27. Tetteh
34. Tetteh
90. Stanciu
89. Potočný

Vítejte u online přenosu z utkání 9. kola Fortuna:Ligy mezi Spartou Praha a Slovanem Liberec. Zápas začíná na Letné v 19:00 a v televizi ho můžete sledovat na kanálu O2 Sport.

Sparta Praha se nenechala rozhodit reprezentační přestávkou a důležitý duel v Ostravě zvládla na výbornou. Díky výhře 1:0 udržela ligovou neporazitelnost a momentálně jí po osmi kolech patří 3. místo s 20 body.

Navíc si výborně vede i v defenzivní fázi. S pouhými čtyřmi obdrženými brankami má spolu se Slavií nejlepší obranu v celé soutěži.

Před vlastními fanoušky Pražané odehráli prozatím čtyři duely a pouze jednou před nimi ztratili body v zápase s Příbramí. Přesto jim však se ziskem 10 bodů náleží 3. pozice v tabulce domácích týmů.

I v dnešním měření sil se trenér Ščasný musí obejít bez zraněného Ben Chaima, Drchala, Kadlece a Zahustela. Pozitivum ovšem je, že se po jednozápasovém karetním trestu vrací do sestavy nejlepší střelec letenských Guélor Kanga.

Radost pražské Sparty.
Radost pražské Sparty. | Foto: ČTK

Slovan Liberec si zatím nejspíš nepočíná dle svých představ a v osmi zápasech získal jen 10 bodů, které stačí na 9. příčku soutěže. V minulém kole navíc prohrál na Dukle, pro kterou to byly vůbec první body novém ročníku.

Slovanu se nedaří ani ve střílení gólů. V dosavadním průběhu jich nastřádal pouze 8, což je třetí nejhorší vizitka ve Fortuna:Lize.

Na půdě soupeřů se liberečtí fotbalisté představili ve čtyřech případech, ale pouze jednou odcházeli jako vítězové. Čtyři body jim tak vynesly 8. pozici v tabulce venkovních mužstev.

Také Liberec nemá dnes k dispozici kompletní kádr. Mimo hru zůstávají zranění Knejzlík s Marou.

Úvodní sestavy:

AC Sparta Praha: Nita - Chipciu, Radaković, Kaya, Costa - Stanciu, Kanga, M. Frýdek, Plavšić - Josef Šural (C), Tetteh.
Náhradníci: Heča - Civić, Vácha, Štetina, Pulkrab, Sáček, Mebrahtu.

FC Slovan Liberec: Hladký - Mikula, Kačaraba, Vukliševič, Hybš - Breite (C), Ševčík - Aarons, Oršula, Kerbr - Potočný.
Náhradníci: Nguyen - Koscelník, Malinský, Pešek, Pázler, Oscar, Mashike Sukisa.

Rozhodčí: Ardeleánu - Myška, Caletka.

Komise rozhodčích se ještě vrátila k utkání Baníku se Spartou a uznala, že sudí Královec chyboval.

Liberec má určitě co napravovat. V minulém kole prohrál na půdě poslední Dukly, pro kterou to byly vůbec první body v sezóně.

Na hrací plochu právě přichází trojice sudích, kterou doprovází hráči obou celků. Za malou chvíli začínáme.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Po Šuralově dobré práci zahrávala Sparta hned v první minutě rohový kop, který výborně rozehrál Stanciu, jenž našel hlavu nabíhající Tetteha, který zakončoval jen přesně do rukavic Hladkého.

2.

Také Liberec se snažil prosadit v prvním útoku, ale po akci na levé straně sebral míč ve vápně Florin Nita.

3.

Liberec napadá vysoko svého soupeře, ale Sparťané situaci skvěle vykombinovali a pokračují směrem k bráně Slovanu.

4.

Mikula u rohového praporku možná trochu zbytečně fauloval Plavšiće a pro Spartu se tak rýsuje další standardka.

5.

Na přední tyči si posléze nabíhal na centr Kaya, avšak před ním dobře zasáhli liberečtí fotbalisté, kteří balon odhlavičkovali do bezpečí.

6.

Kanga výbornou prací ve středu pole rozjel rychlý kontr Sparty, který táhl Stanciu. Před hranicí vápna se rozhodl zaseknout si míč na levou a poté prudce vypálil po zemi. Balon ovšem těsně minul pravou tyč liberecké brány.

7.

Tetteh v dalším útok vracel míč ve vápně Šuralovi patou, avšak přihrávku k domácímu kapitánovi nepustila liberecká defenzíva a následovat bude odkop v podání Hladkého.

9.

Kanga v těžké pozici poslal míč nůžkami vpřed, kde si jej zpracoval na prsa Tetteh. Ten byl následně povalen hostujícím hráčem a Pražané tak zůstanou u balonu.

10.

Breite posléze dobře ustál souboj ve středu hřiště, načež hru roztáhl doprava, kde se jeho spoluhráčům sice podařilo odcentrovat, ale jejich nabídka nenašla nikoho v modrobílém dresu.

12.

Sparta to poté zkoušela dlouhým nákopem na Plavšiće, po kterém mohla ještě vhazovat. Po chvíli Pražané dostali míč do pokutového území, avšak Šural se za vysokým míčem dral marně.

14.

Další šance domácího celku. Stanciu vyslal kolmici za obranu na naběhnutého Tetteha, kterému sice dokázali hosté zakončení znepříjemnit, ale sparťanský útočník poté přeci jen dokázal vystřelit. Hladký však zapracoval skvěle a ránu vyrazil na roh.

15.

I po něm má v moci míč liberecký gólman, který si centr od rohového praporku stáhl na malém vápně do rukavic.

16.

Liberec neuspěl ani svým druhým útočným pokusem v krátkém časovém úseku a dopředu uháněla Sparta. Hladký nezastavil sraženou ránu Stanciua na hrací ploše a následuje další roh domácích.

17.

Domácí následný rohový kop rozehráli nakrátko, což jim přineslo kýžený úspěch. NICOLAE STANCIU se u brankové čáry protáhl kolem dvou protihráčů a z rohu malého vápna tečovanou ranou překonal Hladkého na bližší tyči.

19.

Potočný poté pozdním a hlavně zbytečným skluzem dojel Radakoviće a od sudího dostává svou čtvrtou žlutou kartu v sezóně.

19.

21.

Sparťané posléze znovu hrozili po levé straně, avšak Hladký vyběhl z brány a tečovaný centr uschoval do rukavic.

24.

Nyní to byl znovu Tetteh, který mohl uhánět sám na Hladkého. Hostující brankář však skvěle vyběhl a šanci Sparty zneškodnil. Veškerý vzruch však byl navíc zbytečný, jelikož byl máván ofsajd domácího forvarda.

25.

Chipciu se posléze dostal v dobré střelecké pozici v pokutovém území ke střele. Tvrdou ranou ovšem vyprášil jen rukavice hostujícího brankáře.

26.

Domácí atak poté skončil u Kačaravby, který nepovolil Šuralovi dostat se do zakončení. Sparta ovšem zůstane u míče a bude vhazovat.

27.

Netrvalo dlouho a náskok Sparty je již dvoubrankový. Stanciu výborně prostrčil míč na pravé straně Frýdkovi, jenž pěknou přihrávkou oslovil na malém vápna BENJAMINA TETTEHA, který střelou o tyč překonal Hladkého.

29.

Pražané vzápětí měli možnost dalšího rohového kopu, avšak tentokrát úspěšní nebyli a třetí branku nepřidali.

30.

Kanga byl poté povalen u postranní lajny Aaronsem, který se hodně zlobí na hlavního sudího. Nic však na jeho výroku nezmění a bude se kopat proti bráně Liberce.

31.

Zatímco na hrací ploše zůstal po střetu s Costou ležet Aarons, akce Sparty pokračovala. Kangovi ovšem ránu liberecká obrana zastavila a poté balon odkopla do zámezí.

33.

Sparta ovšem neustává v útočení a dál obléhala pokutové území Liberce. Teď si však jeho obrana bude moci oddechnout, jelikož se Kanga nacházel v ofsajdovém postavení.

34.

A s Libercem to nevypadá vůbec dobře, protože po zhruba půlhodině prohrává již o tři góly. Po Aaronsově ztrátě podnikli domácí další rychlý kontr, po kterém si BENJAMIN TETTEH na levé straně vápna zasekl míč do středu a krásnou ranou na zadní tyč překonal Hladkého potřetí.

36.

Domácí fanoušci zjevně nemají dost a žádají po svých hráčích, aby Liberci nadělili bůra. Nutno říci, že hosté k němu nemají vůbec daleko.

37.

Poté o sobě dali vědět také hosté. Ránu zpoza šestnáctky ale nasměroval Mikula pouze do náruče Florina Nity.

38.

A zase rychle na druhou stranu. Nicolae Stanciu také pálil z hranice pokutového území, avšak nyní nemířil přesně a zakončení poslal do boční sítě.

39.

Josef Šural aktivní hrou vybojoval pro Spartu rohový kop. Po rozehrávce nakrátko centrovali domácí do ohně, kde vše z pohledu Liberce vyřešil brankář Hladký.

40.

Aarons se dobře obtočil kolem Costy, ale následně nepřihrál přesně. Míč tedy v pohodě sebral domácí Martin Frýdek.

41.

Šural si nyní splnil defenzivní povinnosti, ale jen za cenu nedovoleného zákroku. Standardní situace pro Liberec.

42.

Poprvé vážněji zahrozil i Liberec. Ševčík z přímého kopu dobře nacentroval do šestnáctky, kde hlavou zakončoval Kačaraba. Nita ovšem tygřím skokem střelu u své levé tyče zlikvidoval.

43.

Srdjan Plavšić si ukousl velké sousto a poté byl sražen Breitem. Sudí nechal hru plynout, ale pro Liberec ani z tohoto útoku nezapršelo.

45.

Tetteh se ve středovém kruhu ocitl na zemi, ale ne vlastní vinou. Zezadu byl povalen jedním z hostujících hráčů a Pražané tak mohou v poklidu rozehrávat.

45.

Hlavní arbitr v první půli nastavuje 1 minutu.

45+1

Sparta již v závěru půle nikam nespěchá a kombinuje s míčem v okolí půlící čáry.

45+2

Skončil první poločas.

Je za námi úvodní půle zápasu, která vyšla Spartě náramně. V 17. minutě poslal domácí zaslouženě do vedení Nicolae Stanciu, jenž ranou z rohu malého vápna překonal Hladkého. O deset minut navíc bylo na Letné veselo podruhé. Benjamin Tetteh proměnil ve druhý gól přihrávku Frýdka z pravé strany. Ve 34. minutě se poté znovu prosadil Benjamin Tetteh, po jehož trefě Hladký kapituloval potřetí. Liberec se do větší šance dostal až v závěru. Po přímém kopu Ševčíka ovšem Kačaraba Nitu nepřekonal a domácí si tak odnáší do kabin pohodlný náskok.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Taras Kačaraba již do druhého poločasu nezasáhne a na místo něj si zahraje Elvis Mashike.

46.

Mashike se ihned zapojil do útoku a vybojoval pro Liberec rohový kop. Z něj sice nedokázal zahrozit, ale po chvíli se přeci jen ke střele dostal. Aaronsův pokus byl sražen na další roh.

47.

Po něm již vznikl před bránou Sparty menší mela, kterou musel řešit až včasným výběhem Florin Nita, jenž byl navíc hostujícím hráčem faulován.

49.

Benjamin Tetteh opět sprintoval za přihrávkou za obranu, avšak nyní měl k míči blíže brankář Hladký, jenž se sklouzl po trávníku a míč schoval v náručí.

50.

Radaković zastavil další akci Liberce a poté do něj ještě vlétl Kerbr, jemuž je pískán útočný faul.

52.

Potočný měl nyní dostatek času i prostoru k centru zleva, ale nabídka se mu nakonec nepovedla a balon přeletěl nad hlavami všech zúčastněných v pokutovém území až do autu.

53.

Na trávníku zůstává ležet Benjamin Tetteh a po chvíli je hra přerušena, aby mohl být domácí útočník ošetřen.

54.

Tetteh zřejmě v souboji inkasoval nějaký nepříjemný úder do choulostivých míst a odchází po svých za postranní lajnu.

54.

Tak pozor, rozhodčí šel ještě situaci překontrolovat na videu a okamžitě sahá do zadní kapsičky. Z ní tasí červenou kartu, kterou ukazuje Damjanu Vukliševićovi, který úmyslně nakopl Tetteha do rozkroku.

56.

Poté ještě nejspíše za nemístné protesty uviděl žlutý kartónek také Radim Breite.

58.

Poprvé střídá také Sparta. Srdjan Plavšić pouští do hry Eldara Civiće.

59.

Sparťané poté zahrávali další roh a po Stanciuově centru se snažil hlavičkovat Tetteh. Toho ovšem míč po odskoku od trávníku přeskočil a Liberec se tak ubránil.

61.

Rolando Aarons je dalším hráčem, který má dnes odpracováno. Na trávník se podívá Martin Koscelník.

62.

Liberec nakonec nedokázal zpoza vápna zakončit a na hrací ploše posléze po Kangově zákroku zůstal ležet Ševčík. Vzápětí se ovšem zvedá a bude pokračovat ve hře.

64.

Po další ztrátě Liberce se málem do zakončení dostal Tetteh. Hostující brankář ovšem včas vyběhl a vznikající nebezpečí zlikvidoval.

66.

Tempo hry ve druhém poločasu trochu opadlo a Sparta už se nemusí nikam bezhlavě hnát. Liberec má navíc situaci velmi stíženou, jelikož dohrává bez vyloučeného Vukliševiće.

66.

I přes početní nevýhodu se hosté odhodlali ke střele ze střední vzdálenosti, avšak rána Mikuly trefila přesně prostor, kde byl připraven Florin Nita.

67.

Také Kanga nyní pálil zpoza vápna, ale stejně jako Mikula před malou chvílí, pálil do rukavic soupeřova brankáře.

68.

Guélor Kanga za potlesku tribun odchází ze hřiště. V tomto duelu si zahraje také Michal Sáček.

69.

Benjamin Tetteh byl poté přistižen v ofsajdovém postavení a hrát tak budou moci liberečtí fotbalisté.

70.

Po faulu domácích poté Potočný zahrával přímý kop, avšak centr příliš přetáhl a ten následně nadvakrát zkrotil v rukavicích Florin Nita.

71.

Martin Koscelník byl v souboji s Civićem příliš pozdě, a tak domácího hráče atakoval za hranou pravidel, což sudí navíc ocenil žlutou kartou.

72.

Tetteh se posléze srazil s jedním z protihráčů, avšak oba fotbalisté se rychle oklepali a pokračují v utkání.

73.

Dlouhý nákop Pražanů dopravil Koscelník zkušeně hlavou ke svému brankáři, který okamžitě posílá míč zpět na kopačky svých spoluhráčů.

74.

Po dlouhé době si Sparta vypracovala další gólovku. Z levé strany vápna přihrával Sáček na zadní tyč, kde ve skluzu zakončoval Josef Šural. Nabídku však měl na dlouhou nohu a odkrytou bránu nedokázal trefit.

75.

Dvougólový střelec Benjamin Tetteh odchází ze hřiště. Atmosféru utkání okusí také Golgol Mebrahtu.

77.

Sparťané nyní sice kombinovali na polovině Liberce, ale další zakončení si vypracovat nedokázali. To může na druhé straně zkusit pro změnu Slovan.

78.

Poslední střídání hostů obstaral Filip Oršula, kterého nahrazuje Tomáš Malinský.

80.

Poté zkoušel své štěstí Nicolae Stanciu, jenž napřáhl ke střele zhruba z pětadvaceti metrů, ale Hladkého bránu bohužel pro Spartu přestřelil.

81.

Dnešní utkání sleduje 11 867 diváků.

82.

Kombinace Liberce po zásahu Frýdka u střídaček skončila. Hosté ovšem zůstanou u míče a mohou alespoň vhazovat.

83.

Stanciu po rychlém brejku ihned hledal ve vápně Mebrahta, ale přihrávku srazila liberecká obrana zpět k rumunskému záložníkovi. Sparta poté míč zakopává do autu, jelikož na polovině hřiště zůstává ležet Chipciu.

84.

Chipciu se však již zvedá a vypadá to, že bude moci pokračovat ve hře i nadále.

85.

Míč se nyní při sparťanském obléhání odrazil od Stanciua až k brankáři Hladkému, který uklidňuje situaci a zakládá další akci Liberce.

86.

Sparta již pochopitelně nemá kam spěchat, a tak si vyměňuje míč v poklidu na vlastní polovině.

87.

Až teď se vydali domácí směrem vpřed, ale nakonec se ozval hvizd sudího, jenž přisuzuje míč Liberci.

88.

Nyní poměrně nudný druhý poločas narušil ostřejším zákrokem Uroš Radaković, který za svůj faul uviděl žlutou kartu.

89.

Liberec se přeci jen dočkal gólu v závěru a jednalo o branku výstavní. ROMAN POTOČNÝ si vzal na starost standardní situaci možná z třiceti metrů a parádní ranou uklidil míč pod břevno. Nita na ránu vůbec nereagoval, jelikož podle své gestikulace míč vůbec přes zeď neviděl.

90.

Sparta ovšem v o minutu později udeřila počtvrté a rychle tak odpovídá na trefu soupeře. NICOLAE STANCIU dostal míč na dvaceti metrech proti noze a krásnou technickou ranou překonal Hladkého ke vzdálenější tyči.

90+1

Hlavní rozhodčí nastavuje 3 minuty nad rámec řádné hrací doby.

90+3

Ještě jedné branky se málem dočkaly solidně zaplněné tribuny. Civićův centr si na zadní tyči málem srazil do vlastní sítě Malinský. Míč nakonec skončil těsně vedle.

90+3

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno. Sparta o své výhře prakticky rozhodla již v první půli, kdy si vypracoval tříbrankové vedení. Po gólu Nicolae Stanciua ze 17. minuty se ve 27. a 34. minutě prosadil Benjamin Tetteh a akcie Liberce byly prakticky mizivé.

Jakoukoliv šanci na zvrat navíc pohřbil v 54. minutě Vuklišević, jenž se nechal zbytečně vyloučit po zákroku na Tetteha. Už už to vypadalo, že se druhý poločas odehraje v nudném duchu, ale vše změnil závěr duelu. V 89. minutě se o čestný úspěch Slovanu postaral výstavní ranou z přímého kopu Roman Potočný. Hned o minutu později však vrátil Spartě tříbrankový náskok Nicolae Stanciu, který svým druhým gólem pečetil výhru Pražanů v poměru 4:1. Domácí tak berou všechny tři body, kterými prodloužili svou ligovou neporazitelnost a navíc se minimálně do zítra dostali do čela tabulky.