23. Hořava
43. Kovařík
59. Kovařík
61. Kopic

Dobrý den, vítejte u sledování online přenosu ze zápasu třetího kola Skupiny o titul FORTUNA:LIGY mezi Viktorií Plzeň a Spartou Praha. Utkání startuje ve středu 15.5. v 17:30.

Fotbalová nadstavba se přesouvá do své druhé poloviny. Za námi už je prakticky celé třetí kolo, chybí nám odehrát dvě utkání. A zrovna ta utkání, která rozhodují o mistrovském titulu. O ten bojují dlouhodobě jen dva kluby, pražská Slavia a Viktoria Plzeň. Tři kola před koncem jsou karty rozdány jasně. Sešívání mají před Viktoriány náskok pěti bodů a teoreticky by mohli slavit už dnes. Nejdříve by však Západočeši museli ztratit, do akce jdou totiž jako první. A nebudou to mít vůbec jednoduché, hostí doma totiž Spartu, která v nadstavbové části ještě neztratila ani neinkasovala.

Letenští doma totiž zvládli dva duely s týmy, které se nachází v tabulce pod nimi. Nejprve přehráli na domácím hřišti ostravský Baník 3:0, když sice unikl vyloučení Costa, přesto herně svého soupeře přehráli. Následoval druhý domácí duel, tentokrát s ve formě hrajícím Libercem. Sparta se ujala už v úvodu vedení po brance zmíněného Costy, další trefu ale nepřidala a při několika šancích Slovanu se fanoušci modlili, aby jednobrankové vedení jejich tým udržel. To se podařilo a Sparťané si tak pojistili třetí příčku a fotbalovou Evropu pro příští sezonu. A ačkoliv nechtějí pomáhat rivalovi k titulu, v Plzni budou chtít rozhodně uspět.

fotbal, Fortuna:Liga 2018/2019, Sparta - Baník, radost Sparty
fotbal, Fortuna:Liga 2018/2019, Sparta - Baník, radost Sparty | Foto: Milan Kammermayer

V této sestavě dnes nastoupí pražská Sparta. Chybí zranění Dočkal, Pulkrab, Ben Chaim, Kadlec, Panák, Plavšić a nově také Drchal. Adam Hložek tak naskočí dnes na hrotu útoku.

Když jsme u kádru Sparty a jejich absencí. Kapitán české fotbalové reprezentace a pražské Sparty Bořek Dočkal podstoupil v úterý operaci Achillovy šlachy a podle informací na klubovém webu ho čeká zhruba čtyřměsíční pauza. Třicetiletý záložník s jistotou přijde o červnové domácí kvalifikační zápasy o postup na mistrovství Evropy 2020 proti Bulharsku a Černé Hoře i o začátek příští sezony.

Svěřenci Pavla Vrby už nemají co počítat. Mají jasno, vědí, že nic jiného než výhra je v boji o titul nezachrání. Ztráta pěti bodů je velká, ale naděje umírá poslední. Jiskřičku vykřesali hráči Plzně v prvním kole nadstavby, když zázračně otočili hrozně se vyvíjející zápas s Jabloncem, zatímco vedoucí Slavia den předtím pouze remizovala v Liberci 0:0. Jenže zlomovým momentem byl nedělní vzájemný duel ze Slavií. Do něj vstupovali Západočeši se ztrátou dvou bodů, v Edenu však nezvládli závěr zápasu a po prohře 1:3 se ztráta navýšila. Spartě navíc mají co oplácet, na jaře v Letné prohráli plzenští 0:4.

No a tuto jedenáctku vyšle na hřiště Pavel Vrba, lodivod Plzně. Chybí znovu zraněný Procházka, stále také Hubník, Krmenčík, Čermák a Ekpai. Joel Kayamba naskakuje na pozici podhrotového hráče, na lavici náhradníků je po delší době Daniel Kolář.

Plzeňská Viktoria začala odstraňovat škody na tréninkovém areálu, které vznikly po řádění vandalů v noci z minulého čtvrtka na pátek. Podle ředitele fotbalového klubu Adolfa Šádka určitě dosáhnou výše 150 000 korun. Jejich odstranění kompletně uhradí klub, policie po pachatelích pátrá.

V Plzni je téměř vše připraveno, na trávník Doosan Areny nastupují oba celky. Tribuny plzeňského stadionu jsou však poloprázdné.

Domácí budou hrát ve svých klasických modročerverných dresech, Sparta v bílošedé kombinaci.

Utkání Plzně se Spartou začalo, píšťalkou jej odstartoval sudí Emanuel Marek.

2

Hrošovský zkoušel z vlastní poloviny nakopnout míč na Kovaříka zabíhajícího za obranu Sparty, Plechatý však hlavou míč ke křídelníkovi nepustil.

3

Karlssonův roh prodloužil na první tyči Hložek, těsně před Hanouskem pak na zadní tyči musel odvracet Hejda na další rohový kop.

5

Karlsson tentokrát posílal centr do vápna ze hry, Brabec však míč odvrátil do bezpečí.

7

Aktivnější směrem dopředu je zatím Sparta. Hložek však Hanouskův centr netrefl dobře.

10

Nadále platí, že aktivnější je Sparta, která je i daleko víc na míči. Nebezpečnou situaci si však nevypracovali.

10

A rázem měla velkou šanci domácí Plzeň. Kovařík našel za obranou Kayambu, ten si však příliš předkopl míč a z úhlu už Heču neprostřelil.

12

Plechatý si říkal o žlutou kartu, když nejprve chvatem poslal k zemi Beauguela, poté ještě zabránil rychlé rozehráve Plzně. Sudí Marek byl však zatím benevolentní.

17

Klidnější pasáž utkání, kdy se ani z týmů nežene dopředu, navíc ztrácí míče.

19

Nebezpečná akce Plzně, kdy se po pěkné kombinaci dostal k centru na pravé straně Kayamba. Ten hledal na malém vápně Beauguela, před ním však vyboxoval míč Heča.

22

Řezník už byl naběhlý za Chipciume, rumunský obránce či záložník ale před ním odvrátil míč na rohový kop.

23

Sparta po třech utkáních inkasuje a jak jinak než ze standardní situace. Rohový kop Hrošovského našel na první tyči volného Beauguela, který prodloužil míč na Hořavu. Ten sice nejprve nedokázal z první zakončit, hlavou však už míč do brány dostal.

25

Brankář Sparty Heča byl ještě ošetřován poté, co ho při zakončení nechtěně trefil Hořava do obličeje.

29

Kayamba se snažil rychle projít do obrany Sparty, proti byl s pomocí nedovoleného zákroku Plechatý.

34

Kayamba se opět chtěl dostat k míči, jenže vybíhal z ofsajdové pozice.

37

Kopic tahal míč po levé straně a měl ve vápně jak Kayambu, tak na zadní tyči Kovaříka. Právě na toho chtěl Kopic přetáhnout míč, jenže mu centr nesedl a skončil v zámezí.

40

Plzeňští se dobře zformovali a nepouští Spartu do žádné šance. Hrát s vedením Viktoria prostě umí.

41

Navíc může vyrážet k nebezpečným brejků, ten poslední však ránou mimo bránu pokazil Joel Kayamba.

43

Plzeň ještě před přestávkou udeřila podruhé.  Patrik Hrošovský po své kličce na půli hřiště ustál souboj s Haškem, rozehrál do křídla na Kopice, který se nerozpakoval a poslal z první střílený centr do vápna. Ten i přes přesilu hráčů Sparty doletěl na zadní tyč, kde byl osamocený Kovařík a do odkryté brány se nemýlil.

45

2 minuty se budou nastavovat v prvním poločase.

První půle už je minulostí. Plzeň po ní vede 2:0.

Plzeňští fotbalisté se ze všech sil snaží, aby Slavia nemohla slavit titul už dnes. Úvod sice patřil spíše Spartě, jenže od velké šance Kayamby v 10. minutě byli lepší lepší domácí. Ne nijak výrazně, ale dostávali se do zakončení častěji než letenští. A především využili dalšího kiksu Sparty při bránění standardní situace. Po rohovém kopu totiž otevřel skóre Hořava. Druhou trefu přidali Západočeši dvě minuty před přestávkou, když centr Kopice prošel až na Kovaříka. Pokud Viktoriáni dnes udrží vedení a zvítězí, Slavia slavit ještě nebude.

Sparťané v poločase hned dvakrát střídají. Po suspendaci se vrátil do sestavy Guelor Kanga, spolu s ním nastoupil i Eidar Civić. Ze hry odstoupili Zahustel a Hašek.

Druhá půle začala.

48

Karlsson se dostal k míči, ale z úhlu jeho pokus Hrušku nemohl zaskočit. Mířil totiž nad jeho bránu.

49

Tentokrát ale Karlsson se teď ukázal takzvanou "Robbenovkou". Z pravé strany si na hranici vápna navedl míč na střed a levačkou točil míč na zadní tyč. Hruška musel do vzduchu, ale pokud švédského záložníka vyrazil na rohový kop.

51

Kayamba neměl s kým hrát, tak si navedl z pravého rohu šestnáctky míč na slabší levačku a zkoušel pálit. Jeho nerazantní pokus však Heča v pohodě zachytil.

52

Hanousek vysokým centrem našel Hložka, ten z těžké pozice hlavou bránu netrefil.

53

Sparta v druhé půli změnila rozestavení a vypadá to, že hraje ve formaci 3-5-2. Čivič hraje levého obránce v obranné trojci s Costou a Plechatým. Roli křídelních obránců nebo wingbacků plní Hanousek a Chipciu. David Möberg Karlsson se tak posunul víc do středu, pod hrot Adama Hložka.

56

Plzeň velmi dobře zahušťuje střed hřiště, blok vysunula vysoko a Sparta má problém s rozehrávkou.

58

Další 100% gólová šance Plzně. Na roh Kovaříka si naběhl opět Hořava, tentokrát úplně volný hlavičkoval, jenže po odrazu od země se vytáhl zákrokem Heča.

59

Plzeň skóruje dnes už potřetí a opět se sešlo několik hloupých chyb obrany Sparty. Hrošovský sice parádně vyslal kolmicí do brejku Kovaříka, jenže Costa ho mohl vystavit do ofsajdu, což neudělal. Navíc brankář Heča byl na půli cesty, čehož křídelník Plzně využil a obstřelil jej.

61

A dokonce přidává Viktoria čtvrtou branku. Kopic vyslal do křídla Beauguela, ten poslal střílený centr na první tyč, kde se právě objevil znovu Kopic a protlačil míč za Heču.

65

Třetí změna Sparty. Karlssona nahradil Benjamin Tetteh.

68

Hložek se cpal přes Limberského, k zakončení se ale nedostal.

73

Další velká šance Plzně a opět v tom bylo trio Kayamba - Beauguel - Kopic. Do zakončení se z hranice penaltového puntíku dostal Kopic, jeho ránu z první ale Heča vyrazil a dorážku mu znemožnil Plechatý.

77

První změna v kádru Plzně. Kus za kus střídají oba vysocí hroťáci. Jeana-Davida Beauguela nahradil Tomáš Chorý.

79

Až do 79. minuty jsme museli čekat na první žlutou kartu. Tu uviděl Lukáš Hejda, který už nemohl sledovat krásnou individuální akci Kangy, který prošel přes tři jeho spoluhráče.

81

Ke střele se dostal Hložek, ale z těžké pozici zpoza vápna vyslal nedůrazný pokus po zemi, takže Hruška nemohl mít problémy.

87

Podruhé střídá také Plzeň. Střelec dvou branek Jan Kovařík si jde odpočinout, nahradil jej Erik Pačinda.

88

Ošetřován byl sparťanský obránce Costa, který prozatím nemůže pokračovat ve hře. Letenští už mají ale vystřídáno, takže nyní hrají v 10.

89

Pavel Vrba střídá i potřetí, Jan Kopic přepouští své místo Milanu Havlovi.

90

Hrošovský překombinoval svou akci, z úhlu už pak Heču neprostřelil.

90

Nastavuje se jen jedna minuta.

Plzeň ještě chtěla přidat pátou trefu, ale nepodařilo se. Viktorka i tak vyhrává jednoznačně 4:0.

Sparta dnes selhala, kdežto Plzeň sehrála skvělý zápas a oddálila možné oslavy Slavie. Západočeši byli zhruba od desáté minuty jasně lepší, měli více šancí a dvakrát udeřili už do poločasu. Po pauze sice Sparta chtěla střídáními změnit chod zápasu, jenže ani to nepomohlo. Viktoriáni se prosadili dvakrát během tří minut a následně se duel jen dohrával. Nedostatek nasazení Sparty a velká motivace Plzně - dva jasné důvody jednoznačného zápasu. Titul se tak dnes slavit nebude, Slavia má náskok už jen dvou bodů. Od 20:00 hrají sešívaní proti Jablonci, utkání můžete také sledovat v našem online přenosu.

Prozatím vám děkuji za pozornost a těším se na vás při utkání Slavie.