27. 9. 2009 20:50
Česko - Austrálie 2:1 (0:0)
Střet Kofiho Danninga s Janem Lecjaksem
Střet Kofiho Danninga s Janem Lecjaksem | Foto: Sport

Kahira - Čeští fotbalisté do dvaceti let vykročili na mistrovství světa úspěšně za obhajobou stříbrných medailí, když zvítězili v nedělním utkání nad Austrálií 2:1.

Vítězná branka byla nakonec připsána Tomáši Pekhartovi, který minutu před koncem řádné hrací doby zužitkoval nařízenou penaltu.

Čisté konto pak brankáři Vaclíkovi zkazil v nastaveném čase James Holland, jenž taktéž (ovšem až po opakování) proměnil pokutový kop po předchozím nedovoleném zákroku Ondřeje Mazucha.

Čeští mladíci působili od úvodního hvizdu odvážnějším dojmem a soupeř se přiliš do šancí nedostával. Výjimkou byla jen střela Hoffmana z jedenácté minuty, která však branku gólmana Vaclíka minula.

Naopak svěřenci Jakuba Dovalila v dalším průběhu hry kontrolovali vývoj střetnutí a dostat do vedení je mohl nejprve Vošáhlík a krátce po něm i Mareček, jenže brankáře Bouzanise nepřekonali.

Udeřit se tak podařilo až po přestávce. Na centr aktivního Martina Zemana si naběhl Michael Rabušic a lehkou tečí umístil míč do sítě - 1:0. Australané rázem zatlačili a brzy na to prověřil Vaclíka tvrdou ranou Oar, ovšem vítkovický brankář zůstal nepřekonán.

Češi pak v dalších minutách spolehlivě bránili a hrozili i z nebezpečných protiútoků. Do jednoho z nich se minutu před koncem řádné hrací doby vydal Tomáš Pekhart, po jehož zblokovaném pokusu pak fauloval Ryan McGowan a rozhodčí Marco Rodriguez nařídil pokutový kop.

K němu se postavil sám Pekhart a nekompromisní ranou zvýšil na 2:0. Kosmetickou úpravu výsledku pak udělal vzápětí na druhé straně také James Holland, který snížil z taktéž nařízené penalty.

V dalším zápase změří čeští hráči síly s favorizovanou Brazílií.

Výsledek:

Česko - Austrálie 2:1
Branky:
50. Rabušic, 89. Pekhart z pen. - 90.+3. Holland z pen.

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.