59. Kozák (pen)
2. Krejčí
27. Čvančara
50. Čvančara

Hezké odpoledne, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání 21. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Zlínem a Spartou Praha. Zápas začíná v sobotu 25. února v 15 hodin.

V týdnu pokračovaly vyřazovací boje v evropských soutěžích, bohužel však bez českých celků. Ty se tak nyní stejně jako ostatní týmy z velkých lig plně soustředí na svou domácí soutěž. A ta začíná být v úvodu jarní části sezony pekelně zajímavá. Během čtyř kol se totiž zamotal boj o titul. Po podzimu vedoucí Plzeň už dvakrát prohrála, po třech výhrách před týdnem zaváhala i Slavia. Třetí výhrou v řadě se k vedoucí dvojici přiblížila Sparta. Ta využila zaváhání obou celků a dnes může alespoň na pár hodin bodově dotáhnout Plzeň. V cestě jí stojí ale Zlín se zkušeným koučem Pavlem Vrbou, který chce pomoct k záchraně i body proti bývalému zaměstnavateli.

Letenský celek nezačal jarní část optimálně. V Olomouci nepředvedl úplně ideální výkon a remíza byla pro oba spravedlivým vyústěním. Poté ale přišel zlom, doma otočil Priskeho tým duel s Mladou Boleslaví, navíc si pomohl čtyřmi góly. O týden později si zastřílel ještě více ve vršovickém Ďolíčku. Bohemians zdemolovali tenisovým výsledkem 6:2. Brankově pak před týdnem přišlo zhoršení, herně však šlo zřejmě o nejlepší zápas Sparty za dlouhou dobu. Letenští díky němu doma porazili Jablonec 3:0 a dostali se na dosah svým rivalům.

První půle se Severočechy ještě nebyla tak dominantní, v té druhé jsme mohli vidět nejlepší verzi Sparty za dlouhé měsíce. Rozestavení 3-4-3 pomohlo na podzim k výhře v Plzni a dobrým výsledkům před dlouhou pauzou. Malinko byli kritizováno, že v ofenzivě to tým brzdí. Jenže vše musí jít postupně, nejprve pomohlo letenským ustálit defenzivní část hry a druhá půle s Jabloncem odkryla ofenzivní potenciál letenských. Sedmnáct střel za poločas, z toho devět na bránu, skvělé napadání a převážně rychlá hra po zemi. Pokud bude v tomto Sparta pokračovat, musíme ji regulérně považovat za konkurenta Slavie a Plzně v boji o ligový primát.

Takto dnes vypadá základní jedenáctka Sparty. Je stejná jako minule, uzdravit se tak stihl Kaan Kairinen, který proti Jablonci musel střídat a nahradil ho víc než dobře Qazim Laci. Dnes ale opět hraje finský záložník po boku Lukáše Sadílka. Defenzivní řada zůstává stejná. Do útoku se pak po karetním trestu vrací Tomáš Čvančara. Místo něj minule naskočil Awer Mabil, po neuspokojivém výkonu ho nahradil Martin Minčev a hra letenských šla nahoru. Dnes však vedle Kuchty a Haraslína dostává šanci právě vytáhlý střelec Čvančara.

Zlín je v úplně jiné pozici. Zoufalý ze své tabulkové pozice angažoval zkušeného kouče Pavla Vrbu, který po Spartě skončil předčasně i ve svém domovském Baníku Ostrava. Bývalý trenér Plzně nebo české reprezentace začal hrát své oblíbené 4-2-3-1 a využívá především zkušeností svých opor. Zlín má totiž s přehledem nejstarší tým v lize, v boji o záchranu to ale nemusí být úplně špatná strategie. Přesto mohou chybět i síly. Jaro ale rozjeli Moravané solidně, remizovali doma s Baníkem i v Jablonci, poté vyhráli doma s Teplicemi. První porážka přišla až před týdnem s Pardubicemi. V tabulce jsou ale ševci stále předposlední se stejným bodovým ziskem jako poslední Pardubice. Ztrácí pak tři body na Teplice a Jablonec. Body tak nutně sbírat musí.

Kouč domácích Pavel Vrba volí dnes tuto sestavu. Znovu nuceně naskakuje na levém kraji obrany Antonín Fantiš, vedle něj pak Václav Procházka, Simerský a Cedidla. Střed pole dnes bude vyztužen, o defenzivní část se postarají Hlinka a Didibe, před nimi bude tvořit trio Vukadinovič, Hrubý a Čanturišvili. Na hrot se po karetním trestu vrací zkušený dlouhán Libor Kozák.

Oba celky už jsou na trávníku, budou hrát ve svých typických dresech.

Sudí Zelinka právě odstartoval zápas.

2

Čanturišvili byl u míče dřív než Čvančara, jenže pod tlakem míč neodkopl a nabídl soupeři rohový kop.

2

Tak to je bleskový start. Rohový kop Kairinena prodloužil na první tyči Vitík za sebe, kde nabíhal kapitán Ladislav Krejčí a doklepl míč do prázdné brány.

6

Wiesnerův centr proletěl až na zadní tyč k Sadílkovi, jeho přihrávku z voleje ale domácí obrana zablokovala.

8

Haraslín krásně předal míč do tandemu Zelenému, jenže jeho střílený centr Kuchtu nenašel.

8

Sparťané se dožadují písknutí penalty, když centr Čvančary trefil ruku Fantiše. Kope se ale jen rohový kop.

12

Wiesner tentokrát centroval levou, Čvančara z těžké pozice hlavou zakončil, Rakovan šel ale na zem a pohodlně vyrazil.

14

Po pěkné akci Vukadinoviče vracel míč do ohně Fantiš, jenže obrany Sparty míč odkoplo do bezpečí.

20

Dobrá šance pro Spartu. Skvěle napadali Vitík i Kairinen, poté se míč dostal přes Čvančaru až k Haraslínovi. Ten si udělal na hranici vápna dovolil kličku, levačkou však těsně minul bránu Zlína.

23

Rychlost nabíral Libor Kozák, za obranu Sparty se však pořádně nedostal. Skvěle totiž zasáhl Martin Vitík.

27

Nejlepší střelec Sparty Tomáš Čvančara oslavuje návrat do sestavy gólem. Pomohl mu Jan Kuchta, který vyhrál souboj s Procházkou a přiťukl míč spoluhráči z útoku. Čvančara se pak s míčem nepáral, zpoza vápna vyslal razantní střelu. Gólman Rakovan jí jen vyrazil před sebe a Čvančara na rozdíl od zlínských obránců pokračoval kupředu a míč s přehledem dorazil za bezmocného brankáře Zlína, kterému nikdo nepomohl.

29

Z dálky pálil Haraslín, bránu však přestřelil.

34

Centry létaly teď z obou stran, jenže ani Wiesnerův pokus, ani ten z druhé strany od Haraslína adresáta nenašly.

41

Vukadinovič zkusil zakončit zevnitř vápna akrobaticky přes hlavu, jenže bránu Kováře netrefil.

45

Jan Kuchta mohl přidat před pauzou třetí gól Sparty. Čvančara mu poslal pěkný míč do běhu, jenže sparťanský útočník se po kličce Rakovanovi dostal do úhlu a do odkryté brány se netrefil.

První půle nabídla 2 branky. Tu první vstřelil už ve druhé minutě hostující kapitán Ladislav Krejčí, když dorazil hlavičku Vitíka po rohovém kopu. Šanci měli Haraslín i Kuchta, druhou trefu ale přidal v 27. minutě Tomáš Čvančara. Nejprve tvrdě vystřelil, načež si nehlídaný došel pro dorážku a zvýšil skóre. Zlín byl neškodný a Sparta tak zatím v poklidu směřuje za čtvrtou výhrou v řadě.

46

Druhá půle odstartovala, Zlín udělal v poločase jednu změnu. Ve střed pole nahrazuje Didibu mladý záložník Tom Slončík.

47

Mladý záložník Slončík rozjel pěkný brejk Zlína. Čanturišvili hledal ve vápně Kozáka, o toho se ale postaral Ladislav Krejčí.

47

Lukáš Haraslín je prvním žlutě potrestaným hráčem, když ostře zajel do domácího obránce Cedidly.

48

Matěj Kovář měl práci, poprvé vystřelil na bránu Kováře. Mladý brankář Sparty měl poprvé práci, když musel rychle zareagovat na tečovaný pokus Hlinky.

49

Kuchta si skvěle naběhl, po dobré práci Čvančary, který odtáhl obránce, nahrál Sadílkovi. Jeho pokus Rakovan odvrátil, Sadílek ani Wiesner se navíc nedostali k dorážce.

50

Letenští přesto znovu v úvodu poločasu skórují z rohového kopu. Kairinen si po přihrávce Kuchty mohl dovolit vyslat centr z lepší pozice. Na zadní tyči našel Zeleného, který překonal Rakovana a na brankové čáře míč jistil tečí Tomáš Čvančara.

53

Netrvalo to ani tři minuty a Zlín snižuje. První branky se dočkali po výborné práci Slončíka ve středu pole. Ten posunul doprava Vukadinovičovi a ten našel na hranici penaltového puntíku Roberta Hrubého. Zkušený záložník pak zakončil přesně.

57

Po rohovém kopu Zlína zahrál rukou Jaroslav Zelený a domácí ševci tak budou kopat pokutový kop.

59

Penaltovou odpovědnost na sebe vzal Libor Kozák a snižuje stav utkání na 2:3.

60

Matěj Kovář musel z brankové čáry na poslední chvíli odvracet míč směřující do brány. Neskutečný zvrat v utkání.

63

Jan Kuchta sice vybojoval faul na Martinu Cedidlovi, jenže kromě obránce Zlína dostal i sparťanský útočník. Po odpískání totiž vehementně protestoval u sudího Zelinky.

66

Také Libor Kozák dostal žlutou kartu. Nedovoleně zastavil průnik Haraslína na půlce Sparty.

66

Dvojí střídání Sparty. Lukáše Sadílka nahradil Qazim Laci a Tomáše Čvančaru vystřídal tradiční žolík Martin Minčev.

67

Kozák se vřítil do vápna, jeho střílený centr ale odvrátil Sörensen.

69

Po faulu na střídajícího Laciho dostal žlutou kartu také Robert Hrubý.

70

Také další vytáhlý střelec gólu dnes dohrál. Libora Kozáka nahrazuje Nedeljko Kovinič.

72

V druhé půli se nám to začíná žlutit, Martin Minčev zastavil rodící se brejk Zlína faulem na Hrubého. Byla to už 4. žlutá karta bulharského útočníka.

75

Jan Kuchta se dostal znovu za obranou domácích a s přehledem překonal i brankáře Rakovana. Poté se mávl ofsajd a ten posvětil i VAR.

78

Haraslín sice přímý kop neposlal přes zeď, k ráně se pak ale po dobré individuální práci dostal. Zajistil však jen roh.

79

Po odraženém rohu pálil Qazim Laci z nadějné pozice hodně nad bránu.

79

Poprvé na jaře si zahraje i talentovaný Adam Karabec. Nahradil Jana Kuchtu. Na hrot se tak přesunul Martin Minčev.

82

Zlín už mohl být poslán definitivně do kolen. Standardní situaci Kairinen chtěl zakončit Minčev, hlavou ale trefil břevno.

82

Dvojí změna v kádru Zlína. Čanturišviliho nahradil Fillo, Hlinku pak Balaj.

84

Na centr Hrubého ze standardní situace dobře naskakoval Kovinič, míč ale jen lehce lízl a Kováře neohrozil.

85

I nový muž Martin Fillo se uvedl faulem, který neváhal sudí Zelinka posoudit jako žlutý.

86

Martin Fillo jako zkušený sedmatřicetiletý hráč předvedl velkou klukovinu. Minutu po své první žluté kartě fauloval ostře podruhé a na trávníku tak pobyl jen 4 minuty a zamířil do sprch.

89

Jan Mejdr nahradil Tomáše Wiesnera, takže jde o výměnu post za post.

90

Sparta se zapotí, Zlín se dostal do vápna, ale ze skrumáže neohrozil branku favorita.

90+1

Nastavuje se 5 minut.

90+2

Obrovská šance Zlína. Vukadinovič našel na vápně Balaje, ten se šikovně otočil, ale těsně minul bránu Kováře.

Je konec, Sparta vítězí ve Zlíně 3:2.

Tak toto byla reklama na český fotbal. První půle byla jednoznačná, favorizovaná Sparta dvakrát udeřila a jasně směřovala ve Zlíne za třemi body. Tím spíš když v úvodu druhého dějství přidal Čvančara svůj druhý gól a zvýšil na 3:0. Jenže moravský celek se rychle zvedl a udělal ze zápasu drama.

Tři minuty po třetím gólu letenských se totiž z brejku trefil Hrubý a vykřesal naději. O další čtyři minuty později zahrál rukou ve vápně Zelený a Zlín dostal možnost kopat penaltu. Tu proměnil Kozák a zadělal na drama. Pražané se poté báli o své vedení, zvýšit jej mohl Minčev, trefil ale břevno. Domácí měli několik dobrých závarů, navíc v 92. minutě spálil velkou šanci Balaj.

Sparta tak vyhrála 3:2, dotáhla se bodově na Plzeň a na rozdíl 2 bodů od Slavie. Oba celky ale ještě duel 21. kola čeká. Ode mě to je pro tuto chvíli vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.