Fotbalistky v kvalifikaci o MS selhaly na Islandu a už nevedou skupinu

22. 10. 2021 23:02
České fotbalistky prohrály ve třetím kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na Islandu 0:4 a přišly o vedení v neúplné tabulce skupiny C.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Tomáš Liška

Svěřenkyně trenéra Karla Rady prohrávaly v Reykjavíku ve 12. minutě po vlastním gólu Barbory Votíkové. Ve druhé půli se v dresu domácích prosadily Dagny Brynjarsdóttirová, Svava Gudmundsdóttirová a Gunnhildur Jónsdóttirová.

Češky mají po první kvalifikační prohře na kontě čtyři body a jsou druhé. Jejich dnešní soupeřky zaostávají jen o bod a mají zápas k dobru. O dva duely méně mají tříbodové Bělorusky, kterým patří třetí místo. Vedou Nizozemky, jež dnes přehrály Kypr 8:0 a mají bodů sedm.

České reprezentantky chtěly na Islandu navázat na povedený vstup do kvalifikace, neboť v září nejprve remizovaly na hřišti favorizovaných Nizozemek 1:1 a poté deklasovaly doma Kypr 8:0. Nezačaly ale dobře a ve 12 minutě poprvé inkasovaly. Po centru z levé strany trefila Thorvaldsdóttirová tyč, míč se ale odrazil přímo do zad brankářky Votíkové a od ní se dokutálel za brankovou čáru.

Výběr trenéra Rady se vrhl za vyrovnáním, ale střela Svitkové v 26. minutě mířila těsně vedle a hlavičku Dubcové zlikvidovala v závěru první půle gólmanka Sigurdardottirová.

Domácí mohly na začátku druhé části náskok zvýšit, ale Thorvaldsdóttirová trefila brankovou konstrukci. Krátce před odehráním hodiny hry se Islanďanky dočkaly. Na přímý kop z levé strany si naskočila Brynjarsdottirová a překonala vyběhnutou Votíkovou.

V závěrečné desetiminutovce domácí využily otevřené obrany a přidaly díky Gudmundsdóttirové a Jónsdóttirové další dvě trefy. Češky s Islandem prohrály poprvé v historii, dosud dvakrát vyhrály a dvakrát remizovaly.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Kvalifikace mistrovství světa fotbalistek 2023:

Skupina C:

Island - ČR 4:0 (1:0)

Branky: 12. vlastní Votíková, 59. Brynjarsdóttirová, 81. Gudmundsdóttirová, 83. Jónsdóttirová.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová, Bertholdová, Necidová, Dlasková - Dubcová (83. Cvrčková), Cahynová, Svitková, Krejčiříková (72. Szewieczková) - Stašková, Martínková (83. Mrázová). Trenér: Rada.

Kypr - Nizozemsko 0:8 (0:3)

Branky: 19., 49. a 53. Roordová, 3. Miedemová, 11. Van de Donková, 51. vlastní Charalambousová, 81. Smitsová, 87. Van Dongenová.

1. Nizozemsko 3 2 1 0 11:1 7
2. ČR 3 1 1 1 9:5 4
3. Bělorusko 1 1 0 0 4:1 3
4. Island 2 1 0 1 4:2 3
5. Kypr 3 0 0 3 1:20 0