Konec zápasu
AC Sparta Praha
5. Tetteh
19. Kanga (pen)

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání 9. kola Fortuna:ligy mezi Zlínem a Spartou Praha. Duel začíná v 15:00.

Na programu Fortuna:ligy je už deváté kolo a již včera do něj vstoupil obhájce titulu ze Slavie. Sešívaní doma před Ligou mistrů přehráli Slovácko pohodlně 3:0. S chutí si zastřílela také Mladá Boleslav, která tenisovým skóre 6:0 roznesla Příbram. Teplice dokázaly v Liberci uhrát remízu 1:1 a už v pátek Olomouc doma přehrála 2:0 Opavu. Dnes jsou na programu další tři utkání, Karviná přivítá Bohemians, Ostrava České Budějovice a Sparta zavítala do Zlína. Zítra pak kolo uzavře duel Jablonce s Plzní. My se však budeme věnovat duelu Sparty na půdě Zlína.

Oba celky doufají, že jim reprezentační přestávka pomohla zkonsolidovat hru a vrátit výsledky na pozitivní notu. Letenští z posledních pěti duelů vyhráli jen dvakrát, doma porazili Příbram a Baník. Jenže přišly také porážky a remíza, navíc s neuvěřitelným množstvím inkasovaných branek. V Mladé Boleslavi Jílkovi svěřenci prohráli 3:4, v Liberci 1:3 a doma remizovali s Olomoucí 3:3. Deset inkasovaných gólů ve 3 zápasech, to bude chtít Sparta rozhodně napravit. Jenže Pražané to nebudou mít vůbec jednoduché, jednak ve Zlíně loni na podzim prohráli 0:1. pak je také kosí spousta zranění.

Už tak rozsáhlou marodku sparťanských fotbalistů rozšířil obránce Matěj Hanousek. V posledním ligovém utkání před reprezentační přestávkou s Olomoucí (3:3) si přivodil svalové zranění a podle klubového webu bude Pražanům chybět několik týdnů. Hanousek patřil v úvodu sezony ke stabilním členům základní sestavy a z deseti soutěžních utkání nehrál jen jednou. Sedmý tým ligové tabulky má dlouhodobě mimo hru kapitána Bořka Dočkala, Václava Kadlece, Ondřeje Zahustela, Václava Drchala, Filipa Panáka, Matěje Pulkraba a ještě několik týdnů nebude k dispozici ani Costa. Do plného tréninku se znovu zapojili Martin Frýdek a Andreas Vindheim, který už hrál v reprezentační přestávce tréninkové utkání proti Žižkovu a předtím nastoupil za béčko. Podobně je na tom i David Lischka, jenž nabírá kondici po zimní operaci srdce.

Matěj Hanousek.
Matěj Hanousek. | Foto: Milan Kammermayer

V této sestavě naskočí dnes letenský celek. V obraně dostává téměř po dvou měsících šanci Semih Kaya, jemuž bude parťáka ve středu obrany dělat uzdravený David Lischka. Levý kraj obrany při zranění Hanouska obstará Martin Frýdek. V záloze dostává šanci Mandjeck, na hrotu má před Kozákem přednost Tetteh.

Zlín určitě není spokojen s dosavadním vývojem sezony. V osmi zápasech jen třikrát vyhrál a k tomu pětkrát prohrál. Svěřenci zkušeného kouče Josefa Csaplára dokázali jen jedinkrát vyhrát dvakrát v řadě, když vyhráli s Teplicemi a v Opavě. Jenže poté přišly dvě porážky, které vrátily zlínské na zem. Doma totiž ostudně podlehli 1:4 Karviné, načež nedokázali bodovat ani na půdě nováčka z Českých Budějovic. Kvůli tomu je Fastav na dvanáctém místě se ziskem devíti bodů a náskokem jen tří bodů na poslední Karvinou. Na nakopnutí si vybrali sice těžký duel, věří však, že se Spartou můžou uspět.

Tuto sestavu zvolil kouč Zlína Josef Csaplár. Figurují v ní také dvě nové posily, gruzínský obránce Andro Giorgadze, záložník Zdeněk Folprecht a hrotový útočník Tomáš Wágner.

Ve Zlíně je takřka vše připraveno, za pár minut utkání 9. kola Fortuna:ligy začne.

Utkání právě odstartovalo, Zlín i Sparta hrají ve svých tradičních barvách dresů. Domácí ve žlutomodré kombinaci, Pražané tradičně v rudých dresech.

1

Tomáš Wágner se rval do koncovky po spolupráci s Poznarem. Wágner změnil během pár měsíců angažmá už podruhé, v létě odešel z Karviné do Mladé Boleslavi, jenže Nikolaj Komličenko nakonec zůstal, a tak silový útočník byl nadbytečný a odešel hostovat právě do Zlína.

4

Ofsajd byl odmáván i odpískán Plavšićovi.

5

Skvělý začátek pro Spartu. Benjamin Tetteh se odvděčil za důvěru kouči Jílkovi. Kanga vysunul do vápna Frýdka, jeho přihrávka našla Krejčího v gólové šanci. Ránu záložníka Sparty sice gólman Dostál vyrazil, jenže nepomohl mu jeho kolega z obrany Azackij, který promáchl při odkopu a dovolil útočníkovi letenských zakončit do odkryté brány.

9

Sparta si užívá start do utkání a snaží se ve Zlíně udeřit co nejdřív podruhé.

11

Poznar se po úniku Čanturišviliho tlačil přes Frýdka, jenže centr do šanci neprošel, chopil se jej dnes první brankář Sparty Milan Heča.

