Chorvaté zdolali v Lize národů Dány a jsou v čele skupiny, uspěli také Nizozemci

22. 9. 2022 22:53
Fotbalisté Chorvatska zvítězili v pátém kole Ligy národů doma 2:1 nad Dánskem a posunuli se před něj o bod do čela skupiny A1. Ve skupině A4 zůstalo na první pozici Nizozemsko, které uspělo 2:0 v Polsku. Belgie je po domácí výhře 2:1 nad Walesem o tři body pozadu.
Lovro Majer slaví druhou branku Chorvatska
Lovro Majer slaví druhou branku Chorvatska | Foto: Reuters

Chorvaté vedli od 47. minuty po premiérovém reprezentačním gólu obránce Sosy. V 77. minutě srovnal Eriksen, vzápětí ale přece jen vystřelil domácím tři body střídající Majer, který se prosadil po dvou minutách na hřišti. Vicemistři světa musí k jistotě postupu do závěrečného Final Four vyhrát v neděli v Rakousku.

Už před pátým kolem bylo jisté, že Francie triumf v Lize národů neobhájí, vítězstvím nad Rakouskem ale oživila šanci na udržení v elitní skupině. Na úvodní Mbappého trefu z 56. minuty navázal další útočník Giroud, jenž se stal ve věku 35 let a 357 dní nejstarším střelcem francouzské reprezentace. Mistři světa mají na dnešního soupeře náskok bodu.

Nizozemsko v červnu ztratilo remízou s Polskem na domácí půdě jediné body v dosavadním průběhu Ligy národů, v odvetě už ale potvrdilo roli favorita. Hosty poslal do vedení v první půli Gakpo a další zásah přidal po hodině hry Bergwijn. Čisté konto při debutu v národním týmu vychytal osmatřicetiletý gólman Pasveer, druhý nejstarší hráč v historii nizozemské reprezentace.

"Oranjes" zakončí skupinu doma proti Belgii, kterou v prvním duelu porazili 4:1. K udržení první pozice a lepší vzájemné bilance jim tak stačí i porážka o tři branky.

Slovensko v premiéře pod italským koučem Calzonou prohrálo doma 1:2 s Ázerbájdžánem, jediný jeho gól dal z penalty plzeňský křídelník Jirka. První místo a postup ze skupiny C3 si zajistil Kazachstán triumfem 2:1 nad Běloruskem. O úroveň výš bude hrát i Turecko, které si pojistilo prvenství ve skupině C2 remízou 3:3 s Lucemburskem.

Fotbalová Liga národů - 5. kolo:

Skupina A1:

Francie - Rakousko 2:0 (0:0). Branky: 56. Mbappé, 65. Giroud. Chorvatsko - Dánsko 2:1 (0:0). Branky: 49. Sosa, 79. Majer - 77. Eriksen.

1. Chorvatsko 5 3 1 1 5:5 10
2. Dánsko 5 3 0 2 7:5 9
3. Francie 5 1 2 2 5:5 5
4. Rakousko 5 1 1 3 5:7 4

Skupina A4:

Belgie - Wales 2:1 (2:0). Branky: 11. De Bruyne, 38. Batshuayi - 50. Moore. Polsko - Nizozemsko 0:2 (0:1). Branky: 14 Gakpo, 60. Bergwijn.

1. Nizozemsko 5 4 1 0 13:6 13
2. Belgie 5 3 1 1 11:7 10
3. Polsko 5 1 1 3 5:12 4
4. Wales 5 0 1 4 6:10 1

Skupina C1:

Turecko - Lucembursko 3:3 (2:2). Branky: 16. Ünder z pen., 39. vlastní Chanot, 87. Yüksek - 9. Martins, 37. Sinani, 69. Rodrigues.

Litva - Faerské ostrovy 1:1 (1:1). Branky: 44. Slivka - 22. Andreasen.

1. Turecko 5 4 1 0 17:3 13
2. Lucembursko 5 2 2 1 8:7 8
3. Faerské ostrovy 5 1 2 2 5:9 5
4. Litva 5 0 1 4 2:13 1

Skupina C3:

Kazachstán - Bělorusko 2:1 (1:1). Branky: 29. Gabyšev, 79. Zajnutdinov - 45.+3 Savickij. ČK: 90.+4 Tagybergen (Kaz.). Slovensko - Ázerbájdžán 1:2 (0:1). Branky: 90.+3 Jirka z pen. - 44. Dadašov, 90.+5 Haghverdi.

1. Kazachstán 5 4 1 0 8:3 13
2. Ázerbájdžán 5 2 1 2 4:4 7
3. Slovensko 5 2 0 3 4:5 6
4. Bělorusko 5 0 2 3 2:6 2

Skupina D1:

Lotyšsko - Moldavsko 1:2 (0:2). Branky: 55. J. Ikaunieks - 26. Revenco, 45. Nicolaescu.

Lichtenštejnsko - Andorra 0:2 (0:1). Branky: 4. Rosas, 81. Cervos.

1. Lotyšsko 5 4 0 1 11:4 12
2. Moldavsko 5 3 1 1 8:6 10
3. Andorra 5 2 1 2 5:6 7
4. Lichtenštejnsko 5 0 0 5 1:9 0

před 35 minutami

O fotbalové MS 2030 se má ucházet i Ukrajina

Ukrajina by se měla spolu s Portugalskem a Španělskem ucházet o pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2030. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura AP.

Portugalsko se Španělskem společnou kandidaturu připravovaly tři roky a ve středu ji oficiálně předloží v sídle UEFA v Nyonu. Obě země nyní k pořádání šampionátu přizvaly Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi.

Oznámení by se měl přímo na místě zúčastnit i předseda ukrajinského fotbalového svazu Andrij Pavelko. Šestačtyřicetiletý činovník agentuře AP cestu do Švýcarska potvrdil, důvod však neuvedl.