Český fotbal je na pokraji dalšího sázkařského skandálu. Třetiligovou Mohelnici už vyšetřuje policie

Jiří Škuba Jiří Škuba
3. 2. 2018 7:51
Minimálně dva zápasy fotbalového klubu Mohelnice, který působí v MSFL, údajně ovlivnila sázkařská mafie, která má kořeny v Asii.
Fotbal - ilustrační foto.
Fotbal - ilustrační foto. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Fotbalová asociace podala podnět Národní centrále proti organizovanému zločinu, aby prošetřila podezření týkající se fotbalového klubu Mohelnice. Informaci přinesl deník Mladá fronta DNES.

"Indicie z průběhu podzimní části se ukázaly natolik závažné, že jsme se obrátili na policii s podnětem k šetření," řekl deníku Jan Pauly, ředitel právního oddělení fotbalové asociace.

Ovlivněny měly být dva zápasy Mohelnice v podzimní části sezony MSFL. Podivných výsledků bylo ale více, podezřele údajně skončily zápasy dalšího třetiligového účastníka Valašského Meziříčí či některé duely v juniorské a dorostenecké lize.

Na klub ze Šumperska začaly padat stíny podezření už v létě, kdy do klubu vstoupil tajemný čínský investor prostřednictvím společnosti Anping Football Club zaregistrované v Hongkongu.

Zmíněná firma byla dříve spjata s dalšími evropskými kluby - portugalským Atlétikem CP, irským Athlone Town či rumunskou Clincenií. Všechny kluby byly vyšetřovány kvůli ovlivněným zápasům.

Společnost Anping na podzim do mužstva přivedla několik mladých čínských hráčů, lotyšského stopera, který byl kvůli sázkám vyšetřovaný už loni v irském klubu Athlone, nebo nového sportovního ředitele Přemysla Bubu. Lotyš už v Mohelnici nepůsobí.

Poslední velký skandál otřásl českým fotbalem na podzim roku 2013. Česká větev sázkařské mafie byla řízena ze Slovenska, ta potom z ústředí celého "sázkařského kartelu" v jihovýchodní Asii.

Takzvaná sázkařská mafie podle obžaloby ovlivňovala výsledky desítek zápasů ČFL, poháru a juniorské fotbalové ligy v letech 2012 a 2013 částkami, které převyšovaly i 200 000 korun. Všechny prý řídil Slovák Marián Dirnbach.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy