Fotbalistky v kvalifikaci o MS selhaly na Islandu a už nevedou skupinu

22. 10. 2021 23:02
České fotbalistky prohrály ve třetím kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na Islandu 0:4 a přišly o vedení v neúplné tabulce skupiny C.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Tomáš Liška

Svěřenkyně trenéra Karla Rady prohrávaly v Reykjavíku ve 12. minutě po vlastním gólu Barbory Votíkové. Ve druhé půli se v dresu domácích prosadily Dagny Brynjarsdóttirová, Svava Gudmundsdóttirová a Gunnhildur Jónsdóttirová.

Češky mají po první kvalifikační prohře na kontě čtyři body a jsou druhé. Jejich dnešní soupeřky zaostávají jen o bod a mají zápas k dobru. O dva duely méně mají tříbodové Bělorusky, kterým patří třetí místo. Vedou Nizozemky, jež dnes přehrály Kypr 8:0 a mají bodů sedm.

České reprezentantky chtěly na Islandu navázat na povedený vstup do kvalifikace, neboť v září nejprve remizovaly na hřišti favorizovaných Nizozemek 1:1 a poté deklasovaly doma Kypr 8:0. Nezačaly ale dobře a ve 12 minutě poprvé inkasovaly. Po centru z levé strany trefila Thorvaldsdóttirová tyč, míč se ale odrazil přímo do zad brankářky Votíkové a od ní se dokutálel za brankovou čáru.

Výběr trenéra Rady se vrhl za vyrovnáním, ale střela Svitkové v 26. minutě mířila těsně vedle a hlavičku Dubcové zlikvidovala v závěru první půle gólmanka Sigurdardottirová.

Domácí mohly na začátku druhé části náskok zvýšit, ale Thorvaldsdóttirová trefila brankovou konstrukci. Krátce před odehráním hodiny hry se Islanďanky dočkaly. Na přímý kop z levé strany si naskočila Brynjarsdottirová a překonala vyběhnutou Votíkovou.

V závěrečné desetiminutovce domácí využily otevřené obrany a přidaly díky Gudmundsdóttirové a Jónsdóttirové další dvě trefy. Češky s Islandem prohrály poprvé v historii, dosud dvakrát vyhrály a dvakrát remizovaly.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Kvalifikace mistrovství světa fotbalistek 2023:

Skupina C:

Island - ČR 4:0 (1:0)

Branky: 12. vlastní Votíková, 59. Brynjarsdóttirová, 81. Gudmundsdóttirová, 83. Jónsdóttirová.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová, Bertholdová, Necidová, Dlasková - Dubcová (83. Cvrčková), Cahynová, Svitková, Krejčiříková (72. Szewieczková) - Stašková, Martínková (83. Mrázová). Trenér: Rada.

Kypr - Nizozemsko 0:8 (0:3)

Branky: 19., 49. a 53. Roordová, 3. Miedemová, 11. Van de Donková, 51. vlastní Charalambousová, 81. Smitsová, 87. Van Dongenová.

1. Nizozemsko 3 2 1 0 11:1 7
2. ČR 3 1 1 1 9:5 4
3. Bělorusko 1 1 0 0 4:1 3
4. Island 2 1 0 1 4:2 3
5. Kypr 3 0 0 3 1:20 0

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.