Český den v Evropské lize: Baroš a Kadlec dali dva góly

19. 8. 2010 23:30
Leverkusen-Simferopol 3:0, Galatasaray-Lvov 2:2
Milan Baroš dvěma góly zmírnil blamáž v zápase se Lvovem
Milan Baroš dvěma góly zmírnil blamáž v zápase se Lvovem | Foto: Reuters

Praha - Čeští reprezentanti Milan Baroš a Michal Kadlec se viditelně zapsali do úvodních zápasů 4. předkola Evropské ligy - jak útočník Galatasaraye Istanbul, tak levý obránce Leverkusenu vstřelili dva góly.

Galatasaray byl blízko blamáži. Na svém hřišti v poločase prohrával s ukrajinským klubem Karpaty Lvov 0:2. Ve 36. minutě však přišel na hřiště Baroš a góly z 59. a 86. minuty vyrovnal na 2:2.

Lecjaksův vlastní gól naděje Anderlechtu na LM nezhatil
Český bek vstřelil skvostný gól. Ovšem do vlastní brány

Osmadvacetiletý Baroš, který se vrací na hřiště po dlouhodobé léčbě zraněné achilovky, tak vstřelil své úvodní dva góly v sezoně.

Galatasaray přesto 'zopakoval' své trápení v úvodním zápase 3. předkola. Tehdy na svém hřišti rovněž remizoval 2:2 s OFK Bělehrad, na hřišti soupeře však překvapení odvrátil a po výhře 5:1 postoupil dál.

K postupu má blízko i Necidův CSKA

Kadlec se dvěma góly podílel na výhře Leverkusenu 3:0 nad ukrajinským Simferopolem, a velmi tak přiblížil postup německého týmu do základní skupiny.

Michal Kadlec
Michal Kadlec | Foto: AC Sparta Praha

Pětadvacetiletý levý obránce se už v 54. vteřině dostal k odraženému míči a z voleje jel napálil za překvapeného brankáře. Připsal si tak první gól v této sezoně.

Podruhé se bývalý fotbalista Slovácka a Sparty trefil sedm minut před koncem hlavou po rohovém kopu. Na konečných 3:0 upravil v nastavení nový kapitán mužstva a navrátilec z Chelsea Michael Ballack, který se trefil poprvé po návratu z Anglie.

Z výhry se radoval i Tomáš Necid, jehož CSKA Moskva deklasovalo kyperskou Famagustu 4:0. Kadlecův kolega z reprezentace a někdejší útočník Slavie a Jablonce nastoupil až na posledních deset minut.

Jeho spoluhráč a někdejší záložník Brna a Sparty Luboš Kalouda nebyl opět ani na lavičce.

Lech 'porazil' Holka s Laštůvkou

Velké překvapení se zrodilo v Novosibirsku. Poslední tým ruské nejvyšší soutěže porazil na domácím hřišti PSV Eindhoven 1:0.

Celý zápas za Sibir odehrál kapitán týmu a někdejší hráč Opavy Tomáš Vychodil, na závěrečných 19 minut se na hřišti objevil někdejší hráč Jablonce či Sparty Tomáš Čížek. Bývalý brankář Baníku či Slovácka Petr Vašek zůstal na střídačce.

Stejným výsledkem vyhrál i polský mistr Lech Poznaň, jehož vyřadila z bojů o Ligu mistrů ve 3. předkole pražská Sparta.

O jediný gól zápasu na hřišti ukrajinského Dněpropetrovsku se už v 5. minutě postaral kolumbijský stoper Arboleda. Za domácí tým odehrál celý zápas záložník Mario Holek, brankář Jan Laštůvka zůstal na lavičce.

Neuspěl také bratislavský Slovan, který prohrál se Stuttgartem 0:1 gólem z 88. minuty. V zápase, který provázely nepokoje fanoušků obou táborů, zůstal český fotbalista Jan Králík pouze na lavičce, kapitán Radek Dosoudil nehrál kvůli disciplinárnímu trestu.

Blízko Evropské ligy je i Slepičkův Záhřeb

Základní fázi soutěže má nadosah také Miroslav Slepička z Dinama Záhřeb. Ten sice svému týmu scházel, ale chorvatský šampion i bez něj dokázal vyhrát 2:0 v maďarském Györu.

Výhodnou pozici do odvety si připravil také Juventus Turín, který vyhrál na hřišti Štýrského Hradce 2:1. Zdeněk Grygera zůstal jen na lavičce.

Miroslav Slepička
Miroslav Slepička | Foto: AC Sparta Praha

Ani na střídačku Celtiku Glasgow se znovu nevešel mladík Milan Mišůn. Skotský velkoklub zvítězil 2:0 nad Utrechtem a rozesmutnil českého reprezentanta do 21 let v hostujících barvách Jacoba Lenského, jenž odehrál 82 minut.

Ještě o gól hůř je na tom před odvetou Genk s Danielem Pudilem. Belgický celek prohrál doma s vítězem Ligy mistrů z roku 2004 Portem 0:3 a prakticky ztratil naději na postup.

Také útočník Lukáš Magera nastoupil v základní sestavě, ale domácí prohře svého Temešváru s hvězdami nabitým Manchesterem City 0:1 nezabránil.

Do hry se nedostal ani náhradní brankář Lokomotivu Moskva Marek Čech, jehož tým uhrál remízu 1:1 v Lausanne.

Dva čeští kati prohráli

Nedařilo se naopak českým katům z 3. předkola. Jablonecký přemožitel, kyperský APOEL Nikósia, prohrál 0:1 na hřišti španělského Getafe.

Mnohem hůř dopadl ostravský přemožitel z běloruského Mogileva. Na půdě španělského Villarrealu prohrál 0:5

Už v úterý naopak vyhrál kat Plzně Besiktas Istanbul nad HJK Helsinky 2:0. Celý zápas odehrál český obránce Tomáš Zápotočný, který se dostal do základní sestavy poté, co si před dvěma týdny poranil zkřížené vazy jeho krajan Tomáš Sivok.

V úterý naopak neuspěla Austria Vídeň s obráncem Petrem Voříškem a útočníkem Tomášem Junem v sestavě. Na hřišti Arisu Soluň prohrála brankou z nastaveného času 0:1.

Úvodní zápasy 4. předkola Evropské ligy:

Besiktas - HJK Helsinky 2:0 (1:0), Aris Soluň - Austria Vídeň 1:0 (0:0), Sibir Novosibirsk - PSV Eindhoven 1:0 (0:0), BATE Borisov - Marítimo 3:0 (0:0), Paris Saint-Germain - Maccabi Tel-Aviv 2:0 (1:0), Leverkusen - Simferopol (Ukr.) 3:0 (1:0) (dva góly Kadlec), CSKA Moskva - Anorthosis Famagusta 4:0 (2:0), Rapid Vídeň - Aston Villa 1:1 (1:1), Slovan Bratislava - Stuttgart 0:1 (0:0), Debrecín - Litex Loveč 2:0 (2:0), Vaslui - Lille 0:0, Omonia Nikósie - Metalist Charkov 0:1 (0:1), AIK Stockholm - Levski Sofia 0:0, Dněpropetrovsk - Lech Poznaň 0:1 (0:1), Odense - Motherwell 2:1 (1:0), Feyenoord Rotterdam - Gent 1:0 (0:0), Steaua Bukurešť - Grasshopper Curych 1:0 (0:0), Galatasaray - Karpaty Lvov 2:2 (0:2) (oba góly domácích Baroš), Hajduk Split - Unirea Urziceni 4:1 (1:1), Genk - FC Porto 0:3 (0:1), Palermo - Maribor 3:0 (2:0), FC Bruggy - Dinamo Minsk 2:1 (0:1), Lausanne - Lokomotiv Moskva 1:1 (1:0), PAOK Soluň - Fenerbahce Istanbul 1:0 (1:0), CSKA Sofia - The New Saints (Wales) 3:0 (0:0), Liverpool - Trabzonspor 1:0 (1:0), Celtic Glasgow - Utrecht 2:0 (2:0), Temešvár - Manchester City 0:1 (0:0), Neapol - Elfsborg 1:0 (1:0), Getafe - APOEL Nikósie 1:0 (1:0), Dundee United - AEK Atény 0:1 (0:1), Alkmaar - Aktobe (Kaz.) 2:0 (2:0), Györ - Dinamo Záhřeb 0:2 (0:2), Borussia Dortmund - Karabach (Ázerb.) 4:0 (4:0), Sturm Štýrský Hradec - Juventus Turín 1:2 (0:1), Sporting Lisabon - Bröndby Kodaň 0:2 (0:1), Villarreal - Mogilev 5:0 (4:0).