Chovanec na pranýři. Skandál řeší asociace agentů a FAČR

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 1. 2014 15:00
Kauzou nestandardních jevů kolem smlouvy Martina Doležala, v níž hraje hlavní roli jeho agent Ondrej Chovanec, už se zabývá FAČR
Hráčský agent Ondrej Chovanec. Šéf Sigmy Josef Lébr ho tituluje slůvkem: Prase
Hráčský agent Ondrej Chovanec. Šéf Sigmy Josef Lébr ho tituluje slůvkem: Prase | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Skandální okolnosti přestupu Martina Doležala ze Sigmy Olomouc do Jablonce mohou mít dohru v podobě sankcí pro agenta Ondreje Chovance.

Případem se bude zabývat komise pro hráčské agenty při Fotbalové asociaci ČR. A na jednacím stole už ho měla i česká Asociace fotbalových agentů.

Hrany mezi účastníky sporu už se ovšem obrušují. Olomouci ještě před několika dny hrozilo, že v létě přijde zcela zdarma o autora osmi podzimních gólů, u něhož se přitom domnívala, že si jej prodloužením smlouvy pojistila až do léta 2017.

Nakonec došlo k jednáním mezi olomouckým šéfem Josefem Lébrem a bossem jabloneckého klubu i celého českého fotbalu Miroslavem Peltou.

Čtyři miliony a dvacet procent

Ti dva se v pondělí dohodli, že Doležal přestoupí do Jablonce okamžitě. Podle informací Aktuálně.cz za něj Sigma dostane 4 miliiony korun a dvacetiprocentní podíl z dalšího transferu. Navíc se jedná o tom, že by se z Jablonce do "rodné" Olomouce přesunul Michal Hubník.

Skandál jsme detailně popsali v pondělí - vice zde. Stručně řečeno, šlo o to, že Sigma prodloužila s Doležalem smlouvu a poslala ji Chovancovi poštou do Prahy, aby ji také podepsal a pak odnesl do sídla FAČR k registraci.

Načež se Sigma s hrůzou dozvěděla, že Chovanec smlouvu registrovat nenechal, tím pádem nebyla z hlediska asociace platná - a místo toho agent Doležala nabízel od léta jiným klubům. Přičemž s Jabloncem hráč nakonec podepsal smlouvu.

Agent Ondrej Chovanec říká, že Sigma svévolně změnila délku platnosti Doležalovy prodlužovaného kontraktu, a právě proto podle něj smlouva nebyla parafována ani registrována.

Pokud by komise pro hráčské agenty FAČR konstatovala, že Chovanec svým chováním porušil normy a kodex agenta, mohla by mu udělit napomenutí, vyměřit pokutu od 5000 švýcarských franků výše či pozastavit nebo přímo odebrat licenci.

Na Strahově sbírají informace

"Případ jsem zaregistroval, budu si k němu shánět informace. Pokud to bude akutní, svoláme komisi pro hráčské agenty i v dřívějším termínu, než jsme původně plánovali," říká předseda komise Jindřich Rajchl.

Jakémukoli osobnímu hodnocení Chovancova počínání se ale vyhnul. "V této fázi to nebudu nijak komentovat a cokoli předjímat," říká Rajchl.

Asociace fotbalových agentů už se případem zabývala. "Sešlo se představenstvo, ve kterém vedle mě působí i Zdeněk Nehoda a Dalibor Lacina. Konstatovali jsme, že se objevují případy, které budeme sledovat a v souvislosti s nimi úzce spolupracovat s komisí pro agenty při Fotbalové asociaci ČR," říká Pavel Paska, prezident AFA.

"Sám za sebe mohu říct, že už jsem hovořil se zástupci Olomouce a Jablonce a debatovali jsme o tom, že by bylo vhodné nevyhrocovat nadále atnosféru, ale naopak situaci zklidnit, což se daří," říká Paska.

Paska: Sankce neočekávám

Hovořil už také s Ondrejem Chovancem. "Je naším členem, vedli jsme spolu velmi rozumný rozhovor. My nejsme arbitráž, abychom posuzovali jednání kohokoli. Nicméně pokud se mě ptáte na můj osobní názor, tak se domnívám, že mu žádné sankce nehrozí," dodává Paska.

AFA, kterou řídí, je součástí Evropské asociace fotbalových agentů se sídlem v Haagu, ta už sdružuje podobná sdružení ze 17 zemí.

"Shodli jsme se, že budeme velmi pozorně sledovat a vyžadovat plnění všech podmínek a pravidel, které předepisují normy. A to jak v souvislosti s agenty, kteří jsou členy AFA, tak i s těmi ostatními," říká Paska.

Naznačil, že nový problém spatřuje nyní ve skutečnosti, že na českém území začínají působit zahraniční agenti. "Pokud tady chtějí pracovat a realizovat přestupy, musí tu být registrování v souladu s předpisy FAČR, a to se častokrát neděje. Budeme to tvrdě vyžadovat. Stejná povinnost samozřejmě platí pro české agenty, když něco realizují za hranicemi," dodává Paska.

 

Právě se děje

Další zprávy