13

Poznar tentokrát v o poznání lépe pozici, jenže z hranice vápna po přihrávce Maška bránu úplně minul.

15

Hložek se z pravé strany dostával na střed hřiště směrem k vápnu, ale k zemi jej poslal Petr Jiráček, kapitán Zlína.

17

Sparta bude kopat penaltu. Kanga náramnou kolmicí vyslal do vápna Tetteha, ten sice nabíhal z úhlu, brankář Dostál ale vyběhl až příliš zbrkle a útočníka Sparty poslal k zemi.

18

Tetteh je ještě ošetřován, při kontaktu s Dostálem a při pádu si zřejmě poranil koleno.

19

Guélor Kanga penaltu proměňuje a přidává druhou trefu svého celku. Jeho penaltu sice Dostál vystihl, jenže míč pod ním prošel do brány.

24

Zlín se snaží s výsledkem něco udělat, aktivní je především Čanturišvili. Jeho centr našel na zadní tyči Fantiše, jeho hlavička ale nebyla ani přihrávkou, ani střelou.

25

Kanga další kolmicí vysílal dopředu Tetteha, ten v souboji s Buchtou vybojoval alespoň roh.

27

Jiráček se dostal ke střele, ale těžký kop z hranice vápna nezvládl.

28

Mašek to z levé strany zkusil sám, bránu ale přestřelil.

34

Hložek si navedl míč na střed, levačkou ale bránu Zlína přestřelil.

38

Zlín se už radoval z branky, jenže radost překazil praporek pomezního. Wágner vyhrál hlavičku, Mašek poté doklepával do odkryté brány. Opakovaný záběr ukázal, že rozhodnutí bylo při nejlepším hodně sporné.

43

Tetteh byl ve velké šanci, do poločasu mohl Zlín dorazit. Z hranice vápna ale sražený Plavšićův centr nedokázal poslat mezi tři tyče.

45

Nastavují se 3 minuty.

První půle je minulostí, Sparta vede ve Zlíně pohodlně 2:0.

Letenský celek může být po delší době spokojen. Neinkasoval a navíc hned dvakrát během úvodní části skóroval. Už v páté minutě otevřel skóre Tetteh, když využil zaváhání Azackého. Spartě to však nestačilo a přidala i druhou trefu. Opět u toho byl Tetteh, který byl ve vápně sražen Dostálem. Nařízenou penaltu proměnil Kanga, který přihrávkou rozjel i akci před prvním gólem. Tetteh mohl přidat i další trefu, ale ve velké šanci před pauzou selhal. Zlín měl náznaky, ale do větší šance se nedostal.

Druhá půle začala.

47

Centr na Wágnera sice neskončil střelou, ale odražený míč napálil Mašek. Ani tak však míč neprošel až k bráně Heči.

48

Nadějný brejk Sparty zazdila nepřesná přihrávka Tetteha směrem k Hložkovi.

52

Kanga je dnes u všeho důležitého. Měl zhruba z 22 metrů hodně času a prostoru, tak zkusil vypálit. Jeho rána skončila na spojnici břevna a tyče.

58

V šestnáctce Sparty spadl k zemi Mašek, přesto se faul nepískal.

62

Andro Giorgadze poprvé v české lize vidí žlutou kartu, když šel hodně ostrým šlapákem do Tetteha.

63

Benjamin Tetteh dal gól, vybojoval penaltu, ale také toho spoustu schytal, proto byl vystřídán Liborem Kozákem.

70

Poprvé střídá i Liberec. Andro Giorgadze ukončil svou premiéru na hřišti, místo něj přišel Lukáš Bartošák.

72

Podruhé dnes střídá i Sparta. David Lischka zřejmě ještě nezvládne 90 minut, po vleklých zdravotních potížích jej střídá Dávid Hancko.

73

Také další ze zlínských posil uviděla žlutou kartu, tentokrát byl potrestán Zdeněk Folprecht.

74

Adnan Džafič nahrazuje Tomáše Wágnera.

78

Jiráček vysunul Džafiče, ten však přes Frýdka vybojoval jen rohový kop.

78

Zraněný Krejčí pokračovat ve hře nemůže, nahrazuje jej tak Michal Trávník.

81

Libor Kozák v činnosti, která mu v této sezoně jde nejvíc, tedy pálení šancí. Plavšićův centr sice měl vytáhlý útočník na dlouhou nohu, přesto se s míčem dalo udělat mnohem víc.

84

Poslední střídání zlínského celku. Fantiše nahradil na trávníku Železník.

88

Folprecht se opřel do skákajícího míče z velké dálky, ale bránu Sparty neohrozil. Zlín nevystřelil ani jednou mezi tři tyče.

90

Nastavuje se 5 minut.

90+3

Sparťané si opatrně hlídají své vedení, takticky toto utkání zvládá velmi dobře.

Je konec, Sparta si zkušeně pohlídala své vedení a vyhrála ve Zlíně 2:0.

Sparta se po reprezentační pauze dočkala vítězství, když vyspělým výkonem přehrála Zlín. Na půdě trápícího se celku se ujala vedení už v 5. minutě, když Tetteh využil nedůrazu Azackého. Za dalších 14 minut proměnil penaltu Kanga a Sparta byla rázem na koni. Od té chvíle hra postrádala sice spád a atraktivitu, přesto ji měli Pražané pod kontrolou. Zlín se držel ve středu pole, ale v zakončení byl jalový jednou neohrozil bránu Sparty a zaslouženě prohrál potřetí v řadě.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek dne.