21. 6. 2010 17:55
Skupina H: Chile - Švýcarsko 1:0 (0:0)
Mark Gonzalez se raduje z gólu do sítě Švýcarska
Mark Gonzalez se raduje z gólu do sítě Švýcarska | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Chile potvrdili nadvládu Jižní Ameriky na světovém šampionátu v Jižní Africe, když v zápase skupiny H porazili Švýcary 1:0.

Utkání hodně ovlivnila 31. minuta, kdy velmi úzkostlivý sudí Al Gamdím ze Saudské Arábie vyloučil švýcarského záložníka Valona Behramiho.

Chilané využili dlouhé přesilovky v 75. minutě, kdy se vyřítili za obranou dva chilští útočníci a Mark González se trefil hlavou do opuštěné brány.

Zápas měl infarktovou koncovku. Už v nastavení zahodil stoprocentní gólovou šanci Chilan Paredes, na druhé straně zase selhal Derdiyok.

Jihoameričané si tak do tabulky připsali druhou výhru. V závěrečném zápase skupiny je čekají Španělé, které čeká zápas s Hondurasem.

Švýcaři i přes porážku překonali rekord v počtu minut bez inkasovaného gólu na MS. Branku nedostali 558 minut v řadě. Dosavadními rekordmany byli Italové s 550 minutami, třetí jsou Angličané s 501 minutou.

Až do Behramiho vyloučení se hrál velmi opatrný fotbal. Pak Chilané stáhli hru na tři obránce a začali se v útoku prosazovat. Ostrostřelec Suazo ani Sánchez brankáře Benaglia nepřekonali.

Ve 49. minutě se už Jihoameričané radovali, radost jim však zkazil ofsajd. O šest minut později upaloval na Benaglia Sánchez, ale jeho sólo švýcarský gólman zlikvidoval.

V 75. minutě už se však Chilané radovali, Paredes prchl obraně, až téměř k rohovému praporku donutil vyběhnout brankáře Benaglia, nahrál před bránu volnému Gonzálezovi, který koníčkem s pomocí břevna otevřel skóre.

Když pak v závěru střelami z deseti metrů neuspěli na jedné straně Paredes a na druhé Derdiyok, mohlo se Chile radovat ze zasloužené výhry.

MS ve fotbale, skupina H:

Chile - Švýcarsko 1:0 (0:0)
Branka:
75. González. Rozhodčí: Al Gamdí (S. Aráb.) - Kamranifar (Írán), Al Marzukí (SAE). ŽK: Suazo, Carmona, Ponce, Fernández, Medel, Valdivia - Nkufo, Barnetta, Inler. ČK: 31. Behrami (Švýc.). Diváci: 34.872.
Chile: Bravo - Isla, Medel, Ponce, Jara - Fernández (65. Paredes), Carmona, Vidal (46. González) - Sánchez, Suazo (46. Valdivia), Beausejour. Trenér: Bielsa.
Švýcarsko: Benaglio - Lichsteiner, Von Bergen, Grichting, Ziegler - Behrami, Inler, Huggel, Fernandes (77. Bunjaku) - Nkufo (68. Derdiyok), Frei (42. Barnetta). Trenér: Hitzfeld.