Čeští miliardáři a fotbal: Kellnerovi stačí lóže na Chelsea

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 6. 2013 5:00
Daniel Křetínský je jediným českým miliardářem, který se naplno vrhnul do zdejšího fotbalu. Babiš, Dospiva, Šimáně a spol. se bojí jeho špatné pověsti.
Petr Kellner, boss PPF, má podle Daniela Křetínského lóži na stadionu Chelsea
Petr Kellner, boss PPF, má podle Daniela Křetínského lóži na stadionu Chelsea | Foto: ČTK

Praha - Vášeň i stres, to je pro Daniela Křetínského fotbalová Sparta.

Když v roce 2004 přiměl vlastníky skupiny J&T, aby Spartu koupili, počítal s tím, že celý projekt bude výrazně profitabilnější. Jeden faktor totiž podcenil.

"Poměrně přesně jsme tehdy stanovili, jak bude vypadat hospodaření Sparty, když bude a když nebude hrát Ligu mistrů, jaký je potenciál na zlepšení, i to, kam by se měl ubírat trend. Jako základní hrozbu jsme tehdy identifikovali možnost, že v soutěži o titul bude někdo uplácet rozhodčí. Zdůrazňuji, že mluvím o analýze z roku 2004. Můj poměrně naivní záměr při zvažování toho rizika ale tehdy zněl tak, že si to proti Spartě nikdo nedovolí," říká Daniel Křetínský.

Šéf Sparty se takto vyjádřil v exkluzivním rozhovoru pro knihu "Kmotr Fotbal". Koupit si ji můžete u všech dobrých knihkupců nebo na e-shopu deníku Insider.

Očekávání nových majitelů Sparty se příliš nenaplnila, štědře dotovanou Ligu mistrů hrála Sparta v jejich éře jen dvakrát. A tak vlastníci musí provoz klubu dotovat.

Křetínský přiznal: Jde to do peněz

"Z hlediska mých osobních výdajů je to velmi citelná věc. Neřekl bych, že z pohledu celkového majetku, ale z hlediska osobních peněz to nesporně citelné je," říká Křetínský.

On a J&T už museli zalepit v rozpočtu Sparty díry převyšující vysoko 800 milionů korun. "Je to součást naší role. A není to ta část věci, která by mě trápila. Kdyby Sparta vyžadovala tyto peníze a přinášela by zároveň sportovní výsledky, které od ní očekáváme, tak bych měl ze Sparty radost a dobrý pocit. Nešťastná je situace, kdy musíte rozpočet podporovat jen proto, abyste držel nějaký standard," říká Křetínský v rozsáhlém interview.

Křetínský jakožto šéf Energetického a průmyslového holdingu je podle časopisu Forbes aktuálně 15. nejbohatším Čechem, přičítán je mu majetek 7,9 miliardy korun (celý žebříček zde).

Ve svém vztahu k fotbalu je mezi českými miliardáři poměrně osamocený. "Většina z těch lidí necítí k fotbalovému prostředí žádnou afinitu, je jim lhostejné. Nebo je to tak, že když chtějí vidět dobrý zápas, tak to udělají jako Petr Kellner: ten si koupil jeden z nejlepších boxů na stadionu Chelsea a jezdí se tedy pravidelně dívat na špičkový fotbal do Londýna," prozradil Křetínský na nejbohatšího Čecha.

"Fandí Chelsea, přináší mu to tu správnou emoci a musím uznat, že je to mnohem rozumnější rozhodnutí," povzdechnul si lehce Křetínský.

Šimáně: Nepřijatelné prostředí

Deník Aktuálně.cz oslovil i několik dalších českých miliardářů. Do českého fotbalu se nikdo z nich nechystá. A někteří řekli i proč: to prostředí pro ně není dostatečně důvěryhodné.

"Ne, ne, do fotbalu se určitě pouštět nebudeme, a to asi všichni pochopí proč," nechce myšlenku jakkoli dál rozvádět Marek Dospiva, jeden z šéfů Penty. Jeho majetek odhaduje Forbes na 12,5 miliardy korun.

Jiří Šimáně, šéf Unimex Group, označovaný za jedenáctého nejbohatšího Čecha (11,3 mld. Kč), je nejotevřenější: "O vstupu do českého fotbalu neuvažuju. To prostředí není pro velké investory přijatelné. Muselo by se tam toho změnit moc, ve všech směrech."

Co například? "Všechno zprofesionalizovat natolik, aby se tam každá jednotlivost neřešila na základě nějakých vlivů a něčích dohod. Ale toho se my dva nedožijeme, že by to fungovalo," vykreslil "perspektivu".

Babiš: Fotbal? Špatná pověst

Andrej Babiš, šéf Agrofertu, je podle Forbesu druhým nejbohatším českým podnikatelem, připisují mu majetek 40 miliard korun. Ale na fotbal nemyslí.

"Ne, o vstupu do českého fotbalu, s těmi všemi jeho korupčními aférami a špatnou pověstí, určitě neuvažujeme," řekl deníku Aktuálně.cz

Nejvíc dotaz na český fotbal pobavil Radovana Vítka (3. nejbohatší Čech, 38,8 miliardy). "Ne, v českém fotbalu se rozhodně angažovat nebudu, a to z jednoduchého důvodu. Vůbec mě nezajímá. A co si myslím o angažmá Dana Křetínského ve Spartě? Nic. Když ho to baví...!" rozesmál se Vítek, šéf realitního impéria CPI, na celé kolo.

A co další magnáti? Karel Komárek, vlastník KKCG (u Forbesu 6., 20 miliard) jezdívá pravidelně do Wimbledonu, tenis ho zajímá. Ale fotbal vůbec ne.

Podobně Pavel Tykač (4., 33 miliard), šéf impéria Czech Coal. "Fotbal je sport, který jde zcela mimo zájmy pana Tykače," řekl jeho mluvčí Jan Chudomel.

A uhlobaron Zdeněk Bakala (5. v žebříčku Forbesu, s majetkem 26,9 miliardy korun) už si vybral jiné sportovní odvětví.

"Pan Bakala se v českém fotbalovém prostředí nepohybuje, proto nemůže hodnotit subjekty působící v tomto sportovním prostředí. Svou pozornost v současné době zaměřuje na podporu cyklistického sportu, konkrétně formou podpory elitní formace Omega Pharma Quick Step," konstatoval jeho mluvčí Tomáš Pavlík.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy