OGC Nice
47. (pen.) a 50. Škoda
69 a 78. Van Buren
8. Boscagli

Dobrý den, vítejte při sledování přípravného fotbalového utkání mezi týmy SK Slavia Praha a OGC Nice z Francie. Zápas začne v neděli 16. července v 19:00.

Pražská Slavia se v pátek dozvěděla, že se ve třetím předkole Ligy mistrů utká s běloruským Borisovem, anebo s Alaškertem z Arménie. Ještě před startem ostré sezony, ve které budou sešívaní obhajovat domácí titul a po dlouhé době se znovu prezentovat v pohárové Evropě, čeká červeno-bílé poslední přípravné utkání proti francouzskému Nice. Zkouška proti třetímu nejlepšímu výběru uplynulého ročníku francouzské ligy odstartuje v Edenu v 19:00.

Slavia-Celtic Glasgow: Muris Mešanovič
Slavia-Celtic Glasgow: Muris Mešanovič | Foto: Milan Kammermayer

Slavia v minulé sezoně uspěla v domácí soutěži a po osmi letech získala čtvrtý titul v historii české nejvyšší ligy. V konečném účtování skončila první před Plzní a Spartou. Sešívaní si zahráli také tři předkola Evropské ligy, ale do základní skupiny je nepustil silný Anderlecht Brusel. Po úspěšné sezoně prošel kádr slávistů změnami, přičemž odešli brankář Jiří Pavlenka, obránci Michael Lüftner a Jan Mikula či záložníci Antonín Barák s Levanem Kenijou. U kormidla pochopitelně zůstal trenér Jaroslav Šilhavý a nově může spolupracovat s velmi zajímavými posilami.

Do Slavie zamířili německý záložník Halil Altintop z Augsburgu, portugalský záložník Danny z Petrohradu a Ukrajinec Ruslan Rotaň, jenž zastává rovněž pozici v záložní řadě. Mužstvo doplnili i brankář Jan Laštůvka, obránce Jakub Jugas a další dvojice záložníků Jakub Hromada a Daniel Trubač. V šesti přípravných zápasech porazila Slavia Žižkov 2:1, remizovala 0:0 s Českými Budějovicemi, rozstřílela Žilinu 4:0, remizovala 0:0 s Celtikem a 1:1 s Krasnodarem a před čtyřmi dny zdolala na soustředění v Rakousku anglický West Bromwich poměrem 2:1.

Středa 12. července, Pöllauberg (Rakousko), 17:00:

SK Slavia Praha - West Bromwich Albion 2:1 (0:1)

Branky: 51. Deli, 77. Frydrych - 26. McClean.

Slavia-Celtic Glasgow: Halil Altintop
Slavia-Celtic Glasgow: Halil Altintop | Foto: Milan Kammermayer

Základní sestava Slavie:

Laštůvka - Frydrych, Jugas, Deli, Bořil - Souček - Danny, Hušbauer, Rotaň, Zmrhal - Škoda (C). Trenér: Jaroslav Šilhavý.

Náhradníci: Kovář - Bílek, Altintop, Alvir, Ngadeu, Ščuk, Trubač, Švento, Van Buren, Tecl, Mešanovič.

Základní sestava Nice:

Benítez - Burner, Le Marchand, Boscagli, Dalbert - Tameze, Seri (C), Walter - Lusamba, Pléa, Eysseric. Trenér: Lucien Favre.

Náhradníci: Clémentia - Sarr, Souquet, Makengo, Koziello, Marcel, Perraud, Lees-Melou, Srarfi.

Francouzský klub OGC Nice byl založen v roce 1904 a je tradičním účastníkem nejvyšší francouzské soutěže Ligue 1. Mistrovský titul dobylo Nice čtyřikrát v letech 1951, 1952, 1956 a 1959. V loňské sezoně hrálo Nice základní skupinu Evropské ligy, ale ve skupině se Schalke, Krasnodarem a Salcburkem skončilo se šesti body až poslední. Ve francouzské soutěži skončilo Nice na třetím místě za Monakem a Paříží a s bezpečným náskokem jedenácti bodů před čtvrtým Lyonem. Poprvé v historii si tak Nice zahraje novodobou Ligu mistrů, ve třetím předkole změří síly s nizozemským Ajaxem.

Hlavní hvězdou Nice je italský útočník Mario Balotelli, který se však na přípravné utkání do Prahy nevydal. Nice bude chybět i brazilský obránce Dante. Ještě před utkáním s Ajaxem totiž francouzský klub sehraje doma poslední přípravu proti Mönchengladbachu. I tak se ale fanoušci Slavie mohou v Edenu těšit na zajímavé hráče v čele s reprezentantem Pobřeží slonoviny Jeanem Michäelem Serim nebo mladým Francouzem Vincentem Koziellem. Svěřenci trenéra Luciena Favrea odehráli dosud jen tři přátelská utkání proti švýcarskému Nyonu (4:0), Servette Ženeva také ze Švýcarska (3:1) a před třemi dny proti belgickému Gentu (3:2).

Čtvrtek 13. července, 20:30:

KAA Gent - OGC Nice 2:3 (0:1)

Branky: 14. Verstraete, 66. Simon - 41. Balotelli, 53. Souquet, 90. Pléa.

Mario Balotelli a Ricardo Pereira  slaví branku Nice
Mario Balotelli a Ricardo Pereira slaví branku Nice | Foto: Reuters

Poslední vzájemnou konfrontaci Slavie proti Nice si už nikdo z aktivních hráčů obou týmů nemůže pamatovat, ale fanoušci sešívaných jistě rádi vzpomínají, jak jejich tým vyřadil na podzim roku 1997 Nice ve druhém kole Poháru vítězů pohárů

Obě mužstva již nastoupila na trávník. Slávisté budou hrát v červeno-bílých dresech, Nice v černém. Hlavním rozhodčím je Miroslav Zelinka, kterému na čarách pomohou krajané Matěj Vlček a Vojtěch Severýn.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Brankář Nice Benítez měl při napadání Slavie problémy s rozehrávkou, ale se štěstím a s pomocí svých obránců situaci zvládl. Francouzský tým zůstal u balonu.

2.

Eysseric vybojoval pro Nice na útočné polovině vhazování, ale slávisté Dalbertův aut odvrátili. Na míči se ale úřadující mistr české HET ligy neudržel.

3.

Také Le Marchand nepůsobil při rozehrávání ve středovém kruhu příliš přesvědčivě a Slavia získala míč. Dannyho pas ale až na Zmrhala do vápna neprošel.

4.

Zmrhal zastavil útočný výpad pravého obránce Nice Burnera, ale vzápětí jen odevzdal balon. O něco později prodloužil Škoda hlavou míč pouze k soupeřům.

5.

Hušbauer podržel balon ve středu hřiště a přihrál dozadu Frydrychovi. Dále se rozehrávka ubírala na levou stranu a Zmrhalův nebezpečný centr odvracel Le Marchand.

6.

Škoda se tlačil za propadlým balonem, který směřoval do šestnáctky, ale nedostal se k němu dříve než brankář Benítez. Jugas zahrál v souboji s Dalbertem vysokou nohou.

7.

Bořil si na pravé straně pomohl faulem a Nice bude rozehrávat standardní situaci ze zajímavé pozice. K míči se staví reprezentant Pobřeží slonoviny Seri.

8.

Nice proměňuje hned první standardní situaci a dokazuje, jak silná jeho ofenziva je. Na přesný centr Seriho si naskočil úplně volný OLIVIER BOSCAGLI a důraznou hlavičkou prostřelil Laštůvku. Náběh francouzského obránce nejspíš nezachytil Škoda - 0:1!

10.

Stejně jako s West Bromwichem tedy Slavia v prvním poločase prohrává o jednu branku. Nice hraje v úvodu častěji s míčem, Bořil odkopl jen na půlku k obráncům Nice.

11.

Rotaň dvakrát v krátké době fauloval uprostřed hřiště a hosté zůstali u balonu. Eysseric dokázal přejít přes Součka a rozehrát na levé křídlo na Dalberta.

12.

Jugas na levé straně přerušil útočnou akci Nice za cenu autového vhazování. Dalbert rozehrál dozadu, kde spolu kombinují obránci Boscagli a Le Marchand.

13.

Aktivním napadáním si Slavia vybojovala balon a zajímavou útočnou situaci. Danny přihrával do šestnáctky Škodovi, ale kanonýr sešívaných byl v době přihrávky v ofsajdu.

14.

Součkovi se nepovedla narážečka uprostřed hřiště, míč se odrazil k hráčům Nice a pětatřicetiletý Rotaň přidal další nedovolený zákrok.

15.

Jenže fotbalistů z Nice se rozehrávka přímého kopu nakrátko vůbec nepovedla a Slavia zaútočila po levé straně. Zmrhalovu přihrávku uklidil Talmeze skluzem před Hušbauerem na brankáře.

16.

Danny odcentroval z pravé strany a nalezl ve vápně hlavičkujícího Škodu. Benítez jeho hlavičku vyrazil před sebe a dále už nebezpečnou situaci se štěstím vyřešili hostující beci.

17.

Rotaň přihrál doleva Zmrhalovi na paty, a tak udržel český reprezentant balon na hrací ploše jen za cenu jeho odevzdání. Nice v klidu kombinuje na obranné polovině.

18.

Aktivní Danny posílal další míč do vápna, ale připraven byl střelec prvního gólu Boscagli. Po jeho hlavičce pokračují slávisté v útoku po levém křídle.

19.

Danny dostal na pravou stranu parádní přihrávku vzduchem a z prvního doteku dával míč před bránu. Frydrych tečoval míč na přední tyči z ostrého úhlu těsně vedle.

20.

Deli zahrál před Pléou raději na Laštůvku, jenž rozehrál na Jugase. Později skončil výkop zkušeného brankáře u Burnera. Nice hledá cestu přes střed pole.

21.

Talmeze přišel o míč zadarmo ve středovém kruhu, ale Slavie se do šestnáctky v rámci protiútoku nedostala. Rozehrávka, to je zatím činnost, ve které Nice tlačí bota.

22.

Ani Hušbauer, ani Souček balon neudrželi, a tak mohl po levé straně zaútočit mladík Dalbert. Jeho přihrávka po zemi do pokutového území ale zůstala nepochopena.

24.

Hušbauer se pokusil přenést hru doprava na nabíhajícího Dannyho, ale přehnal to s razancí a míč skončil v zámezí. Brankář Benítez vykopává od branky.

25.

Frydrychův centr z pravé strany pouštěl Benítez do autu za sebe, protože měl jistotu, že to nikdo ze slávistů nestihne. Rozehrávka Nice pak ale zase skončila u hráčů Slavie.

26.

Seri přihrál doprava na Burnera, jehož přetažený centr na levém křídle záložník Nice nestihl na hřišti. Laštůvka rozehrál nakrátko, Jugas nakopává balon na Škodu.

27.

Zmrhalův centr na zadní tyč byl také příliš dlouhý. Nice kombinuje v zadní linii.

28.

Souček přečetl přihrávku od Le Marchanda a získal pro Pražany balon. Hušbauer ale nedokázal Dannymu přihrát přesně, a tak mohou dopředu opět hráči Nice.

29.

Souček vybojoval balon ve středu hřiště, ale Zelinka odpískal faul Deliho. Nice si s rozehrávkou dalo načas a nakonec hrálo dozadu. Slavia vyráží napadat rozehrávku.

30.

Lusamba vybojoval vpravo autové vhazování a Nice se pokouší dobýt šestnáctku. Slávistický blok ale působí s výjimkou inkasovaného gólu zatím velmi kompaktně.

31.

Pléa vyrazil proti Součkovi, ten mu ale naznačil pohyb na opačnou stranu a vyjel s balonem dopředu. S rozehrávkou pomáhá Hušbauer, jenž se stáhl na středovou čáru.

32.

Bořil našel na zadní tyči kapitána Škodu, který si ale v souboji s bránícím Dalbertem pomohl faulem. Stejně to vypadalo, že by si odražený balon Nice pohlídalo.

33.

Danny oslovil na pravé straně vzduchem Frydrycha, který velmi šikovně centroval z voleje před branku. Míč mířil na branku, ale Benítez jej dokázal chytit a udržet v rukavicích.

34.

Rotaň si dovolil na obranné polovině obloučkem přehodit Pléu a posunul míč na Jugase.

35.

U postranní čáry se stal Boscagli obětí Škodova faulu. Český reprezentační útočník vlétl do francouzského soupeře tělem po odehrání míče. Důrazu bylo ažaž.

36.

Na zemi zůstal ležet Lusamba, ale tentokrát se o nedovolený zákrok nejednalo. Slávisté počkali, až se Francouz zvedne z trávníku, a následně pokračovali ve hře.

38.

Je pravda, že Pléa svému pádu po souboji s Rotaněm výrazně přidal, ale faul to byl, tak či tak. Nice má podruhé v zápase dobrou možnost standardní situace.

39.

Deli tentokrát v poklidu odhlavičkoval balon na roh, který rozehrával Seri. Centr záložníka z Pobřeží slonoviny odvrátil z prostoru na přední tyči do autu Bořil.

40.

Zmrhal prošel na levé straně mezi dvěma hráči a předal balon Dannymu. Ten se ale octl v obklíčení obránců a nedokázal vystřelit ani přihrát. Slavia zůstává u balonu.

41.

Slávisté po šlapáku na Hušbauera rozehráli standardní situaci velmi rychle a získali rohový kop. Hušbauerův centr ale hráči Nice odvrátili až na polovinu hřiště.

42.

Eyssericova přihrávka skončila až u Laštůvky. Slavia pak míč dlouho neudržela a Laštůvka musel podruhé v zápase pro odražený balon až za šestnáctku. Zvládl to bez chyby.

42.

45.

Slavia se po pravé straně nedokázala protlačit do šestnáctky, ačkoliv byla v posledních minutách aktivnějším týmem. Rozhodčí Zelinka nebude nastavovat ani minutu.

Rohové kopy: 1 - 1

První poločas je za námi a Slavia s Nice od osmé minuty prohrává 0:1. Sešívaní nedokázali při bránění standardní situace zachytit náběh Boscagliho a francouzský obránce hlavou otevřel skóre. Další příležitosti už byly na straně Pražanů. Po centru Dannyho a hlavičce Škody musel reflexivně zasahovat brankář Benítez, o něco později zakončoval z úhlu těsně vedle Frydrych. Slavia je francouzskému týmu vyrovnaným soupeřem, jen se zatím nedokázala prosadit gólově.

46.

Druhý poločas začal.

46.

Nice vystřídalo o přestávce jednou. Ze hry byl stažen Maxime Le Marchand, místo kterého nastoupili Malang Sarr.

46.

Slavia střídá rovnou pětkrát. Trenér Šilhavý nasazuje Michaela Ngadeua, Jasmina Ščuka, Dušana Šventa, Halila Altintopa a Micka van Burena. V zápase nepokračují Tomáš Souček, Ruslan Rotaň, Jaromír Zmrhal, Michael Frydrych a Josef Hušbauer.

47.

Van Buren začal druhý poločas aktivitou na pravé straně a odcentroval do vápna. Lusamba zahrál rukou od těla a rozhodčí Zelinka zcela správně nařídil penaltu.

47.

MILAN ŠKODA pokutový kop proměnil a vyrovnal na 1:1! Zvolil střelu do pravého horního rohu a brankář Benítez na míč nedosáhl, ač stranu trefil a natahoval se.

49.

Fotbalisté Nice se zatáhli na levou stranu a nedovolili odcentrovat Dannymu. Slavie ale pokračuje v útočném rejdění.

50.

Van Buren se znovu protáhl po pravé straně, mezi dvěma hráči pronikl do šestnáctky a přihrál pod sebe na MILANA ŠKODU. Kapitán Slavie pohotově propálil Beníteze a druhým gólem za tři minuty otočil skóre - 2:1!

52.

Jugas přiostřil ve vápně v souboji s jedním z protihráčů a zavánělo to penaltou. Rozhodčí Zelinka ale obránci Slavie důrazný souboj s Pléou odpustil.

54.

Švento pronikl po levém křídle a odcentroval před branku. Škoda se tam při snaze zakončit srazil s Dalbertem a brazilský fotbalista zůstal na trávníku. Nyní už je v pořádku.

56.

Nice působí na začátku druhého poločasu velmi opařeně. Nedaří se mu kombinace ve středu hřiště a ztrácí balon. Van Buren se pouští do dalšího průniku.

58.

Bořil si na pravé straně zpracoval míč a pohotovým obloučkem jej posílal do vápna. Tam hledal Škodu, který však na balon těsně nedosáhl a nemohl zaútočit na hattrick.

60.

Pléa zkusil štěstí ranou ze střední vzdálenosti, ale Laštůvku příliš neohrozil.

61.

Střídání na obou stranách. Kapitána Milana Škodu střídá Muris Mešanovič. Hosté střídají dvakrát. Na hřiště přišli Jean-Victor Makengo a Vincent Marcel, odešli Valentin Eysseric a Jean Michäel Seri.

65.

Omlouváme se za technické problémy. Nice si vybojovalo teprve druhý roh, ale vůbec nedokázalo zakončit. Po přetaženém centru nicméně zůstávají hosté u míče.

67.

Danny se protlačil po levé straně až k šestnáctce a mohl přihrávat Šventovi. O míč ale v rozhodující chvíli přišel. Slavia je ve druhém poločase jasně lepším týmem.

68.

Slavia posedmé v zápase střídá. Danny odvedl skvělý výkon a s potleskem odchází ze hřiště. Nastupuje Daniel Trubač, mladá posila z Hradce Králové.

69.

Druhý poločas patří MICKU VAN BURENOVI! Ngadeu vybojoval při napadání balon a zatáhl ho do pokutového území. Následně posunul doprava na nizozemského útočníka, který měl spoustu času, aby si připravil přesné zakončení. První dvě branky Slavie Van Buren připravil, třetí vstřelil sám - 3:1!

70.

Přátelské utkání proti Nice sleduje v Edenu 12 138 diváků. To je ještě o dva tisíce výše, než dorazilo na Celtic. Aktuálně se fanoušci Slavie radují z vedení a sledují další útok svého týmu.

72.

Přes Bořila a Altintopa se balon dostal k pronikajícímu Mešanovičovi, který vybojoval pro sešívané rohový kop. Domácí fotbalisté se stěhují před bránu Beníteze.

73.

Altintop rozehrál roh po zemi na Bořila, kterému ale centr vůbec nevyšel.

74.

Nice střídá celkem pět hráčů. Odešli Lusamba, Walter, Tameze, Burner a Pléa. Nastoupili Koziello, Srarfi, Koziello, Lees Melou a Souquet.

76.

Laštůvka musel znovu ven z branky, ale opět si poradil s grácií. Zpracoval si balon a od postranní čáry jej nakopl dopředu. Altintop se však na polovině provinil faulem.

77.

Souquet předal míč Lees Melouovi, ale jeho centr dokázali slávisté odvrátit. Na opačné straně vybojoval Trubač autové vhazování, rozehrávat bude Švento.

79.

Slavia dává překrásný čtvrtý gól! Altintop rozehrál standardní situaci na Ngadeua, jehož centr sklepl zprava hlavou do šestnáctky Bořil. Našel úplně volného MICKA VAN BURENA, jenž prostřelil Beníteze a zaznamenal svou druhou branku - 4:1!

80.

Sešívaní hrají ve druhé půli perfektně a soupeře k ničemu nepouštějí. Po dalším průniku Mešanoviče vhazují v těsné blízkosti pokutového území před bránou Nice.

81.

Trubač si zpracoval dlouhý pas a prostrkával míč do vápna na Van Burena. Ten se ale nakonec do zakončení nedostal, obránci ho na poslední chvíli zastavili.

82.

Ngadeuovi vypomohl s napadáním Bořil a na chvilku to vypadalo, že by mohl být úspěšný. Nakonec mu však sudí Zelinka odpískal nedovolený zákrok.

84.

Nice se po delší době usadilo na útočné polovině a kombinovalo na pravé straně. Jeden z hráčů francouzského týmu střílel z hranice šestnáctky velmi nepřesně.

85.

Zahrají si i zbylí slávisté z lavičky. Ze hry odchází Simon Deli, Jakub Jugas a Jan Bořil. Poslední minuty si užijí Jiří Bílek, Marko Alvir a Stanislav Tecl.

86.

Mešanovič si nepohlídal postavení na hraně a byl nachytán v ofsajdu. Do konce zápasu zbývají poslední čtyři minuty a Nice se snaží ještě nasunout na útočnou polovinu.

87.

Teclovi byla odpískána hra rukou, a tak bude Nice rozehrávat nebezpečnou standardní situaci z nějakých dvaadvaceti metrů a středové osy hřiště.

88.

K balonu se postavil Perraud, překopl čtyřčlennou zeď, ale branku Laštůvky ani zdaleka netrefil. Nice se v tomto zápase, zejména ve druhé půli, opravdu trápí.

89.

Srarfiho střela z dálky byla okamžitě zablokována, Makenga nepustil do vápna Ščuk. Tecl později unikl po pravé straně a přihrával před bránu Mešanovičovi. U míče byl dřív Benítez.

90.

Eden vstává na nohy a děkuje Slavii za skvělé představení. Nastavuje se ještě jedna minuta. Hráči v červeno-bílých dresech drží balon na polovině hřiště.

90+1.

Bílek fauloval na půlící čáře, ale Nice rozehrálo pouze nakrátko a snaží se protlačit dopředu. Vypadá to ale, že už Francouze Slavie k ničemu nepustí.

90+1.

Utkání skončilo.

90+1.

Slavia porazila Nice poměrem 4:1.

Slávisté o přestávce mezi poločasy pětkrát vystřídali a vstup do druhé půle jim vyšel náramně. Po centru Van Burena zahrál Lusamba rukou a Škoda proměnil nařízenou penaltu prudkou střelou do pravé strany branky. O tři minuty později přihrál Van Buren po skvělém průniku pod sebe a Škoda propálil Beníteze. V 69. minutě se dočkal sám Van Buren. Ngadeu ukradl míč při rozehrávce Nice a přihrál nizozemskému útočníkovi do vápna. Čtvrtou branku vstřelil znovu Van Buren, tentokrát po krásné akci Altintopa, Ngadeua a Bořila. Slavia porazila třetí mužstvo uplynulého ročníku francouzské ligy 4:1 a zvedla si sebevědomí před dvojzápasem třetího předkola Ligy mistrů.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji hezký večer.