Chovanec na pranýři. Skandál řeší asociace agentů a FAČR

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 1. 2014 15:00
Kauzou nestandardních jevů kolem smlouvy Martina Doležala, v níž hraje hlavní roli jeho agent Ondrej Chovanec, už se zabývá FAČR
Hráčský agent Ondrej Chovanec. Šéf Sigmy Josef Lébr ho tituluje slůvkem: Prase
Hráčský agent Ondrej Chovanec. Šéf Sigmy Josef Lébr ho tituluje slůvkem: Prase | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Skandální okolnosti přestupu Martina Doležala ze Sigmy Olomouc do Jablonce mohou mít dohru v podobě sankcí pro agenta Ondreje Chovance.

Případem se bude zabývat komise pro hráčské agenty při Fotbalové asociaci ČR. A na jednacím stole už ho měla i česká Asociace fotbalových agentů.

Hrany mezi účastníky sporu už se ovšem obrušují. Olomouci ještě před několika dny hrozilo, že v létě přijde zcela zdarma o autora osmi podzimních gólů, u něhož se přitom domnívala, že si jej prodloužením smlouvy pojistila až do léta 2017.

Nakonec došlo k jednáním mezi olomouckým šéfem Josefem Lébrem a bossem jabloneckého klubu i celého českého fotbalu Miroslavem Peltou.

Čtyři miliony a dvacet procent

Ti dva se v pondělí dohodli, že Doležal přestoupí do Jablonce okamžitě. Podle informací Aktuálně.cz za něj Sigma dostane 4 miliiony korun a dvacetiprocentní podíl z dalšího transferu. Navíc se jedná o tom, že by se z Jablonce do "rodné" Olomouce přesunul Michal Hubník.

Skandál jsme detailně popsali v pondělí - vice zde. Stručně řečeno, šlo o to, že Sigma prodloužila s Doležalem smlouvu a poslala ji Chovancovi poštou do Prahy, aby ji také podepsal a pak odnesl do sídla FAČR k registraci.

Načež se Sigma s hrůzou dozvěděla, že Chovanec smlouvu registrovat nenechal, tím pádem nebyla z hlediska asociace platná - a místo toho agent Doležala nabízel od léta jiným klubům. Přičemž s Jabloncem hráč nakonec podepsal smlouvu.

Agent Ondrej Chovanec říká, že Sigma svévolně změnila délku platnosti Doležalovy prodlužovaného kontraktu, a právě proto podle něj smlouva nebyla parafována ani registrována.

Pokud by komise pro hráčské agenty FAČR konstatovala, že Chovanec svým chováním porušil normy a kodex agenta, mohla by mu udělit napomenutí, vyměřit pokutu od 5000 švýcarských franků výše či pozastavit nebo přímo odebrat licenci.

Na Strahově sbírají informace

"Případ jsem zaregistroval, budu si k němu shánět informace. Pokud to bude akutní, svoláme komisi pro hráčské agenty i v dřívějším termínu, než jsme původně plánovali," říká předseda komise Jindřich Rajchl.

Jakémukoli osobnímu hodnocení Chovancova počínání se ale vyhnul. "V této fázi to nebudu nijak komentovat a cokoli předjímat," říká Rajchl.

Asociace fotbalových agentů už se případem zabývala. "Sešlo se představenstvo, ve kterém vedle mě působí i Zdeněk Nehoda a Dalibor Lacina. Konstatovali jsme, že se objevují případy, které budeme sledovat a v souvislosti s nimi úzce spolupracovat s komisí pro agenty při Fotbalové asociaci ČR," říká Pavel Paska, prezident AFA.

"Sám za sebe mohu říct, že už jsem hovořil se zástupci Olomouce a Jablonce a debatovali jsme o tom, že by bylo vhodné nevyhrocovat nadále atnosféru, ale naopak situaci zklidnit, což se daří," říká Paska.

Paska: Sankce neočekávám

Hovořil už také s Ondrejem Chovancem. "Je naším členem, vedli jsme spolu velmi rozumný rozhovor. My nejsme arbitráž, abychom posuzovali jednání kohokoli. Nicméně pokud se mě ptáte na můj osobní názor, tak se domnívám, že mu žádné sankce nehrozí," dodává Paska.

AFA, kterou řídí, je součástí Evropské asociace fotbalových agentů se sídlem v Haagu, ta už sdružuje podobná sdružení ze 17 zemí.

"Shodli jsme se, že budeme velmi pozorně sledovat a vyžadovat plnění všech podmínek a pravidel, které předepisují normy. A to jak v souvislosti s agenty, kteří jsou členy AFA, tak i s těmi ostatními," říká Paska.

Naznačil, že nový problém spatřuje nyní ve skutečnosti, že na českém území začínají působit zahraniční agenti. "Pokud tady chtějí pracovat a realizovat přestupy, musí tu být registrování v souladu s předpisy FAČR, a to se častokrát neděje. Budeme to tvrdě vyžadovat. Stejná povinnost samozřejmě platí pro české agenty, když něco realizují za hranicemi," dodává Paska.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy