AC Sparta Praha
0:0
0:0
FK Jablonec

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání 16. kola Fortuna:ligy mezi Spartou Praha a Jabloncem. Zápas začíná v 17:00.

16. kolo Fortuna:ligy uzavře zřejmě největší šlágr tohoto víkendu. Utkají se totiž dva celky z první pětice. Do včerejška ještě třetí a čtvrtý tým tabulky. Pražská Sparta a severočeský Jablonec. O bod před Jablonec a na úroveň Sparty se totiž včera dostal po výhře nad Opavou Zlín, který je nadále asi největším překvapením této sezony. Kontakt s čelem mírně ztratil po třetí prohře v řadě ostravský Baník. Zápas rudých se zelenými bude bojem o třetí příčku, ale také se bude bojovat o to, kdo se přiblíží plzeňské Viktorii. Ta totiž ztratila v Liberci a v případě výhry by Sparta na druhý celek tabulky ztrácela už jen 3 body, Jablonec případně 4. Ještě o další čtyři body před Plzní trůní na čele po výhře v Karviné Slavia.

Letenský klub se nepotýká s úplně ideální formou. Z posledních šesti ligových utkání hned třikrát prohrál a jen dvakrát vyhrál. Všechny tři porážky však přišly na hřišti soupeřů, doma Sparta příliš neztrácí. Zatím v sezoně jen dvakrát doma remizovala, s Příbramí i Slavií shodně 2:2. Zdeňku Ščasnému budou dnes chybět trvalí marodi Ben Chaim, Kadlec a Zahustel. Svůj dvouzápasový trest kvůli osmi žlutým kartám odpykává Guelor Kanga. Pro příští zápas ns Slovácku už ale gabonský záložník bude k dispozici.

Severočeši nezačali sezonu úplně šťastně, z prvních tří kol získali jen jeden jediný bod. Ještě v půlce září doma prohráli vysoko 0:3 s Mladou Boleslaví. Jenže v duelu s Plzní přišel zlom. Radovi svěřenci přehráli obhájce titulu 3:0 a nastartovali čtyřzápasovou vítěznou sérii. Během ní dokázali například vyhrát 6:0 v Příbrami. Po remíze v derby s Libercem přišel ale opět návrat na vítěznou vlnu. A opět poněkud tenisovým výsledkem. Na hřišti Dukly vyhrál Jablonec 6:2. Formu potvrdil i s Bohemians. Jen v evropské lize doplácí na nováčkovskou daň a těžkou skupinu.

Zatímco Spartu táhnou především zahraniční akvizice jako Stanciu, Chipciu, Kanga nebo Tetteh, Jablonec vystřelil vstříc čelu tabulky za pomocí domácí líhně. V útoku se prosazuje čerstvý reprezentant Martin Doležal, trefil se již sedmkrát. Kometou sezonu je však Michal Trávník. Ofenzivní středopolař, který hokejovou terminologií vede produktivitu soutěže. Ke svým osmi brankám totiž přidal i stejný počet nahrávek. To vše v patnácti kolech, každé kolo Fortuna:ligy tak vyprodukuje branku nebo gólovou přihrávku. I díky tomu má Jablonec s 33 brankami druhý nejlepší útok soutěže za Slavií. A skvěle si vede i vzadu, inkasoval 14x, pevnější defenzívu mají jen Slavia a právě dnešní soupeř ze Sparty. Oba pražské kluby inkasovaly dvanáctkrát.

Fortuna:liga 2018, Příbram - Jablonec, Michal Trávník
Fortuna:liga 2018, Příbram - Jablonec, Michal Trávník | Foto: ČTK

Sestava Sparty

Nita - Wiesner, Radaković, Costa, Civić - Chipciu, Stanciu (C), M. Frýdek, Plavšić - Tetteh, Pulkrab.

Náhradníci: Heča - Vácha, Vatajelu, V. Vukadinović, Josef Šural, Mebrahtu, Hložek.

Sestava Jablonce

V. Hrubý - Holeš, Břečka, Lischka, Matěj Hanousek - Hübschman (C) - Jovović, Trávník, Považanec, Sobol - Doležal.

Náhradníci: Hanuš - Hovorka, Kratochvíl, Chramosta, Janković, V. Kubista, Čvančara.

Sparta dnes slaví 125. výročí. V sestavě se představuje překvapivě Tomáš Wiesner na pravém kraji obrany. Bude to pro něj první start v základní sestavě. Alexander Chipciu se tak posunul na pravý okraj zálohy. V základní jedenáctce Jablonce se nesmí představit Hovorka hostující právě ze Sparty. Nahradil jej Břečka, jinak je jedenáctka severočechů očekávaná. Utkání po doznění sparťanské hymny v podání dětského sboru brzy začne.

Zápas, který řídí zkušený rozhodčí Pavel Královec, právě začal. Jablonec hraje ve svých tradičních zelených dresech, Sparta ve výročních, které mají černou barvu.

1

Už v 16. vteřině se Jablonec dostal k ohrožení branky Sparty. Rychlou akci Sobola s Považancem chtěl zakončit z první Jovović, bránu ale minul.

2

Sobol je v úvodu utkání hodně aktivní, tentokrát jeho centr z levé strany ale zamířil do zámezí.

4

Tetteh si dobře naběhl do vápna a hledal ještě někoho ve vápně, ale Lischka skluzem míč zastavil.

5

Reprezentant Martin Doležal přichycen v ofsajdové pasti.

7

Efektní kličkou se ve středu pole uvedl Michal Trávník, musel pak být zastaven Pulkrabem.

8

Hrubý v bráně Jablonce musel jít do akce. Stanciu se pěkně uvolnil a zkoušel pálit z dlouhé vzdálenosti. Přízemní ránu ale brankář Jablonce pokryl.

11

Stanciu posílal střílený centr do vápna, míč však odklidil z bezprostřední blízkosti brány Hanousek.

13

Sparta se dostala do šance hodně krkolomným způsobem po Plavišćově zablokované ráně, Tetteh ale nadvakrát nedokázal dostat míč do brány. První pokus zablokoval Břečka, druhý pak vyrážel Hrubý.

18

Tetteh se tentokrát pokusil sám vytvořil šanci pro spoluhráče, jeho centr z levé strany ale nikoho ve vápně nenašel.

19

Stanciu zkusil standardní situaci z úhlu využít k přímé střele na bránu. Rumunský záložník ale lehce bránu Hrubého přestřelil.

22

Největší šance utkání brankou neskončil. Tetteh se krásně položil do tečovaného centru Plavšiće, ale jeho hlavičkový pokus famózně vytáhl Hrubý na rohový kop.

25

Civić posílal centr na Tetteha, toho ale tentokrát dobře pokryl Břečka.

26

Do skákajícího míče ze z velké vzdálenosti opřel Považanec, trefil však jen připravenou náruč Florina Nity.

27

Plavšić našel centrem Pulkraba, ten zkoušel hned z první zakončit, jenže míč měl trochu za sebou a bránu Jablonce neohrozil.

29

Sparta je ale aktivnější, Civić posílal z levé strany střílený centr, Holeš jej ale zablokoval mimo dosah Hrubého.

35

Centr Frýdka z přímého kopu odvrátil dobrým výběhem Hrubý. Značně otřesen je již pár minut Tetteh.

37

Trávník napřáhl ke střele, ale ani teč obránce Costy Nitu nerozhodila a míč pokryl.

38

Vlastimil Hrubý opět v akci, tentokrát musel pokrýt hlavičku Pulkraba po dalším z centrů z levé strany.

40

Považanec vyslal z dálky propagační ránu, Nita neměl problém ji chytit.

42

První žlutou kartu utkání uviděl Martin Frýdek. Ten ve středu hřiště zastavil zezadu unikajícího Sobola.

44

Chipciu prováhal na hranici vápna ten správný okamžik ke střele. Svůj pokus pak otřel pouze o kolegu Wiesnera.

45

Eduard Sobol nejprve vybojoval žlutou kartu na Frýdkovi, teď ji dostává i on sám po skluzu na Tomáše Wiesnera.

45

Nastavovat se bude jedna minuta.

45+1

Gólman Hrubý chtěl zabránit míči, aby doputoval na rohový kop, jenže vyběhl s míčem až mimo vápno. Sparta tak má možnost zahrávat hodně zkrácený roh.

První půle je minulostí.

První půle sice branku nepřinesla, přesto se dalo na co dívat. V úvodu byl Jablonec hodně aktivní, jenže poté převzala iniciativa Sparta, která byla aktivnější. Hrozila především centry z levé strany. Aktivní byl ve vápně hlavně Benjamin Tetteh, toho však dvakrát dokázal zneškodnit hostující brankář Hrubý. Ten jednoznačně drží Jablonec nad vodou, hosté mohou být rádi za bezbrankový poločas.

Petr Rada do druhé půli vymyslel jednu změnu. Miloš Kratochvíl nahradil Vladimira Jovoviće, který si neplnil dobře své defenzivní povinnosti.

Druhý poločas právě odstartoval.

51

Druhá půle začala klidněji než ta první, zatím jde především o boj ve středu pole.

53

Do akce musel i ve druhé půli Hrubý, tentokrát zastavoval přízemní ránu Stancia z hranice vápna.

56

Stanciu čekal ve vápně na oblouček Frýdka, ale Hanousek míč odkopl včas před kapitánem Sparty.

57

Jablonec mohl mít k dispozici samostatný únik Sobola. Jenže Kratochvíl poslal přihrávku na paty ukrajinského záložníka a z nadějné akce nebylo vůbec nic.

59

Kratochvíl opět hledal dlouhým míčem Sobola, jenže před ním zasáhl Radaković.

60

Miloš Kratochvíl vypálil z větší vzdálenosti, jenže poté se skácel k zemi. Muž, který je na hřišti zhruba patnáct minut, zřejmě bude muset i střídat.

62

Frýdkovu ránu zablokoval Lischka, Stanciu poté pálil mizerně.

62

Poprvé střídá Sparta, Plavšiće nahradil na hrací ploše Bogdan Vatajelu.

63

Miloš Kratochvíl střídá kvůli problémům se zády. Nahradil jej Vojtěch Kubista.

66

Sparta se poprvé v druhé půli dostala do šance a hned to byla gólovka. Matěj Pulkrab totiž orazítkoval hlavou po centru Wiesnera tyč. Od té se míč odrazil do Hrubého a poté do bezpečí. Trávník poté byl v souboji s Pulkrabem.

68

A je tady z ničeho nic penalta. Sudí Královec se šel podívat na video po šanci Pulkraba. Po zákroku Holeše totiž Trávník v souboji o míč nakopl nohu útočníka Sparty. Královec se rozhodl pískat penaltu.

69

Nicolae Stanciu nedává penaltu! Kopl ji opravdu mizerně, ale Hrubý výborně vystihl směr a je největší hvězdou utkání.

71

Sparta ale v tlaku, centry lítají do vápna Jablonce. Obrana severočechů však stále drží.

76

Druhé střidání Sparty. Josef Šural nahrazuje v útoku Sparty Matěje Pulkraba.

76

Stanciu dvakrát poslal centr z brankové čáry do malého vápna. Poprvé odvrátila před Šuralem obrana Jablonce, po druhé míč proletěl mimo nebezpečí.

78

Eldar Ćivić uviděl žlutou kartu, když poslal na trávník Michala Trávníka.

78

Vukadin Vukadinovič je posledním střídajícím Sparťanem. Na hřišti nahradil Wiesnera. Chipciu se tak stáhne na pravý kraj obrany.

81

Jablonec zahrozil z rohového kopu. Tradiční zbraň severočeských a navíc Achillova pata letenských. Trávníkův dobrý centr prodlužoval směr brána Lischka, Nita byl ale připraven.

83

Naposledy střídá také Petr Rada. A vypadá to, že chce strhnout utkání na svou stranu. Eduarda Sobola působícího na levém kraji zálohy nahradil útočník Jan Chramosta.

84

Zažlutilo se před obličejem Tomáš Hübschmana, který agresivně sestřelil vysokou nohou Vatajela.

85

Vukadinovič opřel svůj centr od Hanouska, vybojoval však rohový kop.

87

Ošetřován je Michal Trávník, vypadá to na svalové zranění. Jablonec však už 3x střídal, možná bude muset dohrávat v oslabení.

88

Michal Trávník to zkusí rozběhat po obstřiku.

90

Stanciu sice při pokusu o centr trefil Kubistu, jenže míč se ještě odrazil do zámezí od dnešní kapitána Sparty.

90

Nastavovat se budou 4 minuty. A Michal Trávník v jeho úvodu vybojoval dobrou standardní situaci. Zřejmě obstřik kelenem trochu zabral.

90+2

Trávník si nenechal možnost zahrávat přímý kop vzít, jenže trefil pouze připravenou zeď.

90+4

Chramosta se se štěstím dosral k zakončení, ale míči nedal patřičnou razanci.

Je konec, Jablonec odváží z Generali Areny bod za remízu 0:0, fanoušci Sparty pískají.

Spokojenější budou po šlágru 16. kola Fortuna:ligy určitě hostující hráči z Jablonce. Ti si totiž odváží z hlavního města bod za remízu 0:0. Vše ale mohlo být úplně jinak. Sparta byla především v první půli aktivnější, jenže nebývale neaktivní Jablonec potrestat nedokázala. V druhé půli měl tlak letenských gradovat, ale nakonec to taková jízda nebyla. Během dvou minut však mohli svěřenci Zdeňka Ščasného rozhodnout. Nejprve trefil Pulkrab tyč, poté po faulu na téhož hráče zazdil penaltu Stanciu. Skvěle zasáhl brankář Jablonce Hrubý, který držel hosty celý zápas.

Od té chvíle už si ani Sparta, ani zraněními trošku decimovaný Jablonec, nedokázali bránu soupeře ohrozit a fanoušci se branky nedočkali. Sparta tak udržela třetí místo, ale na Slavii ztrácí propastných 9 bodů. Jablonec se drží Sparty na dosah bodu, bodově srovnal Zlín.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.