27. 9. 2009 20:50
Česko - Austrálie 2:1 (0:0)
Střet Kofiho Danninga s Janem Lecjaksem
Střet Kofiho Danninga s Janem Lecjaksem | Foto: Sport

Kahira - Čeští fotbalisté do dvaceti let vykročili na mistrovství světa úspěšně za obhajobou stříbrných medailí, když zvítězili v nedělním utkání nad Austrálií 2:1.

Vítězná branka byla nakonec připsána Tomáši Pekhartovi, který minutu před koncem řádné hrací doby zužitkoval nařízenou penaltu.

Čisté konto pak brankáři Vaclíkovi zkazil v nastaveném čase James Holland, jenž taktéž (ovšem až po opakování) proměnil pokutový kop po předchozím nedovoleném zákroku Ondřeje Mazucha.

Čeští mladíci působili od úvodního hvizdu odvážnějším dojmem a soupeř se přiliš do šancí nedostával. Výjimkou byla jen střela Hoffmana z jedenácté minuty, která však branku gólmana Vaclíka minula.

Naopak svěřenci Jakuba Dovalila v dalším průběhu hry kontrolovali vývoj střetnutí a dostat do vedení je mohl nejprve Vošáhlík a krátce po něm i Mareček, jenže brankáře Bouzanise nepřekonali.

Udeřit se tak podařilo až po přestávce. Na centr aktivního Martina Zemana si naběhl Michael Rabušic a lehkou tečí umístil míč do sítě - 1:0. Australané rázem zatlačili a brzy na to prověřil Vaclíka tvrdou ranou Oar, ovšem vítkovický brankář zůstal nepřekonán.

Češi pak v dalších minutách spolehlivě bránili a hrozili i z nebezpečných protiútoků. Do jednoho z nich se minutu před koncem řádné hrací doby vydal Tomáš Pekhart, po jehož zblokovaném pokusu pak fauloval Ryan McGowan a rozhodčí Marco Rodriguez nařídil pokutový kop.

K němu se postavil sám Pekhart a nekompromisní ranou zvýšil na 2:0. Kosmetickou úpravu výsledku pak udělal vzápětí na druhé straně také James Holland, který snížil z taktéž nařízené penalty.

V dalším zápase změří čeští hráči síly s favorizovanou Brazílií.