České potíže: Slováci kráčí na MS, Slovinci jsou lepší

9. 9. 2009 22:36
Slovinsko - Polsko 3:0
Šesták slaví gól do sítě Severního Irska
Šesták slaví gól do sítě Severního Irska | Foto: Reuters

Belfast/Maribor - Slovenští fotbalisté jsou po středečním vítězství v Severním Irsku krok od postupu na mistrovství světa. Výběr trenéra Vladimíra Weisse jako první dobyl ostrovní hráz v Belfastu, když se trefili Šesták a Hološko.

Naopak české reprezentaci se postup na šampionát do Jižní Afriky vzdálil. Po úspěchu slovenského týmu už totiž mohou svěřenci Ivana Haška pomýšlet jen na baráž - za předpokladu, že v říjnu porazí jak Polsko, tak Severní Irsko.

Jenže je tu další komplikace: Slovinci doma v Mariboru porazili Poláky suverénně 3:0.

Po sedmigólové výhře nad San Marinem se sice Češi posunuli právě před Poláky na čtvrté místo, ale kvůli úspěchu Slovinska musejí pořád pro baráž doufat v cizí pomoc.

Čtěte dále: Barošův čtyřgólový koncert: Češi smetli San Marino

Svůj zrak budou fanoušci směřovat do Bratislavy, kde 10. října hostí Slováci právě Slovinsko. Českému výběru hraje do karet, že tým zpod Tater musí bodovat, aby si zajistil jistotu přímou letenku do Jižní Afriky.

A to je reálné, pokud tým kouče Weisse udrží svou formu.

Slovákům vyšlo střídání

Po sobotní dramatické remíze čekal na naše sousedy další těžký soupeř v podobě Severního Irska, které doma neprohrává. Až teď se ostrovní výběr musel popasovat s porážkou, která ho s velkou pravděpodobností vyloučí z postupu na MS.

Slovákům vyšel jejích cíl - dostat se brzy do vedení. Hned po čtvrthodině hry se jim povedlo skórovat. Weiss zamotal hlavu obráncům, nacentroval do vápna, kde stál Šesták a kanonýr Bochumi už neměl problém zblízka zakončit.

Do konce poločasu se nic vážnějšího nestalo a pár stovek hostujících fanoušků překřičelo ty domácí.

Až po pauze zatlačili Severní Irové svého soka a Škrtel po své chybě mohl děkovat brankáři Muchovi, že vychytal Pattersona. Weiss reagoval střídáním Šestáka za Hološka a to se mu vyplatilo.

Bývalý hráč Liberce, nyní opora Besiktase, zajistili Slovákům klid v 67. minutě. Dvě minuty po svém příchodu na hřiště rozvlnil síť, když prostřelil brankáře Taylora. Dramatický závěr s tyčemi na obou stranách už změnu skóre nepřinesl.

Poláci nezvládli situaci

Naopak Poláci nastupovali do duelu v Mariboru psychicky rozhozeni. Kvůli sobotní remíze se Severním Irskem z domácího prostředí klesla jejich šance na účast na mistrovství světa.

A po středě skoro definitivně zmizela.

Svěřenci nizozemského kouče Beenhakkera zaspali úvod - Slovince dostal do vedení po dvanácti minutách Dedič. Hosté v obraně propadli, hráč Bochumi hladce prošel až před Boruče, jehož prostřelil.

Ztráta koncentrace byla vidět i před pauzou, kdy na dvoubrankový rozdíl zvýšil kanonýr Novakovič. Po hodině hry se pak trefil i Birsa a Polákům mohlo být jasné, že z Mariboru odjedou s prázdnou.

Českému výběru nepomohlo také to, že Slovinci vyhráli tříbrankovým rozdílem. Rozdíl branek (rozhoduje při rovnosti bodů) mají oba týmy stejný, jenže Slovince ještě čeká zápas se San Marinem.

Výsledky - Skupina 3:
Belfast:
Severní Irsko - Slovensko 0:2 (0:1)
15. Šesták, 66. Hološko. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).
Severní Irsko: Taylor - McAuley, Evans, Hughes, Craigan - Johnson, Clingan (70. Baird), McCann (70. McGinn), Davis - Paterson (76. Brunt), Healy.
Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrteľ, Ďurica, Kopůnek - Zabavník, Štrba - Weiss (90. Sapara), Štoch (80. Jendrišek) - Vittek, Šesták (65. Hološko).

Maribor:
Slovinsko - Polsko 3:0 (2:0)
13. Dedič, 45. Novakovič, 62. Birsa. Rozhodčí: Collum (Skot.).
Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Mavrič, Šuler, Jokič - Birsa (71. Komac), Koren, Radosavljevič (88. Pečnik), Kirm - Dedič (58. Ljubijankič), Novakovič.
Polsko: Boruc - Bosacki, Žewlakow, Dudka, Gancarczyk (61. Smolarek) - Blaszczykowski, M. Lewandowski, Roger, Obraniak (46. Lobodžinski), Krzynówek - Brožek (R. Lewandowski).

1. Slovensko 8 6 1 1 21:8 19
2. Slovinsko 8 4 2 2 13:4 14
3. Severní Irsko 9 4 2 3 13:9 14
4. Česká republika 8 3 3 2 15:6 12
5. Polsko 8 3 2 3 19:11 11
6. San Marino 9 0 0 9 1:44 0