Chobotnice nelhala. Španělé jdou přes Němce do finále

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
7. 7. 2010 23:05
Německo - Španělsko 0:1 (0:0)

Praha - Španělští fotbalisté jsou druhými finalisty letošního fotbalového šampionátu. V semifinálové bitvě porazili Německo 1:0 a v neděli se poprvé utkají o titul mistrů světa s Nizozemskem.

Na Němce zbývá zápas o třetí místo proti Uruguaji.

Opatrné utkání rozhodla jediná trefa obránce Carlese Puyola ze 73. minuty, který si nejlépe naskočil na Xaviho rohový kop. Německo se tentokrát nezmohlo na skvělý výkon z předchozích zápasů a prakticky si žádné velké šance nevypracovalo.

Znovu tak vyšlo proroctví chobotnice Paula, která si tentokráte vybrala potravu z misky se španělskou vlajkou.

Zápas Německo-Španělsko jsme sledovali ŽIVĚ
Němci chtějí odvetu za Euro, Španělé poprvé do finále
Němci mají smůlu: Chobotnice Paul věří v postup Španělů
Německý Babylon znovu útočí. I na truc chobotnici

Od zápasu těchto mužstev diváci čekali zřejmě ofenzivnější podívanou, než které se jim v první půli dostávalo. O první vzruch se paradoxně nepostarali hráči, ale jeden z neukázněných fanoušků, který si zřejmě chtěl také osahat pažit durbanského stadionu a proniknul až na hrací plochu. Naštěstí se hra nemusela na dlouho přerušovat, neboť pořadatelé nezvaného hosta rychle dostihli.

V 7. minutě už zahrozili sami aktéři v dresech, lépe řečeno v těch červených. V pokutovém území se dostal do nadějné pozice Villa, ovšem brankář Neuer španělského střelce vykryl. O chvíli později nasměroval do vápna ostrý centr Iniesta a Puyol předvedl, že i s malou postavou se dá vysoko vyskočit, a hlavičkoval těsně nad.

Zatímco Španělé se o pokoušeli o útočnou hru po stranách, Němci překvapivě zvolili vyčkávací taktiku, z níž se vyloupla až střela Trochowskeho, kterou musel Casillas vyškrábnout na roh. Možná nejblíže ke změně bezbrankového skóre byl v samém závěru první půle Özil, který se dostával za obranu Pyrenejců, ovšem v rozhodující fázi mu míč spíše překážel, a tak jej lehce nedovoleným kontaktem odzbrojil Ramos.

Rozhodl malý velký Puyol

Po přestávce se vrátili Španělé jako polití živou vodou. Při obléhání německé pevnosti však stříleli pouze vedle; po dvou pokusech vyčerpali Alonso a Pedro.

V 69. minutě měl gól na kopačce střídající Kroos. Sednout mu volej lépe, neměl by Casillas nárok, jenže střela mířila až příliš doprostřed brány, kde byl španělský gólman připraven.

A tak se za necelých pět minut slavilo na opačné straně. Na Xaviho rohový kop si skvěle vyskočil Puyol a pootevřel Španělům bránu do finále.

Němci se rázem museli nutit do ofenzivy, ale soupeř se nepříjemně zatáhl před vlastní pokutové území skoro ve všech lidech. Ani tak se ale Del Bosqueho svěřenci nezřekli rychlých kontrů.

Po jednom z nich se za definitivní pojistkou řítila dvojice Pedro - Torres, ale místo vyšachování jediného beka volil Pedro individuální kličkovanou. Neúspěšně.

Přesto si Španělé výsledek a historický postup více méně s přehledem pohlídali.