Chelsea končí. Šest gólů a chycená Čechova penalta? K ničemu

FOTO Čech čaroval, ale marně. Obhájce trofeje končí
Londýnská Chelsea si zadělala na problémy v Lize mistrů už dávno před dnešním zápasem. Do jarní fáze této soutěže ji mohla dostat jen prohra Juventusu na půdě Doněcku a vlastní triumf nad Nordsjaellandem. Povedla se ovšem jen ta druhá věc.
Petr Čech v bráně domácích se ale musel hodně činit. Ve 32. minutě čelil penaltě po ruce Cahilla. Stockolm ji ale nekopl dobře a český gólman se navíc zaskvěl výborným zákrokem.
Do třetice to už ale vyšlo. Další penalta a proměnil ji David Luiz. 1:0 pro Chelsea.
Těsně před koncem poločasu přidal druhou trefu Fernando Torres.
Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 12. 2012 22:39
Juventus dokázal zvítězit v Doněcku, oba týmy tak na úkor Chelsea postupují.

Londýn - Nasázeli dánskému Nordsjaellandu šest gólů, jejich kapitán Petr Čech se blýskl chycenou penaltou, přesto přišla všechna snaha vniveč. Obhájce titulu, londýnská Chelsea, končí ve fotbalové Lize mistrů už po základní části. Jako vůbec první obhájce v historii prestižní soutěže.

Blues sice vyhráli 6:1, jenže ve druhém vzájemném utkání italský Juventus vyhrál na hřišti ukrajinského Šachťaru Doněck 1:0. Oba týmy tak postupují na úkor anglického velkoklubu.

Zbylými dvěma účastníky osmifinále se staly Celtic Glasgow a Galatasaray Istanbul, v jehož kádru figurují Tomáš Ujfaluši a Milan Baroš.

Velmi překvapivý výsledek se zrodil na Old Trafford. Domácí Manchester prohrál s rumunskou Kluží 0:1, na jeho postupu z prvního místa se ale nic nezměnilo.

V hlavní roli sudí: tři penalty za čtyři minuty

Ale nejprve pojďme na Stamford Bridge. Svěřenci Rafy Beníteze nastupovali k poslednímu duelu základní skupiny s jasným vědomím, že jim k postupu může pomoci jedině Šachťar, pokud porazí Juventus.

Po půlhodině hry si vzal hlavní slovo rozhodčí Nijhuijs a během čtyř minut nařídil tři pokutové kopy. Nejprve Čech chytil penaltu hostujícímu kapitánovi Stokholmovi, jenže stejný kousek se za minutu povedl i brankář Nordsjaellandu proti Edenu Hazardovi.

Uspěl až ve 38. minutě David Luiz. Všechny tři penalty nařídil sudí za nastřelené ruce v pokutovém území.

V Doněcku rozhodl vlastní gól Kučera

Zahájil tím brankostroj. Ještě v první půli zvýšil Torres, devatenáct vteřin po přestávce snížil John a v 51. minutě zvyšoval na 3:1 Cahill. Za dalších pět minut se podruhé trefil Torres a po hodině hry to bylo už 5:1 po zásahu Juana Maty. Poslední branku vstřelil Brazilec Oscar.

V tu dobu ale už bylo prakticky jisté, že Chelsea bude v osmifinále chybět. Jediný gól zápasu Šachťar - Juventus totiž vstřelil v 56. minutě do vlastní sítě ukrajinský stoper Kučer.

Benfice nestačil ani bod z Nou Campu

Zajímavé rozuzlení přinesla skupina G. Benfica Lisabon sice uhrála cennou bezbrankovou remízu na půdě Barcelony, za níž nastoupil Lionel Messi až od 58. minuty.

Jenže v tabulce přestihl portugalský tým skotský Celtic Glasgow, který doma zdolal 2:1 Spartak Moskva. Zápas rozhodla až v 81. minutě penalta, nařízená za faul českéh obránce Marka Suchého. Úspěšným exekutorem a hrdinou okamžiku byl Commons.

Kluži nepomohla ani výhra na Old Trafford

Galatasaray bez zraněného Ujfalušiho a Baroše, který se chystá o odchodu z klubu, prohrával po poločase v Braze 0:1. Po obrátce ale dokázal díky brankám Buraka a Aydina otočit skóre a zvítězit.

Rumunské Kluži, která v předkole soutěže vyřadila Liberec, tak nepomohla ani šokující výhra na Manchesteru United. Sir Alex Ferguson šetřil hlavní opory, čehož hosté využili. Jediný gól zápasu dal v 56. minutě Luís Albert.

Rozhodnuto už bylo ve skupině F, ze které jasně postupují Bayern Mnichov a Valencie. První místo si nakonec zajistil bavorský velkoklub, který v Allianz Areně rozebral Borisov jednoznačně 4:1. I Valencie vyhrála, 1:0 na hřišti Lille. V tabulce ale skončila druhá.

Postupující týmy do osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Paris St. Germain, FC Porto, Schalke 04, Arsenal (Rosický), Málaga, AC Milán, Dortmund, Real Madrid, Juventus Turín, Šachtar Doněck (Hübschman), Bayern Mnichov, Valencie, FC Barcelona, Celtic Glasgow, Manchester United, Galatasaray Istanbul (Baroš, Ujfaluši).

Utkání 6. kola základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Šachtar Doněck - Juventus Turín 0:1 (0:0)
Branka: 56. vlastní Kučer. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). Diváci: 45.000.

Chelsea - Nordsjaelland 6:1 (2:0)
Branky: 45.+2 a 56. Torres, 38. Luiz z pen., 51. Cahill, 63. Mata, 71. Oscar - 46. John. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). Chelsea: 40.084.

1. Juventus Turín 6 3 3 0 12:4 12
2. Šachtar Doněck 6 3 1 2 12:8 10
3. Chelsea 6 3 1 2 16:10 10
4. Nordsjaelland 6 0 1 5 4:22 1

Skupina F:

Lille - Valencie 0:1 (0:1)
Branka: 36. Jonas z pen. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). Diváci: 30.000.

Bayern Mnichov - BATE Borisov 4:1 (1:0)
Branky: 22. Gómez, 54. Müller, 66. Shaqiri, 83. Alaba - 89. Filipenko. Rozhodčí: Collum (Skot.). ČK: 51. Boateng - 69. Poljakov. Diváci: 68.000.

Rozhodčí: Moen (Nor.). Diváci: 50.659.

Celtic Glasgow - Spartak Moskva 2:1 (1:1)
Branky: 21. Hooper, 81. Commons z pen. - 39. Ari. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 88. Källström (Spartak). Diváci: 59.168.

1. FC Barcelona 6 4 1 1 11:5 13
2. Celtic Glasgow 6 3 1 2 9:8 10
3. Benfica Lisabon 6 2 2 2 5:5 8
4. Spartak Moskva 6 1 0 5 7:14 3

Skupina H:

Braga - Galatasaray Istanbul 1:2 (1:0)
Branky: 32. Mossoró - 58. B. Yilmaz, 78. A. Yilmaz. Rozhodčí: Rizzoli (It.). Diváci: 8964.

Manchester United - CFR Kluž 0:1 (0:0)
Branka: 56. Luís Alberto. Rozhodčí: Orsato (It.). Diváci: 71.512.

1. Manchester United 6 4 0 2 9:6 12
2. CFR Kluž 6 3 1 2 9:7 10
3. Galatasaray Istanbul 6 3 1 2 7:6 10
4. Braga 6 1 0 5 7:13 3