Viktoria Žižkov zvládla mission impossible a zachránila se ve druhé lize

25. 5. 2019 17:58
Fotbalisté Žižkova se nečekaně udrželi v druhé lize. Viktoria v posledním 30. kole vyhrála v Chrudimi 2:1 a posunula se ze dna tabulky na nesestupové čtrnácté místo, přestože ještě čtyři zápasy před koncem sezony ztrácela na záchranu šest bodů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Z druhé ligy sestoupily Táborsko a Znojmo, které v posledním kole prohrály. V souboji účastníků baráže utrpěla Jihlava debakl 1:6 s Brnem, vítěz soutěže a postupující mezi elitu České Budějovice zvítězily v Třinci 3:2.

Žižkovu se vyplatila změna trenéra a návrat kouče Zdeňka Haška. Pražané pod jeho vedením vyhráli tři z posledních čtyř kol a skoro senzačně se dokázali na poslední chvíli vyhnout sestupu. Viktorii dnes zajistili setrvání v druhé lize dvě "slepené" branky v 18. a 22. minutě v podání Kubaly a Žežulky.

Nováček z Chrudimi ještě do půle snížil a po změně stran měl obrovský tlak. Šance ale neproměnil a ve čtvrté minutě nastavení hosty od sestupu zachránila tyč. Žižkov si v klíčovém utkání připsal první venkovní výhru v sezoně, předtím na hřištích soupeřů získal jen bod.

Znojmo a Táborsko měly před posledním kolem o bod více než Žižkov, závěrečný zápas sezony ale nezvládly. Znojemští utrpěli debakl 1:7 ve Varnsdorfu, pod který se hattrickem podepsal domácí Ondrášek. Jihomoravany od sestupu nezachránil ani návrat zkušeného kouče Kalvody tři kola před koncem.

Táborsko na hřišti čtvrtého Hradce Králové drželo naději na záchranu déle než Znojmo ve Varnsdorfu. Jihočeši dokonce na startu druhé půle přežili pokutový kop, ale v 83. minutě přece jen inkasovali od Šípka a prohráli 0:1.

Na baráž o nejvyšší soutěž proti prvoligovému soupeři se mnohem lépe naladilo třetí Brno, které zvítězilo v Jihlavě nečekaně vysoko 6:1. Dva góly si za Zbrojovku připsal Zikl. Domácí Vysočina doplatila na to, že na rozdíl od hostů šetřila více hráčů základní sestavy.

České Budějovice podtrhly suverénní výkony v soutěži výhrou 3:2 v Třinci. Jednou se trefil i nejlepší střelec soutěže Ledecký a tabulku kanonýrů ovládl s 18 brankami. Slezané v závěru dvěma góly snížili, ale srovnat nedokázali.

Ve zbylých zápasech posledního kola utrpěl Sokolov i vinou červené karty debakl 1:5 s Ústím nad Labem, Vítkovice porazily Pardubice 1:0 a Vlašim podlehla nováčkovi z Prostějova 0:1.