22. Frydrych
45+1 Stoch
47. Stoch (pen)
17. Vyhnal

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání 15. kola Fortuna: ligy mezi Slavií Praha a Fastavem Zlín. Zápas začíná v 17:00.

Ještě jednou se před poslední letošní reprezentační přestávkou vrací také nejvyšší fotbalová soutěž u nás Fortuna:liga. Ta má tento víkend na programu už své patnácté kolo. Již v pátek a sobotu se stihly odehrát tři duely, na vítěznou vlnu se vrátila pražská Sparta, která uspěla proti oslabené Karviné. Nás však čeká souboj prozatím nejlepšího týmu ročníku pražské Slavie. Tu sice můžu ještě před startem utkání předběhnout Viktoria Plzeň, která má stejný počet bodů a stále hraje, v případě výhry nad Zlínem se však sešívaní vrátí do čela tabulky.

Zajímavé bude, v jakém rozpoložení fotbalisté Slavie budou. Přeci jen ještě ve čtvrtek večer hráli obtížný duel Evropské ligy proti Kodani, navíc je trápí rozsáhlá marodka. Přesto jsou i tak velkým favoritem, nemuseli odnikud cestovat a disponují zřejmě nejširším kádrem v celé soutěži. Chybět však budou důležitá hráči jako Coufal, Kúdela, Tecl nebo vykartovaný Traore. Návrat však hlásí kapitán Milan Škoda, který by se rád poprvé podíval na hřiště od začátku utkání a rozvlnil síť za zády soupeřova brankáře, jak býval zvyklý. Začne však jen na lavičce.

Slávisté v ligové soutěži jen dvakrát prohráli a jedinkrát remizovali. Prohráli ještě v srpnu doma s Jabloncem a poté v Ostravě. První remízu si připsali až minulý týden v ostře sledovaném derby se Spartou. V Generali Areně remizovali svěřenci Jindřicha Trpišovského 2:2, když dvakrát udeřili po rohovém kopu. Prosadit se však nedokázali již ve zmíněném čtvrtečním zápase Evropské ligy proti Kodani. I přes obrovskou územní i střeleckou převahu pouze remizovali 0:0. Dnes to budou chtít fanouškům jistě vynahradit.

Tomáš Souček a Martin Frýdek ml. v derby Sparta - Slavia.
Tomáš Souček a Martin Frýdek ml. v derby Sparta - Slavia. | Foto: Milan Kammermayer

Jenže je nečeká nic jednoduchého. Postaví se jim totiž jedno z překvapení letošní sezony, zlínský Fastav. Ten se před tímto kolem držel na výborném čtvrtém místě se stejným bodovým ziskem jako Sparta nebo Baník Ostrava. Právě Sparta a Jablonec se již v tomto kole před Zlín dostali, to ale nesnižuje výborný vstup Moravanů do soutěže. Zlín předvádí pod taktovkou Michala Bílka vyspělý fotbal zaměřený na pevné defenzívě. A přináší to ovoce, před dvěma týdny například Zlín přehrál doma Spartu. Do Edenu tak rozhodně nejede valašský celek jen tak na výlet, bude chtít favorita obrat o body.

Jean-David Beauguel
Jean-David Beauguel | Foto: ČTK

Sestava Zlína

S. Dostál - Matejov, Gajič, Bačo, Bartošák - Li. Holík, Hnaníček, Podio, Jiráček (C) - Vyhnal, Beauguel.

Náhradníci: Šiška - Lu. Holík, Jakubov, J. Balić, Hronek, Železník, Masař.

Sestava Slavie

Kovář - Frydrych, Deli, Ngadeu, Bořil - T. Souček - Stoch, Hušbauer (C), Baluta, Zmrhal - Olayinka.

Náhradníci: Vantruba - Jugas, Sýkora, Zelený, Milan Škoda, Mešanović, Matoušek.

Zlínští už před výkopem předběhli ostravský Baník, který prohrál ostře sledované derby v Opavě a má horší skóre. Před Zlín se však o dva body dostal Jablonec, který si poradil s Bohemians.

Ztratila však Viktoria Plzeň, která doma jen remizovala s Příbramí 1:1. Slavii tak dnes stačí bod k návratu do čela, přesto by určitě Pražané chtěli zaváhání největšího rivala v boji o titul využít.

Oba týmy jsou na hrací ploše v dresech připomínající sté výročí konce 1. světové války. Součástí ceremoniálu bude i přelet vrtulníku a zazní také státní hymna.

Utkání v Edenu právě začalo.

1

Nucenou změnu zaznamenala Slavia i v bráně. Ondřeje Koláře nahrazuje zkušený Přemysl Kovář, který odchytal naposledy celé utkání v lize před víc jak rokem.

2

Po standardní situaci Stocha napálil odražený míč mimo bránu Baluta.

5

K odraženému míči se opět dostával Baluta, ale nakonec nedokázal vypálit. Slavia však bude rozehrávat alespoň roh.

6

První dobrá šance pro Olayinku. Hušbauer skvěle přenesl míč na Frydrycha, který našel přízemním centrem ve vápně nigerijského útočníka, ten ale nedokázal trefit míč v dobré pozici.

9

Bartošákův centr propadl až Matějovovi, toho ale před zakončením zastavil skluzem Deli.

9

Brejk Slavie byl nadějný, ale Olayinka našel ve vápně jen Bača, který odkopl na roh.

13

Zlín trochu v posledních minutách vystoupil ze svého bloku, aby znepříjemnil Slavii rozehrávku. Zatím se jim to daří.

17

Zlín vede na Slavii 1:0. Bartošák poslal z levé strany prudký centr do vápna mezi Deliho a Ngadeua, kde si naběhl Pavel Vyhnal a lehkou tečí překonal Kováře. Hodně podobná branka, jakou Slavia inkasovala v derby proti Spartě.

18

Slávisté se chvilku po brance dostali do dobré šance, ale srovnání se po kombinaci Olayinky se Stochem nedočkali.

21

Stochův pokus z dálky byl zablokován.

22

Vedení Zlína netrvalo dlouho. Olayinka sice po rohu Hušbauera trefil svou hlavičkou jen břevno, míč se však odrazil od dobře dobíhajícího Frydrycha do brány. Opět branka z rohového kopu pro sešívané.

265

Argentinec Podio se dobře proháčkoval přesilou ve středu hřiště, než jej Frydrych poslal k zemi.

29

Bořilův centr pokryl do náruče Dostál.

31

Zlínští ztratili míč v nebezpečné pozici, Stoch našel na hranici vápna aktivního Balutu, jeho pokus ale přeletěl Dostálovu branku.

34

Olayinka přichycen v ofsajdové pasti.

36

Pronikajícího Zmrhala středem hřiště zastavil faulem Matějov a je tak prvním potrestaným hráčem utkání.

41

Zlínská obrana je na tom zatím dobře, moc toho nejlepší ligové ofenzívě nedovolila.

44

Dostál si dal na čas a nakonec před dotírajícím Slávistou musel odpálit míč jen do zámezí.

45

Zajímavá standardní situace pro Slavii z hranici vápna. Josef Hnaníček poslal k zemi svého jmenovce Hušbauera, který už se řítil do vápna. Uviděl žlutou kartu a Slavia má tedy možnost rozehrávat zajímavou standardní situaci.

45

Nastavovat se budou 2 minuty.

45+1

Slavia se ujímá v nastavení první půle vedení a otáčí tak skóre. Nabídnutá přímý kop dokázala stoprocentně využít. A to když přes děravou zeď procpal míč nejlepší střelec Slavie Miroslav Stoch. Dostál si sice sáhl na míč, ale jen si jej srazil do brány.

První poločas právě skončil, Slavia vede 2:1.

Sešívaní se nakonec dočkali a pevnou obranu Zlína pokořili podruhé hned do poločasu. Nejprve však museli srovnat, protože v 17. minutě si na centr Bartošáka naběhl Vyhnal a poslal hosty překvapivě do vedení. Hned za to pět minut ale přišla branka Frydrycha z rohového kopu. Tedy ze situace, ze které dvakrát skórovali v derby. Když už se zdálo, že první půle skončí nerozhodně, udeřil v nastavení nejlepší střelec domácích Miroslav Stoch. Ten z přímého kopu využil prostupnosti zlínské zdi a překulil misky vah na stranu Slavie.

Druhý poločas právě odstartoval.

46

Velká rána pro Zlín hned v první minutě 2. poločasu. Centr Frydrycha propadl až k Matějovovi, který sice nebyl nikým atakován, přesto si míč nechal spadnout na ruku. Sudí Hrubeš neváhal a odpískal penaltu.

47

Miroslav Stoch se ujal míče a z penaltového puntíku se nemýlil - míč napálil pod břevno, Dostál byl bez šance.

51

Málem to byl čtvrtý gól v bráně Zlína. Stochův centr z levé strany sice nenašel hlavu žádného ze spoluhráčů, ale odrazil se od hostujícího Bartošáka jen tyče. Naštěstí pro zlínského obránce pak odskotačil mimo nebezpečí.

54

Další velká šance pro sešívané. Z levé strany mohl unikat sám na bránu Bořil, míč si ale předkopl docela dost před sebe. Sice u něj byl dřív jak brankář Dostál, ale stihl míč kolem něj jen posunout k Hnaníčkovi, který jej odklidil do bezpečí.

56

Zmrhal krásně prošel středem hřiště a pěknou uličkou vyslal do šance Olayinku. Ten sice obešel Dostála, ale místo aby střílel do odkryté brány, spadl bez kontaktu k zemi. Od sudího Hrubeše uviděl žlutou kartu za filmování. Pro Olayinku je to 4. žlutá karta, příští kolo v Karviné si nezahraje.

58

První změna v kádru Slavie, Alexandra Balutu nahradil na hrací ploše Jan Sýkora.

62

Stochův centr byl odvrácen jen k Součkovi, který zkusil vypálit z první, ale rána mu příliš nesedla a bránu neohrozila.

65

Sudí Hrubeš konzultuje s videorozhodčím další situaci, když Souček nastřelil ruku Gajiče. Nakonec ale zřejmě správně penaltu neodpískal.

65

Ngadeu ztratil míč v nebezpečné pozici, jenže Beuaguel z toho nic nevytěžil, obránce Slavie svou chybu napravil.

69

Michal Frydrych je dnes hodně aktivní, což potvrdil i teď, když k němu na zadní tyč propadl centr. Blonďatý obránce zkoušel z úhlu vypálit, bránu Zlína však minul.

70

První změna v sestavě Zlína, Pavla Vyhnala nahradil Petr Hronek.

72

Přízemní prudký centr Matějova z pravé strany odkopl z malého vápna Ngadeu.

73

Lukáš Bartošák je potrestán žlutou kartou za to, že si dovolil komentovat a zlostně gestikulovat neodpískání faulu na svou osobu. Žlutá karta je pro něj čtvrtá, příští kolo tak bude Michalu Bílkovi chybět.

74

Střídání číslo dvě na straně Slavie. Jaromír Zmrhal opouští hrací plochu a nahradil jej kapitán slávistických Milan Škoda. Ten laboroval se zraněním a naposledy před derby i s nemocí.

76

Změna také u zlínských. Pablo Podio přepouští své místo Josipu Baličovi.

77

Jean-David Beauguel těžil z ofsajdového postavení, ani tak ale nedokázal dosáhnout na další z výborných centrů Bartošáka. Zřejmě se již vidí v Plzni.

79

Dobrá příležitost pro Zlín. Z přímého kopu našel krásným centrem kdo jiný než Bartošák Hronka. Jenže střídající hráč z dobré pozice hlavou minul bránu Kováře.

80

Jan Bořil dalším hráčem, který uviděl žlutou kartu. U postranní čáry totiž stáhl k zemi Libora Holíka.

81

Z obrovské dálky to zkusil Josef Hnaníček, bránu Slavie však minul.

83

Olayinkovi dnes asi není souzeno skórovat. Skvěle se podél brankové čáry uvolnil Frydrych, našel poté před odkrytou bránou nigerijského útočníka, ten však trestuhodně minul.

86

Michal Bílek připravil třetí střídání. Na trávníku se objevuje Tomáš Masař, nahradil agilního Lukáše Bartošáka.

88

Naposledy střídá i Jindřich Trpišovský. Peter Olayinka přepustil své místo mladému Janu Matouškovi.

90

Nastavovat se budou tři minuty.

90+1

Dnes to opravdu den zlínského kanonýra Jean-Davida Beauguela nebyl. Proti urostlé stoperské dvojici Slavii a především jeho strážci Ngadeuovi si ani neškrtl.

90+2

Masař se u postranní čáry elegantně zbavil Frydrycha, ale centr mu hrubě nevyšel.

90+3

Zlín prohrává na hřišti soupeřů teprve podruhé v sezoně. Předtím prohrál jen v Plzni.

Utkání právě skončilo, Slavia poráží Zlín 3:1 a posunuje se zpět do čela tabulky.

Dlouho to vypadalo, že Slavia bude mít se zlínskou defenzívou problémy, jenže pomohly opět standardní situace. Z těch padly vlastně všechny tři branky sešívaných. Zlínští sice po brance Vyhnala vedli, jenže se radovali jen 5 minut. Po rohovém kopu srovnával Frydrych. A pak přišly chvíle Miroslava Stocha. Ten se prosadil nejprve v nastavení první půle z přímého kopu, a poté v úvodu toho druhého zase proměnil nařízenou penaltu. Potvrdil tak, že je klíčovým mužem ofenzívy Slavie. Sešívaní měli i další možnosti, přičemž Zlín moc obranu pražského celku nepotrápil. Slavia si tak pohlídala pohodlně svůj náskok a po zaváhání Plzně je v čele tabulky už o dva body.

Ode mě je to pro dnešek všechno, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu.