25. 3. 2011 23:55
Španělsko - Česko 2:1 (0:1)
Smutek na české straně, radost na španělské
Smutek na české straně, radost na španělské | Foto: Reuters

Praha - Čeští fotbalisté neudrželi nadějně rozehraný kvalifikační zápas o postup na ME 2012 proti Španělsku a prohráli 1:2.

Přestože se svěřenci trenéra Michala Bílka dostali ve 29. minutě díky krásné trefě Jaroslav Plašila do vedení, úřadující mistry Evropy a světa to nepoložilo. Nakonec přece jen dokázali zúročit svou obrovskou převahu a v polovině druhého poločasu otočil stav dvěma góly David Villa.

V tabulce skupiny I tak Češi mají po čtyřech zápasech šest bodů, zatímco suverenní Španělé už dvanáct.

Utkání Španělsko-ČR jsme sledovali minutu po minutě

Od prvních minut bylo jasné, jak jsou v zápase opěvovaných Španělů a tápajících Čechů rozdány karty. Domácí ofenziva rozjela v Granadě útočné galapředstavení a jedinému českému hráči, kterému kouzlící Španělé míč trochu více půjčili, byl gólman Čech.

Ten se zapotil hned zkraje utkání po dvou příležitostech Iniesty a Villy, které na pravé straně vydatně podporoval Navas.

Jaroslav Plašil se raduje z úvodní branky
Jaroslav Plašil se raduje z úvodní branky | Foto: Reuters

Po úvodním tlaku se nápor Pyrenejců trochu otupil, a tak Češi dostali trochu více životního prostoru. A využili ho stoprocentně. Na útočné polovině se míče ujal Plašil a po krátkém sólu vypálil z dobrých 25 metrů. Umístěná rána zapadla přesně ke Casillasově tyči a rázem bylo zaděláno na senzaci.

Tu se Španělé snažili zhatit hned po rozehrávce, jenže sílící nápor utnula přestávka.

Trenér Vicente del Bosque se snažil domácí hru oživit nasazením Torrese a Cazorly, ovšem nakonec se prosadil hráč, který české obraně zatápěl už od začátku. Villa si na hranici šestnáctky položil Hubníka a rychlým švihem pokořil Čecha. Pětačtyřicátou trefou se stal nejlepším střelcem španělské historie.

Druhý zásah na sebe nenechal dlouho čekat. Rezkův faul na Iniestu v pokutovém území ocenil rozhodčí pokutovým kopem a Villa z penalty dokonal obrat.

To byla pro vysloveně bránící český výběr definitivní rána do vazu. Vstřelení vyrovnávací branky se už hosté nepřiblížili a přes nadějně rozehranou partii nakonec odjíždějí ze Španělska s prázdnou.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012 v Granadě:

69. a 73. z pen. Villa - 29. Plašil. Rozhodčí: Kassai - Eros, Ring (všichni Maď.). ŽK: Xabi Alonso, Arbeloa - Pospěch, Rezek. Diváci: 16.200 (vyprodáno).

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Capdevila (58. Cazorla) - Xavi, Busquets, Xabi Alonso (46. Torres) - Iniesta, Navas (86. Marchena) - Villa. Trenér: Del Bosque.
Česko: Čech - Pospěch, Hubník, Sivok, M. Kadlec - Rezek (84. Necid), Hübschman, Rosický, Plašil, Pudil (78. Hloušek) - Baroš. Trenér: Bílek.