Čeští hráči bez angažmá válcují Evropu, ale trápí je tabulky

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 7. 2015 11:54
Manažer týmu fotbalových hráčů bez angažmá vypráví o úskalí českých přestupů.
Radost hráčů ČAFH po vyhraném ME
Radost hráčů ČAFH po vyhraném ME | Foto: Facebook

Praha - Porazili takové fotbalové velmoci, jako je Portugalsko, Francie nebo Španělsko, zvedli nad hlavu pohár pro nejlepší tým Evropy, přesto nemají nic jistého. Čeští hráči po víkendovém triumfu na turnaji FIFPro, kde si to rozdali fotbalisté bez angažmá, mohou zatím jen doufat, že se jejich jméno objeví v hledáčku nějakého klubu.

Hlavním úskalím zaměstnávání volných českých hráčů je totiž tabulkové odstupné, které nový klub musí platit mateřskému celku fotbalisty. "Když musí klub za volného hráče někomu platit třeba milion korun, tak to radši sáhne po cizinci, který přijde úplně zadarmo," povzdychl si v rozhovoru pro Aktuálně.cz sportovní manažer České asociace fotbalových hráčů Dominik Rodinger.

Po vyhraném finále teď musíte být jako manažer šťastný, stihli jste to s hráči oslavit?
Měli jsme společnou večeři na krásném místě u moře, kde pak také vyhlašovali vítěze i nejlepšího hráče turnaje, což byl Jirka Jarošík. Pak jsme se přesunuli do centra, kde jsme měli zamluvený bar, a tam jsme to zapili.

Co bylo podle vás hlavním důvodem takového úspěchu?
Bezesporu abnormální morálka týmu. Já jsem samozřejmě věřil, že tým poskládáme dobře. Mám rád práci, která není jednoduchá, a tahle nebyla, protože to jsou kluci bez angažmá, takže nepřijíždí s nejlepší psychikou a dostat je do pohody a postarat se o ně za těch pár dní je docela náročné. Ale celý realizační tým včetně trenérů Ličků s nimi nedělal nic zbytečně, jen věci, které mají hlavu a patu, a bylo to vidět. Stvořili jsme tu super partu.

Že Češi ovládnou takový turnaj, asi nečekali ani odborníci v Evropě, zaznamenal jste nějaké obdivné reakce?
Už po semifinále za mnou přišlo vedení FIFPro, že nám gratulují k tomu, jak silný tým máme, že je vidět, jak to kluci berou vážně. Po finále pak přišli s velkou gratulací a přiznali, že nám i fandili, protože Španělé to vyhráli čtyřikrát za sebou.

Cílem vašeho kempu a tohoto turnaje ovšem je, aby si vaši svěřenci našli angažmá. Myslíte, že jim trofej pomůže?
Už jsem to říkal jednomu zahraničnímu novináři, že v cizině, ve Španělsku, Francii a tak dále, to berou kluby úplně jinak než u nás. Takže v tomhle mám trochu strach. Sice můžu za kluky dát ruku do ohně, ale pak už je to na českých klubech, jestli si ty hráče z kempu vezmou, nebo si budou dál brát cizince.

A co ohlas v zahraničí, tam by o české hráče zájem nebyl?
Zahraničí by pro nás bylo úplně nejlepší a největší úspěch, ale uvidíme, já vím, že někteří kluci se zahraničními kluby v kontaktu jsou, ale do jaké míry je to vážné, to
netuším.

A s těmi českými?
Tam je ten problém, že třeba Lukáš Kubáň má tabulkovou hodnotu 1 200 000 korun. Takže možná že bychom se nejdřív měli zamyslet nad tím, co s tabulkami, protože hráčům sice skončí smlouva, ale není to jako v zahraničí, kde si mohou jít, kam chtějí, ale pořád musí nový klub někomu platit odstupné.

Což se jim logicky nechce...
Přesně tak. Pro české kluby jsou to velké peníze. Raději sáhnou po cizinci zadarmo. Jinak by si ty naše kluky rozebraly. Na druhou stranu, když jsme hráli v Praze, tak na tom zápase bylo například vedení Liberce, Baníku, Zlína, Dukly, takže snad si k tomu postupně hledají cestu.

Turnajem tedy pro vás program skončil?
Skončil celý kemp, takže teď to bude hlavně o tom, aby si kluci našli angažmá. Já pak začnu objíždět kluby a budu se snažit protlačit některé věci. Kromě těch zmíněných tabulkových hodnot budu projednávat i třeba finanční podporu pro hráčskou asociaci, protože například ve Francii přispívají hráči z první ligy 300 eur ročně, druholigoví 200 a třetiligoví 150. Snadno si tak spočítáte, jak velký finanční obnos to pro asociaci znamená. Potom bychom mohli kempy posunout ještě dál, protože nápadů jsou spousty, ale peníze jsou na prvním místě.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 25 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy