Fortuna liga • 4. kolo • 18:00

SFC Opava - Baník Ostrava

SFC Opava
0:2
0:1
Baník Ostrava
20. Smola
82. De Azevedo

Vítejte u online přenosu ze 4. kola Fortuna ligy mezi SFC Opava a Baníkem Ostrava. Utkání se odehraje v pátek 2. srpna od 18:00.

SFC Opava je aktuálně pátým celkem Fortuna ligy, přičemž má na kontě šest bodů. Domácí fotbalisté měli skvělý vstup do sezóny, když v poměru 1:0 porazili České Budějovice  a posléze také Příbram. Až ve třetím kole poznali hořkost porážky, nicméně jednalo se o vysokou prohru 1:4. Přitom také proti Mladé Boleslavi svěřenci kouče Kopeckého vedli 1:0. 

Naopak Baník Ostrava má naprosto odlišnou bilanci jako jeho dnešní soupeř. Po třech kolech má Barošova parta jen tři body za vítězství z druhého kola nad Karvinou (2:1). Kromě toho si Baník připsal smolnou porážku gólem z poslední minuty proti Slovanu Liberec (1:2) a před týdnem nestačil doma na Teplice. Po inkasované brance sice ostravští fotbalisté mohutně tlačili, ale i kvůli Barošově neproměněné penaltě se prosadit nedokázali.

Co se týče vzájemných zápasů, tyto celky se v posledních letech utkávají poměrně pravidelně. Od roku 2016 registrujeme čtyři Slezská derby, přičemž příznivější bilanci 3:1 drží ostravský Baník. Ten ovládl také poslední zápas proti Opavě, když doma zvítězil 2:0. Naopak v Opavě se v minulé sezóně radovali právě domácí, jež vyhráli 2:1.

Opava

SESTAVA SFC OPAVA

 

Fendrich - Hrabina, Simerský, Schaffartzik, Žídek (C) - Zavadil, Jursa - Mondek, Jurečka, Zapalač - Dedič

 

Šrom - Bernardina, Helebrand, Řezníček, Souček, Stáňa, Šulc

👥 V této sestavě jdeme do derby! 👍 Heja Opava! 💪

Zveřejnil(a) Slezský FC Opava dne 02. August 2019
Ostrava

SESTAVA BANÍKU OSTRAVA

 

Budinský - Fillo, Šindelář, Stronati, Fleišman - Reiter, Hrubý, Jánoš, Azevedo - Kuzmanovič, Smola

 

Číž - Baroš, Diop, Granečný, Holzer, Jirásek, Procházka

Za sledování dnes bude stát hned několik fotbalistů. Z řad domácích to bude především René Dedič, kterého si Opava před sezónou pořídila z Třince jako náhradu za Tomáše Smolu. Dedič výrazně zasáhl do všech tří dosavadních utkání Opavy, přičemž se dokázal dvakrát prosadit. Aktuálně se tak dělí o pozici nejlepšího střelce Fortuna ligy.

Na straně Baníku Ostrava bude zajímavé sledovat hlavně dvojici Nemanja Kuzmanovič - Tomáš Smola. Oba fotbalisté jsou bývalými hráči konkurenční Opavy, přičemž Kuzmanovič do Baníku přestoupil již v polovině loňské sezóny. Za celkem 20 utkání v Baníku stihl dát pět branek. Naopak urostlý Tomáš Smola je "Baníkovcem" teprve od léta a ve třech kolech si připsal jednu branku. Dnes budou oba zmínění v útočné vozbě ostravského celku.

fotbalová liga 2019/2020, Karviná - Ostrava, Milan Rundič a Tomáš Smola
fotbalová liga 2019/2020, Karviná - Ostrava, Milan Rundič a Tomáš Smola | Foto: ČTK
1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Po několika soubojích ve středu hřišti se míče ujal hostující Baník. Martin Fillo ale nedokázal odcentrovat přes Zapalače.

2.

Nemanja Kuzmanovič dobře zabojoval a krásnou kličkou se pak zbavil soupeře. Následně získal rohový kop.

3.

Hrubý od rohového praporku nacentroval přesně na hlavu Patrizia Stronatiho. Ten v záklonu zakončoval mimo tři tyče.

4.

Na dobrou pasáž Baníku chtěl navázat Reiter. Proti němu byl dobře zasáhl Zapalač a Jurečka pak míč vytáhl na útočnou polovinu. Celou akci pokazil Dedič příliš dlouhou kličkou.

5.

Patrizio Stronati má od rohového kopu menší problémy s levým ramenem. Dochází tak k rychlému ošetření.

6.

Reiter posunul míč do pokutového území, kde šel do skluzu Robert Hrubý. Poté byl nařízen jen odkop od brány.

6.

Na hranici ofsajdu byl dobře postavený Smola. Pak ovšem nedokázal oslovit rozběhnutého Rudolfa Reitera.

7.

Budinský si bezpečně pohlídal kolmici mířící daleko od Dediče. S rozehrávkou následně vůbec nespěchá.

8.

Simerský si čistým způsobem počínal proti Hrubému. Záložník Baníku získal aspoň rohový kop.

8.

Centr Azeveda byl výrazně přizdvižen Simerským, posléze přišel nedovolený zákrok Roberta Hrubého.

10.

Několik desítek vteřin se teď hraje ve středu hřiště. Míč má v moci Opava, která se pomalu sune vpřed.

10.

Mondek se fantasticky uvolnil na pravé straně a odcentroval na malé vápno. Budinský měl míč v rukavicích, když do něj vlétl Jurečka. Pochopitelně je pískán faul.

11.

Opava se pokusila využít nedorozumění v defenzíva Baníku. Jenže René Dedič byl v ofsajdu.

12.

Další nepřesnost Ostravy. Tentokrát Fleišman odkopem trefil pouze blokujícího soupeře.

13.

Smola při brejku vyslal až moc dlouhou přihrávku na rychlonohého Reitera. Zavadil byl u míče včas.

13.

Zbytečně šel nyní Nemanja Kuzmanovič do skluzu proti Simerskému a vidí žlutou kartu.

15.

K centru z místa předchozího přestupku se postavil Zavadil. Prodloužený centr končí rohovým kopem.

15.

Také roh rozehrál Zavadil. Míč sice proskákal až k Mondekovi, ale ten zakončoval v těžké pozici výrazně mimo tři tyče.

16.

Po úvodních minutách, ve kterých byl aktivnější Baník, se nyní do tempa dostala domácí Opava. Defenzíva ostravského celku má plné nohy práce.

17.

V důrazném souboji se Smolou vyhrál opavský stoper a chvíli na to mohl centrovat Pavol Mondek. Stronati byl připraven.

18.

Také další rohový kop SFC je odvrácen. V tomto případě si dobře počínal Šindelář.

19.

Po delší době se vepředu předvedla také Ostrava. Reiterův centr nebyl ideální, ale Baník pokračoval v ofenzívě a stejný hráč získal volný kop po faulu Žídka.

20.

Baník jde do vedení. Naprosto fantastický centr do pokutového území poslal Hrubý, který našel hlavu Stronatiho. Po jeho hlavičce míč Fendrich vytáhl na roh, ale pak už měl jednoduchou práci TOMÁŠ SMOLA. Bývalý útočník Opavy tak otevřel skóre.

22.

Opava se pochopitelně natlačila do útoku a po krásném centru hlavičkoval Jurečka. Skvělým zákrokem se ale prezentoval Budinský, který vytěsnil míč mířící do brány.

23.

Kombinaci trojice Fillo - Hrubý - Reiter teď narušil Zapalač. Učinil tak pomocí faulu a hrát bude nadále Baník.

24.

Parádní akce Reného Dediče, který si doběhl dlouhý nákop a po rychlé kličce míč poslal mezi nohama Stronatiho. Opět se vytáhl fantasticky chytající Budinský.

25.

Rychlý brejk po ubráněném rohovém kopu předvedl Reiter s Azevedem. Nakonec pálil až dobíhající Jánoš, ale ten už byl hodně z úhlu.

26.

Kombinace na pár doteků od Opavy. Jursa centroval přes soupeře, který míč tečoval na roh.

27.

Nakonec z toho byly dva rohové kopy v krátkém časovém úseku. Centr na bližší tyč si hostující obrana pohlídala a následný souboj s pádem opavského hráče nebyl ohodnocen jako nedovolený.

28.

Kuzmanovič se při napadání provinil faulem vůči Žídkovi. Poměrně riskantní zákrok vzhledem k tomu, že má záložník Baníku žlutou kartu.

29.

V závěru 29. minuty podstoupil tvrdý souboj Dedič se Šindelářem a pískáno je v neprospěch domácího mužstva.

31.

Hrubý kombinoval s Fleišemanem, který si ovšem nepočínal ideálně. Následně tak Hrubý musel do obranného skluzu proti Mondekovi.

32.

Rychlá akce Baníku. Jenže Reiter nepřihrál přesně Smolovi a z celého brejku bylo spíše obléhání šestnáctky. To zakončil nepřesně Jánoš.

33.

Domácí to nadále zkouší především centry ze stran. Většinu, stejně jako ten poslední, si ale hostující obrana hlídá.

34.

Zapalač si hodně netakticky naběhl do Jánoše, který se mu dobře postavil. Navíc pak opavský záložník fauloval.

35.

Hodně dlouhý aut Žídka prodloužil Jurečka a míč byl záhy u kanonýra Reného Dediče. Slovenský útočník předvedl zpracování kolenem, načež razantně vypálil nad bránu.

36.

Zatímco je Smola ošetřován, Opava pokračuje v ofenzívě. Napravo ovšem není moc prostoru, neboť tam operuje pozorný Fleišman.

37.

Jurečka si v pokutovém území našel výborný centr Zapalače a hlavičkoval na vzdálenější tyč. Budinský nemusel zasahovat, ale toto zakončení jej hodně vystrašilo.

39.

Aktivní Dedič se znovu zapojil do ofenzívy svého celku. Tentokrát přihrával na malé vápno, kde se ale Jurečka nedostal k míči.

40.

Tak to je ohromná smůla pro domácí fotbalisty. Po rohovém kopu hlavičkoval Žídek, který míč posunul přesně před Václava Jurečku. Ten dokázal skórovat, ale učinil tak z ofsajdové pozice.

41.

Celá situace je ještě zkoumána u videa. Uvidíme, zda se hlavní rozhodčí půjde podívat na záznam.

42.

Opravdu hraniční situace je rozhodnuta v neprospěch domácího celku. Fanoušci se sice signalizací hlavního rozhodčího trochu popletli, ale gól neplatí.

43.

Baník odpověděl okamžitým obléháním pokutového území, ale nakonec to bylo bez pořádné střely.

44.

Velkou šanci měl hostující Baník. Reiter prošel kolem dvou hráčů, vysunul Smolu, ale tomu nevyšel první dotek! Sám před gólmanem tak na Fendricha nevyzrál.

45.

Ostravský celek je nyní na koni, neboť neuznaná branka nahlodala klid ve hře domácích. Hraje se především na obranné polovině SFC.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

45+1.

Na polovině hřiště si faulem pomohl jeden z hostů, který na zem poslal Smolu. U míče zůstane Baník.

45+2.

Z klidového stavu teď míč rozehrál Šindelář, ale poslal jej do místa, ve kterém nebyl vůbec žádný hráč. Baník přesto pokračuje v ofenzívě.

45+3.

Příliš důrazný byl ve vzdušném souboji Nemanja Kuzmanovič, který povalil Mondeka. Od poloviny hřiště hrají domácí.

45+4.

Hodně špatné přihrávky dnes dává Rudolf Reiter, který nyní pokazil další přečíslení ostravského Baníku. Kuzmanoviče pak ale fauloval Zavadil.

45+5.

Hrubého centr si pohlídal René Dedič. Opava už ale nemá čas na poslední ofenzívu prvního poločasu.

45+5.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Žlutou kartu ještě dostává Pavel Zavadil, který si pustil pusu na špacír a po důrazné konfrontaci se sudím je potrestán.

Po úvodních 45 minutách je tedy výrazně spokojenější hostující Baník. Ten měl dobrý vstup do zápasu, ale poté převzala iniciativu Opava. Paradoxně to byl ovšem právě celek z Ostravy, který šel ve 20. minutě zásluhou Tomáše Smoly do vedení. Poté znovu útočila hlavně Opava, nicméně tu dokázal několikrát zastavit skvěle chytající Budinský. No a když už se Opava dočkala branky, zastavil ji těsný ofsajd Jurečky. Na druhou stranu mohou být domácí rádi za stav 0:1, neboť tutovku měl ještě Smola, který nezvládl situaci 1 na 1 proti brankáři Fendrichovi.

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Baník Ostrava jde do druhého poločasu s jednou změnou v sestavě. Nemanja Kuzmanovič je stažen ze hry, na hřišti vidíme Dameho Diopa.

46.

Po deseti vteřinách to mohlo být 0:2. De Azevedo míč hlavou posunul ke Smolovi, který nepřihrál dobře postavenému Diopovi. Zakončení mu tak srazil obránce Opavy.

47.

Zapalač nalevo kombinoval se Žídkem, ale ten nedokázal odcentrovat přes Reitera.

48.

De Azevedo sice neuspěl přešlapovačkama, ale poté rychle obral Zavadila. Finální kolmice na Smolu ovšem postrádala přesnost.

49.

Centr z místa předchozího přestupku nebyl příliš dobrý, ale přizvednutý míč musel likvidovat Fendrich. Problémy mu to nečinilo.

51.

Hned dva opavští fotbalisté se během chvíli zjevili na trávníku. Faul je odpískán Hrubému, který atakoval Žídka.

52.

Hodně laxně teď zahrála obrana Baníku. Přihrávka Jurečky sice nebyla úplně přesná, avšak defenzíva Ostravy v čele s Budinským si nakonec poradila.

53.

Jurečka si výborně počínal v souboji se Stronatim a rázem byl na středu pokutového území. Tam jej ale odstavil Fleišman!

54.

Přichází dvojité střídání domácího mužstva. Karol Mondek je nahrazen Pavlem Šulcem.

55.

A na lavičku zamířil také Petr Zapalač, který své místo přenechal Bronislavu Stáňovi.

57.

Pokus o rychlý brejk Baníku. Přihrávku vpřed dostal Rudolf Reiter, ale ten si míč příliš posunul a Schaffartzik byl na správném místě.

58.

Velmi dobře si počínal Fillo, který šel u rohového praporku do skluzu a proti Stáňovi získal odkop od brány.

58.

Druhé střídání Baníku. Výměnu stoperů obstarala dvojice Patrizio Stronati - Václav Procházka. Novým hráčem na hřišti je druhý zmíněný.

59.

Hrubý dostal přihrávku na středu hřiště a v běhu jej zezadu stáhl Tomáš Jursa. Ten vidí žlutou kartu.

60.

Z volného kopu Baník vůbec nic nevytěžil. Místo toho se hra rychle přesunula na útočnou polovinu Opavy.

61.

Hrabina míč špičkou posunul do pokutového území, kde byl Tomáš Jursa. Domácí záložník vypálil slabě a navíc jen k Budinskému.

62

Rohový kop De Azeveda nepřinesl ohrožení Fendrichovy brány. Tato standardka se Baníku vůbec nepovedla.

63.

Pavel Zavadil si řekl o faul Hrubého, jenž domácího záložníka vyslyšel. Volný kop pro Opavu.

64.

Fillo odvrátil zajímavý centr Zavadila a rychlá akce De Azeveda byla následně zastavena faulem.

65.

Baník teď poměrně v pohodě hraje s míčem a nepouští soupeře do jakýchkoliv šancí. Jánošův odkop byl navíc těčován na roh.

66.

Centr od rohového praporku podskočili všichni hráči a míč se tak zjevil u Stáni. Toho skluzem dobře zastavil Adam Jánoš.

67.

Šikovně to udělal Šulc, který se zbavil dvou soupeřů, avšak poté ve skluzu dohrál Hrubého. Ten je nyní v péči lékařů.

69.

Nyní se hraje především ve středu hřiště. Trochu více hýří aktivitou domácí Opava.

70.

Aktivní Šulc vybojoval rohový kop a do rozmíšky se u praporku dostal Zavadil, který si vyměnil pár slov s rozcvičujícími se hráči Baníku.

71.

Dva rohové kopy v krátkém časovém úseku nepřinesly ohrožení Budinského brány. Velká škoda pro domácí, neboť Zavadil posílá do vápna fantastické centry.

72.

Defenzíva Ostravy teď likviduje jeden centr za druhým. Jánoš poslední míč odvrátil aspoň do autu k rohovému praporku.

72.

Jedovatý centr Šulce propadl až na střed šestnáctky, kde stál René Dedič. Domácí útočník s tím ovšem nepočítal a míč se stal kořistí brankáře Budinského.

73.

Poslední střídání Opavy. Na plac jde Endy Opoku Bernardina, který zaujal místo Tomáše Jursy.

74.

Jan Schaffartzik je k nevůli domácích fotbalistů a fanoušků potrestán žlutou kartou. Provinil se faulem vůči Diopovi.

76.

Střet Schaffartzika s Diopem se ještě řeší u videa. Na druhou stranu, by klidně mohla přijít karta pro Diopa, který šel do souboje šlapákem.

77.

Tak nakonec žádná změna. Podle všeho se jedná o nejrozumnější řešení, případný výraznější trest by mohl utkání zbytečně vyhrotit.

78.

V závěru 78. minuty mohl skórovat Baník. Smola míč výborně posunul na Reitera, který ještě oslovil Dameho Diopa. Ten místo zakončení přihrával a Fendrich se vyznamenal.

79.

Na druhé straně se ke střele odhodlal Šulc. Míč zaplachtil ve vzduchu, což Budínskému nadělalo velké potíže.

80.

Aktivitou hýřící Pavel Šulc trefil ruku Hrubého. Zajímavý volný kop pro Opavu.

81.

Bohužel pro Opavu teď Zavadilovi vůbec nevyšel centr. Míč odvrátil již druhý bránící hráč Baníku.

81.

Ještě dvakrát teď centroval Zavadil po rohovém kopu. V obou případech si defenzíva Baníku poradila.

82.

A je to 0:2! Baník rozjel bleskový protiútok, který jen stačil Opuku pouze přibrzdit. Parádně to na pravé straně udělal Reiter, který zvládl kličku a poté míč ještě předložil DYJANU DE AZEVEDOVI. Brazilec skóroval do odkryté brány.

83.

Rázem mohlo být znovu sníženo. Žíděk obdržel přesnou přihrávku na levou stranu šestnáctky, avšak z prvního doteku vypálil trestuhodně nad bránu.

84.

Po chybě De Azeveda získali domácí fotbalisté roh. Nakrátko rozehraná standardka však nepřinesla přesný centr do vápna.

85.

Poněkolikáté to velmi dobře udělal Pavel Šulc. Opět si tak vykoledoval nedovolený zákrok na svou osobu.

86.

S postupem času Zavadilovi odešly přesné centry. Pro domácí to je obrovská škoda, neboť ze standardních situací byli velmi nebezpeční.

87.

Rychlá akce na levé straně od Opavy. Jenže po přistrčení Šulce se Žídkovi nepodařila finální přihrávka do vápna.

88.

Následné vhazování Opavy bylo uspěchané a míč šel pouze za brankovou čáru. Budinský bude odkopávat.

89.

Záhy poté, co byl Tomáš Smola faulován u půlící čáry, sám útočník Baníku se provinil při útočné snaze.

90.

A další přestupek proti pravidlům od Tomáše Smoly. Domácí gólman spěchá s nákopem na útočnou polovinu.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje 4 minuty.

90+1.

Ne a ne se teď Opava prodrat ke kombinaci na útočné polovině. Baník zvládá závěr zápasu velmi solidně.

90+2.

Žídek míč hlavou posouval do pokutového území, ale proti byl Šindelář, který zařídil roh pro domácí.

90+3.

Závěrečné střídání Baníku. Poslední momenty místo De Azeveda odehraje Daniel Holzer.

90+4.

Ještě je pískán ofsajd jednoho z hostů a následně faul na Dediče. Šance na snížení ve prospěch Opavy.

90+5.

Pavel Zavadil to zkusil přímo na bránu, ale nedůrazné zakončení si pohlídal Viktor Budinský.

90+5.

KONEC ZÁPASU.

Dnešní utkání je minulostí a vítězství ve slezském derby slaví Baník Ostrava. V prvním poločase měla více šancí Opava, ale proti inkasování byl Viktor Budinský, který se rozchytal k velkému výkonu. Jedinou branku první půle tak obdržel Vít Fendrich, který inkasoval z nohy Tomáše Smoly. Na další branku se od dvacáté minuty dlouho čekalo, nicméně znovu to byli hosté, kteří skórovali. Po brejku se totiž v 82. minutě prosadil Dyjan De Azevedo, který definitivně rozhodl o osudu zápasu. Opava podala především v prvním poločase velmi dobrý výkon, ale na body to dnes nestačilo.

STATISTIKY ZÁPASU

 

Držení míče: 49 % - 51 %

Střely: 14 - 12

Střely na bránu: 5 - 4

Rohové kopy: 12 - 6

Fauly: 17 - 13

Ofsajdy: 3 - 3

Žluté karty: 3 - 1

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy