14. Čermák
36. Kovařík
46. Limberský
68. Chorý

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u online přenosu utkání 7. kola Fortuna:ligy mezi Viktorií Plzeň a SFC Opava. Zápas začíná v 16:30.

7. kolo Fortuna:ligy dnes pokračuje třemi zápasy. Nejvíc se čeká zřejmě na večerní duel Sparty v Liberci, ten začne od 19:00. V 16:30 startují dvě utkání. Mladá Boleslav bude doma potvrzovat roli favorita proti Českým Budějovicím a na vítěznou vlnu se chce vrátit další z předních týmů Plzeň. Právě duel západočeského týmu proti Opavě budeme společně sledovat. A půjde určitě o velmi zajímavé utkání, jelikož na obou týmech leží v posledních týdnech pěkně pořádná výsledková deka. Vymanit se z ní budou chtít co nejdříve, tudíž v dnešním zápase. Ale o favoritovi nemůže být pochyb, Viktorka doma nemůže proti Slezanům brát nic jiného než tři body.

Bude třeba ale daleko lepšího výkonu, než jaký předvedli Vrbovi svěřenci minulý týden v Teplicích. Tam sice Kalvach krásným přímým kopem protrhl střelecký půst, jenže v závěru plzeňští fotbalisté o výhru přišli. Na výhru v lize čeká Viktoria od třetího kola, kdy doma přehrála Karvinou. Remíza na půdě Bohemians 0:0, prohra v Antverpách 0:1, domácí blamáž 0:2 se Slováckem a remíza v Teplicích. Mezitím přišel jen jeden dobrý výkon a výhra. Jenže výhra 2:1 s Antverpami měla hořkou příchuť, protože znamenala, že Plzeň v Evropské lize končí. Nepříznivé výkony se podepsaly i na náladě hráčů a trenérského štábu, zvláště kouč Pavel Vrba působí v rozhovorech hodně podrážděně.

Plzeň - Antverpy
Plzeň - Antverpy | Foto: Tomáš Liška

V této sestavě naskočí domácí Plzeň. Do sestavy se vrací Aleš Čermák, v záloze se představí také Hořava a na krajích obrany Řezník s Limberským. Kapitánem bude stoper Jakub Brabec.

Jenže proti Plzni stojí tým s ještě snad horší formou. Opava, která se v minulé sezoně těsně vyhnula baráži, odstartovala tento ročník na výbornou. Shodně 1:0 dokázali Slezané vyhrát v Českých Budějovicích i doma s Příbramí. Jenže poté přišla černá série čtyř porážek v řadě. Nezdary z hřišť Mladé Boleslavi a Jablonce se ještě dají zařadit do kategorie omluvitelných, jenže Opavané ztratili doma poměrem 0:2 i obrovské slezské derby s Baníkem Ostrava a vrchol krize přišel před týdnem, když doma nestačili vysoko 0:3 na Zlín, navíc kvůli červené kartě přišli o zkušeného Pavla Zavadila. Aby zabránili páté porážce v řadě, musejí Slezané předvést fantastický výkon.

Pavel Zavadil v dresu Opavy
Pavel Zavadil v dresu Opavy | Foto: Dalibor Sosna

V této sestavě nastoupí hosté z Opavy. Slezané postrádají zkušeného záložníka Pavla Zavadila, který se nechal v závěru minulého kola vyloučit. Hrát nemůže ani mladý středopolař Šulc hostující v Opavě právě z Plzně.

Toto kolo už bylo k vidění pět utkání. Hned v pátek jsme mohli vidět dva zápasy. V nich uspěl vždy domácí tým. Ostravský Baník jasně přehrál Slovácko 3:0 a Olomouc porazila Teplice 2:0. Domácí prostředí prospělo také Příbrami, která v něm překvapivě rozstřílela Jablonec 4:0. Doma uspěla i Slavia, která i přes spoustu změn v sestavě vyřídila Bohemians 4:0. Její zápas se však neobešel bez kontroverzí. Jediným celkem, který uspěl na hřišti soupeře, se tak stala Karviná. Svěřenci Františka Straky si připsali první výhru v sezoně na půdě Zlína, kde zvítězili vysoko 4:1.

Oba celky nastupují na hřiště, Plzeň klasicky v modročervených dresech, Opava dnes v bílém.

Jubilejní 250. start v nejvyšší soutěži dnes absolvuje Radim Řezník. Plzeňský obránce obdržel pamětní dres.

Utkání 7. kola právě odstartovalo.

1

Domácí v úvodu utkání drží míč a chtěli hned zahrozit, jenže do zakončení se zatím nedostali.

2

Tlak Plzně pokračuje. Limberského centr ale skončil v rukavicích gólmana Šroma.

4

Za postranní čárou je ošetřován bývalý hráč Opavy Joel Kayamba. A podle signalizace nebude moct agilní křídelník pokračovat ve hře.

6

Plzeň tedy opravdu střídá hned v 6. minutě. Zraněného Joela Kayambu nahradil Jan Kovařík.

6

Nový muž v sestavě Plzně se postaví na levý kraj záložní řady, jeho jmenovec Kopic se tak přesunul z levé strany na pravou.

7

V pokutovém území se dostal k míči Krmenčík, jenže Žídek mu od kopačky balón ustřelil. Viktoria bude zahrávat rohový kop.

8

Roh Hořavy prodlužoval nohou na první tyči Kovařík, jenže k míči se jako první dostal brankář Šrom.

9

Dvě dobré šance v řadě. Nejprve Krmenčík vysunul do vápna Čermáka, před ním ale vyrazil míč dobře vyběhnutý Šrom. Lukáš Hejda se ale k zakončení dostal, když zůstal na zadní tyči volný po centru Kovaříka. Jenže hlavou z dobré pozice těsně minul bránu.

12

Vojtěch Šrom se v úvodu utkání nenudí, tentokrát opět dobře vyběhl, aby byl u míče dříve než mohutně sprintující Kopic.

14

Viktorka je za svou aktivitu v úvodu odměněna. Už ve 14. minutě se ujímá vedení zásluhou Aleše Čermáka, navrátilce do sestavy. Ofenzivní záložník po dlouhé přihrávce Hejdy přetlačil Svozila, dostal se před něj a z ostrého úhlu zkoušel svou slabší pravou nohou vypálit. A i když jeho rána neměla kdo ví jaké parametry, na obstřelení Šroma stačila. Míč se ještě odrazil do tyče a zapadl do brány.

18

Juřena šel do souboje s Brabcem hodně aktivně, jenže s agresivitou to přehnal. Za hru vysokou nohou uviděl opavský útočník žlutou kartu.

19

Tak asi jen bůh teď ví, jak je možné, že míč neskončil v bráně Opavy. Kopic nádherně přetáhl centr na zadní tyč, kde zůstal volný Kovařík. Ten z úhlu ještě sklepl před odkrytou bránu na Čermáka, od něj se ale míč odrazil nad bránu. Jde vidět, že i zhruba ze dvou metrů lze poslat míč mimo.

22

Další dobrý Kopicův centr, tentokrát ale ze standardní situace. Žádného ze spoluhráčů však nenašel.

25

Opava nestíhá a z frustrace se uchyluje k tvrdším zákroků. Matěj Helebrand hloupě zajel do Limberského a byl za to potrestán žlutou kartou.

30

Do zakončení se dostal Jan Kopic, ale dnes hodně aktivní křídelník bránu minul.

31

Plzeň nadále dominuje. Centry Kovaříka ani Kopice nenašly nikoho ze spoluhráčů, ale k zakončení se nakonec dostali, když Kopic vracel pod sebe Hořavovi. Záložník Viktorie ale zaváhal a střelu poté poslal jen bránícího hráče.

33

Pavel Vrba musí podruhé střídat kvůli zranění. Utkání nedohraje ani Michael Krmenčík, místo něj naskočil do hry Tomáš Chorý.

35

Kopic uvnitř vápna úplně volný, ale po horším zpracování pak slabší levačkou minul bránu. Před chvílí navíc pálil ještě z pravé strany vápna do Šroma.

36

Viktoria si zaslouženě došla pro druhou branku, kterou jen potvrzuje dominanci v tomto utkání. Aleš Čermák si k brance připisuje i asistenci, když krásně poslal do brejku Kovaříka. Proti němu vyběhl brankář Šrom, jenže nenačasoval svoje vyběhnutí ideálně. Plzeňský křídelník jej z hranice vápna přehodil.

37

Třetím žlutě potrestaným hráčem utkání Karol Mondek, který zastavil průnik Kopice.

42

Hejda si dnes oblíbil kolmé přihrávky z vlastní poloviny. Tentokrát hledal dobře nabíhajícího Řezníka, tomu ale míč uskočil.

45

Nastavuje se jedna minuta.

První půle je minulostí, Plzeň už další trefu nepřidala. I tak vede nad Opavou 2:0.

Fotbalisté Plzně mohou být po první půli spokojení. Radost kalí zřejmě jen zranění dvou klíčových hráčů ofenzívy Kayamby a Krmenčíka, ale výkon je obrovsky dominantní. Viktoria od úvodu tlačí, nepouští svého soupeře pomalu ani za půlku hřiště a vytvořila si spousty šancí. Slezanům obrovsky chybí ve středu zálohy klid Pavla Zavadila. I proto se hraje na jednu bránu a po trefách Čermáka a Kovaříka je stav utkání 2:0. Opava je zralá na ručník a pátou porážku v řadě.

V druhém utkání padají také branky, tam ale na obou stranách. České Budějovice překvapivě vedly v Mladé Boleslavi už 2:0, jenže v závěru poločasu dvakrát udeřil nejlepší střelec minulé sezony Nikolaj Komličenko.

Opava ještě před startem druhé půle střídá. Petr Zapalač nahradil Jaroslava Svozila.

Druhá půle v Doosan Areně začala.

46

Tam, kde jsme skončili v první půli, tam jsme začali v té druhé. Plzeň totiž přešla hned do útoku a přidala další trefu. Po dvou letech se v lize prosadil David Limberský, když z levé strany zasekl míč a přízemní ranou zpoza vápna prostřelil defenzivu Opavy i gólmana Šroma.

49

Kovařík zkusil z přímého kopu ohrozit bránu přímo, ale jeho rána letěla příliš vysoko.

53

Karol Mondek se dostal z úhlu k zakončení, ale bránu minul.

54

Hned poté ale mohla Plzeň přidat čtvrtou trefu. Na centr Kopice si naběhl Kovařík a hlavou orazítkoval břevno za Šromem.

56

Druhé střídání Opavy. Filipa Součka nahradil útočník René Dedič.

59

Tomáš Chorý podruhé v utkání trefuje tyč. Vytáhlý útočník se položil v pádu do centru Kovaříka, jenže míč zastavila branková konstrukce.

60

Aleš Čermák se dnes zapsal do utkání hokejovou terminologií hattrickem Gordieho Howea. V hokejovém prostředí jde o gól, asistenci a šarvátku. Plzeňský záložník místo šarvátky schytal od sudího Julínka žlutou kartu.

62

Opava se trochu osmělila a v krátké době zahrává již třetí rohový kop. Po jednom z nich dokonce Dedič hlavou protáhl Hrušku.

64

Opava střídá už potřetí v tomto zápase. Matěj Helebrand je nahrazen Janem Řezníčkem.

67

Opavští hráči využívají menšího polevení domácích a v druhé půli se dostávají do hry. Hodně aktivní je zejména René Dedič, ten se nyní uvolnil na hranici vápna a jen těsně minul bránu Hrušky.

68

Když to Opavě nevyšlo, přišla s odpovědí Plzeň. Tomáš Chorý dvakrát trefil tyč, napotřetí ale uspěl. A nejméně pravděpodobným způsobem, ránou slabší levou nohou zpoza vápna. Jeho přízemní pokus nebyl příliš razantní, ale za to přesně umístěný.

74

Limberský posílal do vápna míč na Čermáka, jeho pokus nebyl ale zablokován. Sudí Julínek se ještě radil s asistentem u videa, zda někdo z hostů nezahrál rukou, ve hře se však pokračuje.

80

Tomáš Chorý byl opět v akci. Tentokrát zůstal na zadní tyči úplně volný, ale hlavičkou zakončil jen do skvěle připraveného Šroma.

81

Chorý byl opět v zakončení, tentokrát Kovaříkův centr poslal hlavou mimo bránu Opavy.

83

Potřetí dnes střídá i Plzeň. Aleš Čermák opouští hřiště s bilancí 1+1, místo něj naskočil Dominik Janošek.

86

Ve velké šance se objevil i Tomáš Hořava, který má na kontě už dvě gólové přihrávky. Jenže po zasekávačce nedokázal propálit dobře vyběhnutého Šroma. Ten v bráně Opavy předvedl dobrý výkon, bez něj mohl být rozdíl vyšší.

89

Plzeň dnes opět orazítkovala brankovou konstrukci. Tentokrát Kovařík přenechal do tandemu Janoškovi, jeho rána ale jen trefila břevno.

90

Nastavuje se jen jedna minuta.

Utkání je dohráno, Plzeň jednoznačně přehrála Opavu 4:0.

Plzeň vstupovala do utkání jako velký favorit, ale ne s úplně dobrou formou. Jenže od úvodu bylo na hřišti jen jediné mužstvo, západočeši byli aktivnější, rychlejší, dostávali se do spousty obrovských šancí. Opavští hráči nedokázali podržet míč a v první půli si nic nevytvořili. Za to Viktoria dvakrát skórovala po trefách Čermáka a Kovaříka. Navíc nastřelila tyčku.

Druhá půle začala stejně, hned po necelé minutě přidal třetí trefu Limberský. Plzeň měla nadále více ze hry a trefila opět brankovou konstrukci. Opava se nadechla k lepšímu výkonu, dostala se asi do dvou šancí, jenže poté přišla facka, když se trefil Chorý. V závěru měli domácí i další příležitosti, dokonce potřetí trefili tyč, pátou trefu už ale nepřidali.

Po výhře se Plzeň dostala na druhé místo za Slavii. Na tu ztrácí 5 bodů. V druhém souběžně hraném utkání Mladá Boleslav porazila díky 4 brankám Nikolaje Komličenka České Budějovice 4:2. Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek víkendu. A nezapomeňte, že za necelou půlhodinku začíná duel Liberec - Sparta, který vám taky nabídneme v online přenosu.