Plzeň rozcupovala Bohemku šesti góly a dotáhla Slavii, Budějovice předvedly obrat

27. 11. 2021 17:28
Fotbalisté Plzně v 16. kole první ligy doma deklasovali 6:0 Bohemians 1905 a v nejvyšší soutěži zvítězili po třech zápasech. Už v úvodním poločase se trefili Luděk Pernica, Jan Kopic a Jhon Mosquera, po změně stran dokonali debakl "Klokanů" Pavel Bucha s Janem Sýkorou a střídajícím Joelem Kayambou.
Luděk Pernica slaví gól Plzně
Luděk Pernica slaví gól Plzně | Foto: ČTK

Viktoria poskočila na druhé místo neúplné tabulky o skóre za Slavii, která má k dobru nedělní utkání s posledními Teplicemi. Plzeň v lize dosáhla nejvyšší výhry od loňského prosince, kdy rozdrtila Teplice 7:0. Pražané venku popáté za sebou nebodovali a jsou dvanáctí. Bohemians vyrovnali nejvyšší porážku v samostatné nejvyšší soutěži, 0:6 už podlehli v Drnovicích v roce 1997.

Do domácí branky se po zápasové absenci způsobené zraněním vrátil Staněk, který první zákrok předvedl ve druhé minutě. Reprezentační gólman nadvakrát zlikvidoval Květův dalekonosný přímý kop.

V 10. minutě otevřeli skóre Plzeňští. Po zaváhání obrany Bohemians nacentroval Čermák do šestnáctky a Pernica umístil hlavičku k tyči. Stoper Viktorie premiérovým gólem v ligové sezoně oslavil návrat do sestavy po dvouzápasovém disciplinárním trestu za vyloučení na Slavii.

Za 20 minut Západočeši z podobné akce zvýšili. Brankář Bačkovský sice vyrazil střelu Mosquery, který ale vzápětí nacentroval na zadní tyč, kde volný Kopic hlavou nezaváhal. Ve 37. minutě Bucha nákopem z vlastní poloviny vyslal do úniku Mosqueru a ten z hranice šestnáctky chladnokrevně přehodil vyběhnutého Bačkovského. Kolumbijský záložník se trefil proti bývalému týmu a v ligovém ročníku si polepšil na pět gólů.

Bohemians vstoupili do druhé půle aktivně a vytvořili si zajímavou možnost, ale Puškáč hlavou minul. Na druhé straně postupoval sám na branku Kopic, ale nechal se vytlačit Köstlem a vystřelil vedle.

Mezi 62. a 64. minutou vstřelili domácí další dva góly. Nejprve si Bucha tečovanou střelou zpoza vápna připsal první ligovou branku v sezoně a poté se po Šulcově přiťuknutí ve vápně trefil také Sýkora.

V 79. minutě Plzeňští uzavřeli skóre po umístěné ráně střídajícího Kayamby. Západočeši v nejvyšší soutěži porazili Bohemians popáté za sebou a doma s "Klokany" drží neporazitelnost od října 1996.

Zlín urval s Baníkem bod

Zlínští remizovali s Ostravou 2:2. Na branku hostujícího Ladislava Almásiho z 16. minuty odpověděl za dvě minuty domácí David Tkáč. V 52. minutě poslal Baník z penalty znovu do vedení střídající Dyjan Carlos de Azevedo, ale v 86. minutě vyrovnal Václav Procházka.

Olomoučtí vyhráli nad Pardubicemi v jejich domácím azylu v pražském Ďolíčku vysoko 5:1. Hanáci v nejvyšší soutěži potřetí za sebou neprohráli, naplno však bodovali po pěti zápasech. Sigma se posunula na šesté místo neúplné tabulky. Naopak Východočeši nezvítězili podesáté z posledních 11 kol a zůstali na 14. pozici.

České Budějovice v oslabení senzačně otočily zápas se Slováckem a zvítězili 3:2. Hosté vedli po gólech Jana Kalabišky a Lukáše Sadílka 2:0 a od 69. minuty hráli přesilovku po vyloučení domácího Jakuba Hory.

V 72. minutě ale snížil střídající Matěj Valenta a v závěru dokonal málokdy vídaný obrat v početní nevýhodě dvěma brankami Fortune Bassey. Slovácko prohrálo poprvé po osmi kolech a může přijít o druhé místo v tabulce. Dynamo doma v lize podruhé za sebou zvítězilo a je osmé.

Podívejte se, jak se hraje fotbal v Červených Janovicích | Video: Aktuálně.cz, Vojtěch Dvořák

16. kolo první fotbalové ligy (hráno v Praze v Ďolíčku):

FK Pardubice - Sigma Olomouc 1:5 (1:2)

Branky: 16. Tischler - 13. Růsek, 23. Zmrzlý, 49. Poulolo, 68. González, 78. Látal. Rozhodčí: D. Černý - Hrabovský, Kotík - Adámková (video). ŽK: P. Černý (Pardubice). Diváci: 458 (omezený počet).

Pardubice: Boháč - Halász, Čihák (36. Lupač), Toml, Čelůstka - Jeřábek, Červ (84. Šimek) - Tischler, Beran (46. Matějka), Cadu - P. Černý (73. Huf). Trenér: Novotný.

Olomouc: Macík - Poulolo, Hubník, Vepřek (76. Látal) - Zahradníček, Greššák (36. Sedlák), Breite, González (76. Spáčil), Zmrzlý - Daněk (76. Uriča), Růsek (87. Matoušek). Trenér: Jílek.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Slovácko 3:2 (0:1)

Branky: 81. a 84. Bassey, 72. Valenta - 19. Kalabiška, 52. Sadílek. Rozhodčí: Ginzel - Váňa, Novák - Petřík (video). ŽK. Valenta, Horejš (trenér) - Sadílek, Havlík, Daníček. ČK: 68. Hora (Č. Budějovice). Diváci: 857 (omezený počet).

Č. Budějovice: Vorel - Čolič (90.+5 Škoda), Králik, Sladký, Skovajsa - Čavoš (64. Valenta), Hora - Van Buren, Mihálik (64. Vais), Mršič (46. Tolno) - Bassey (90.+7 Javorek). Trenér: Horejš.

Slovácko: Nguyen - Reinberk (88. Vecheta), Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Sadílek (88. Šašinka), Havlík - Petržela (75. Navrátil), Kohút (66. Daníček), Holzer (75. Tomič) - Jurečka. Trenér: Svědík.