitý zisk mistrovského titulu. Na něj by měla myslet víc než na účast v Lize mistrů, protože na ni ještě není připravená."

Pětadvacet penalt za sezonu

Ale to jsou spojité nádoby, ne? Jen titul umožňuje hrát kvalifikaci Ligy mistrů.

"Ale záleží, jak si poskládáte cíle. Všude na světě každý fanoušek miluje, když může oslavit mistrovský titul. A potom následuje další práce, pak je potřeba to stabilizovat, abyste se měli od čeho odrazit. Je krásné na Ligu mistrů myslet, ale když to pak nevyjde, nemůžete z toho dělat závěr, že je konec světa."

Vlastník Sparty Daniel Křetínský na podzim pochodoval po Strahově s koženou taškou a mluvil o znepokojivých informacích o způsobu řízení profesionálních soutěží. Když jste Spartu vedl, měl jste pocit, že sudí naklánějí rovinu proti ní?

"Tak na některé momenty ze závěru té sezony, kdy jsme stíhali Plzeň, bych si vzpomněl... Ale vy jste prý o mě napsal v nějaké vaší knize, že já jsem měl někomu dávat nějaké peníze. Jak vás to může napadnout, takové věci?"

Je to trochu jinak. V knize Kmotr Fotbal jsem napsal, že jste měl zprostředkovat schůzku jednoho kontroverzního člověka s panem Křetínským.

"Ne, to vůbec ne. Takové věci pro mě byly vždycky tabu."

Před pár dny padlo další policejní obvinění z korupce, které se patrně týká pana Rogoze. Je z Příbrami, kde jste kdysi také působil. Znáte ho?

"Samozřejmě, já znám za ty roky spoustu lidí z fotbalu."

Údajně měl jako manažer Příbrami obvolávat před vzájemným zápasem hráče Českých Budějovic...

"Já nevím... U nás se hodně spekuluje. Ale jaký je obsah těch telefonátů, pak stejně nikdy nikdo neví."

Ale tady o nich mluvil i Karel Poborský, člověk s velkým renomé.

"Ale to je každej rok... Já jsem zažil Stejskala ve Slavii. Prohlašoval, že odstupuje, končí v reprezentaci.. To je naštvanost těch lidí, frustrace... Já jsem součástí žádných spekulací nikdy nebyl a ani do nich nechci být vtahován."

O manipulacích zápasů třeba skrze sázky hovoří šéfové FIFA a UEFA jako o velkém globálním nebezpečí pro fotbal. Jsou s tím problémy i v arabském světě?

"To nevím. Neměl jsem ten pocit. Samozřejmě i tam rozhodčí dělají chyby. Je tedy fakt, že už před sezonou mě všichni upozorňovali na to, jak dobré kontakty má klub Al-Ain. No a kopali pak za sezonu 25 penalt. Ale já to zpochybňovat nebudu."

Spoustu penalt kopávala za éry Petra Macha i Sparta, ne?

"Néééé, tolik né. I v posledním zápasu Al Ainu jim penaltu vlastně odmával pomezní, proti Al Nasru. Útočník si přidržel obránce, upadnul a pomezní signalizoval faul. Chytali se tam za hlavu.. Ale tam takové situace neřeší fanoušci, ale odborná komise. A rozebírají to v televizi, třeba do dvou hodin do rána, ve studiu je pět lidí a rozebírají to, mají velký prostor. To není jako u nás, kde v televizi dostanete na nějaké vyjádření 30 sekund, to nic neřeknete."

Nakousněme ještě poslední téma, reprezentaci. Věříte v postup na MS?

"Pozor na Armény! Všichni jsou teď v euforii, že vyhráli v Dánsku, což nám pomohlo, ale u nás se ty nálady moc přelévají. Černá, bílá, to nepřináší klid."

Zdá se, že naprosto fatální vliv na kvalitu výkonu národního týmu má odpověď na otázku, jestli zrovna hraje či nehraje Tomáš Rosický.

"Ostatní hráči na Tomáše spoléhají. Když on nehraje v top-formě, tak to padá na celou reprezentaci. Ale teď (proti Itálii) hrál jako pánbůh. A když bude hrát takhle on, tak se chytí i další hráči a budeme předvádět fotbal, který se bude líbit."

Máte ambici trénovat ještě národní tým?

"To je ta nejkrásnější práce, největší ocenění, když dostanete šanci jakýkoli reprezentační tým trénovat. Ale o tom já nerozhoduju, záleží na lidech, kteří případně mají zájem vás angažovat. A ti vám také musí říct, co se od vás očekává."

Byl jste po Po Euru 2008 hodně zklamán, že přednost před vámi dostal Petr Rada?

"Nebyl, to ne. Znal jsem tu situaci podrobněji než třeba Petr, ale rozhodlo se jinak a zklamaný jsem nebyl, práci jsem tehdy měl."

Ta volba se pak ale vykládala jako jakási vzpoura ostatních členů výkonného výboru proti Vlastimilu Košťálovi. Prý mu tak signalizovali, že už se jeho názoru nemíní podřizovat.

"Ale to se znovu dostáváme k otázce: Jde nám o fotbal, nebo o co nám jde?"

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy