Trávník vstřelil hattrick Příbrami, Jablonec vyhrál 6:0. Slovácko posedmé prohrálo

20. 10. 2018 17:10
Zlín remizoval s Olomoucí, slezské derby dopadlo remízou. Slovácko prohrálo posedmé v řadě a může padnout na poslední příčku.
Fortuna:liga 2018, Příbram - Jablonec, Michal Trávník, Vladimir Jovovič
Fortuna:liga 2018, Příbram - Jablonec, Michal Trávník, Vladimir Jovovič | Foto: ČTK

Olomouc - Fotbalisté Jablonce vyhráli ve 12. ligovém kole v Příbrami vysoko 6:0. V závěru první půle se trefili Jakub Považanec s Janem Chramostou, po pauze si mezi 51. a 68. minutou připsal svůj premiérový hattrick v nejvyšší soutěži Michal Trávník a pak se povedenou ranou z přímého kopu blýskl opět Považanec.

Severočeši si připsali nejvyšší ligové vítězství od října 2014, kdy doma deklasovali Duklu také 6:0. Jablonec vyhrál čtyři kola po sobě a ztrácí už jen bod na čtvrté místo. Navíc se ideálně naladil na čtvrteční zápas Evropské ligy s Astanou. Příbram utrpěla nejvyšší soutěžní prohru od loňského debaklu 1:8 se Slavií a prohrála potřetí z posledních čtyř kol. Za poslední dva duely navíc desetkrát inkasovala.

Jablonec měl u Litavky hned v úvodu první velkou šanci. Trávník ve třetí minutě našel nabíhajícího Holeše, ale ten zblízka minul. Příbram se snažila hrát svůj typický ofenzivní fotbal a většinu první půle byla favoritovi minimálně vyrovnaným soupeřem.

V 19. minutě si vytvořili domácí největší šanci. Po pěkné kombinační akci přihrál Mingazov před branku, ale Hlúpik sám před gólmanem špatně trefil míč a prakticky nevystřelil.

Po půlhodině hry hosté přidali a v 36. minutě se dočkali vedení. Masopust se obtočil na rohu pokutového území kolem dvou hráčů a přihrál před prázdnou branku Považancovi, který nemohl minout.

V první minutě nastavení úvodního dějství si Severočeši náskok pojistili. Na Trávníkův přímý kop si naskočil Chramosta a hlavou překonal Švengera.

Domácí kouč Csaplár po půli dvakrát vystřídal, ale jeho svěřenci na zvrat neměli. Ve 49. minutě ještě Masopust vystřelil nepřesně, dvě minuty nato však za vápnem napřáhl Trávník a povedenou ranou k tyči zvýšil.

Příbram následně zcela odpadla a na její branku se valil jeden útok za druhým. Chramosta ještě mířil mimo, ale v 64. minutě fauloval Skácel a Trávník z penalty přidal čtvrtý gól. Tři minuty poté zkompletoval reprezentační záložník hattrick, když s klidem zakončil další kombinační akci do otevřené domácí obrany.

V 73. minutě Severočeši slavili pošesté. Považanec z přímého kopu z dobrých 30 metrů trefil přesně horní roh a skvostné střele uznale zatleskali i domácí fanoušci. Jablonec vyhrál v Příbrami v lize počtvrté za sebou.

Fotbalisté Zlína ve 12. kole první ligy v Olomouci neudrželi vedení, remizovali 1:1 a prodloužili sérii bez vítězství na čtyři utkání. Sigma v nejvyšší soutěži neprohrála se "Ševci" posedmé za sebou a od března 2008. Moravské derby krátce po pauze gólově otevřel Francouz Jean-David Beauguel precizním přímým kopem, čtvrt hodiny před koncem vyrovnal střídající Jiří Texl.

Zlínští byli v úvodu nebezpečnější. Matejov z dálky vypálil nad břevno, branku minula i hlavička Beauguela. Francouzský útočník předtím dostal míč do sítě, ale gól neplatil kvůli jeho ofsajdu. Domácí poté hru vyrovnali a ve 24. minutě podržel Zlín brankář Dostál zneškodněním Plškovy hlavičky.

Závěr prvního poločasu znovu patřil zlínskému týmu. Hnaníček však v dobré pozici trefil pouze Buchtu a ještě větší šanci zahodil v poslední minutě Lukáš Holík, který sám před olomouckým gólmanem zamířil těsně vedle.

I druhý poločas začali lépe "Ševci". Bartošákovu ránu ještě vyrazil Buchta, ale v 50. minutě se postavil k přímému kopu Beauguel a levačkou přesně trefil horní růžek. Byl to pro něj sedmý ligový zásah v sezoně.

Olomoučtí se poté zvedli a soupeře zatlačili. Po závaru v pokutovém území Štěrba minul branku. V 76. minutě Plšek nacentroval do šestnáctky, Nešpor ještě promáchl, ale volný Texl nezaváhal. Pětadvacetiletý záložník se prosadil po minutě na hřišti. Podle opakovaných televizních závěru však byl Nešpor v těsném ofsajdu.

V závěru už se skóre nezměnilo. Ránu domácího Housky po teči bránících hráčů skončila vedle, na druhé straně se zase neujaly pokusy Gajiče a Beauguela.

12. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Fastav Zlín 1:1 (0:0)

Branky: 76. Texl - 50. Beauguel. Rozhodčí: Rejžek - Nádvorník, Flimmel. ŽK: Sladký, Buchta - Jiráček, Dostál, Gajič, Bartošák. Diváci: 3429.

Olomouc: Buchta - Sladký, Štěrba (75. Texl), Polom (11. Chvátal, 60. Dvořák), Vepřek - Kalvach - Zahradníček, Houska, Plšek, Pilař - Nešpor. Trenér: Jílek.

Zlín: Dostál - Bačo, Buchta, Gajič - Hnaníček, Jiráček - Matejov (90.+2 Libor Holík), Lukáš Holík (70. Hronek), Bartošák - Beauguel, Poznar (80. Jakubov). Trenér: Bílek.

1. FK Příbram - FK Jablonec 0:6 (0:2)

Branky: 51., 65. z pen. a 68. Trávník, 36. a 73. Považanec, 45.+1 Chramosta. Rozhodčí: Ardeleanu - Hrabovský, Ratajová. ŽK: Trávník, Lischka (oba Jablonec). Diváci: 2618.

Příbram: Švenger - Nový, Nitrianský, Tregler, Skácel - Květ, Průcha (46. Pejša) - Hlúpik, Rezek, Mingazov (57. Antwi) - Fantiš (46. Voltr). Trenér: Csaplár.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Hanousek - Hübschman (78. Kubista) - Masopust, Trávník, Považanec, Jovovič (68. Acosta) - Chramosta (66. Ikaunieks). Trenér: Rada.

Baník Ostrava - MFK Karviná 1:1 (0:1)

Branky: 73. Fleišman - 37. Guba. Rozhodčí: Franěk - Kotík, Vlasjuk. ŽK: Fleišman, Fillo - Ba Loua, Lingr, Letič, Panák, Berkovec. ČK: 59. Letič. Diváci: 11.002.

Ostrava: Laštůvka - Pazdera (46. Mešaninov), Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo, Jánoš (86. J. Šašinka), Hrubý, Holzer - O. Šašinka (55. Jirásek), Diop. Trenér: Páník.

Karviná: Berkovec - Čolič, Panák, Janečka, Moravec - Smrž, Budínský - Ba Loua (90. Krivák), Lingr (77. Dramé), Letič - Guba (74. Ramírez). Trenér: Nádvorník.

1. FC Slovácko - FK Teplice 0:2 (0:2)

Branky: 1. Vaněček, 31. Krob. Rozhodčí: Machálek - Mokrusch, Kotalík. ŽK: Petr, Havlík - Čmovš, Vaněček, Hora, Hyčka. ČK: 49. Čmovš. Diváci: 3192.

Slovácko: Daněk - Juroška, Krejčí, Hofmann, Reinberk (56. Kalabiška) - Daníček - Navrátil, Havlík, Janošek (66. Machalík), Petr (56. Kubala) - Kuchta. Trenér: Vlachovský.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Čmovš, Král, Krob - Ljevakovič - Moulis (73. Hyčka), Kučera, Trubač (58. Jeřábek), Hora (87. Shejbal) - Vaněček. Trenér: Hejkal.